reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Praga - jedno z najpiękniejszych miast w Europie

dodano: 2016-12-14 15:38 | aktualizacja: 2023-02-17 22:24
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 1-2/2016

Praga flaga Praga – stolica i największe miasto Czech, jest położona nad rzeką Wełtawą, nieco na północ od środkowej części kraju. Należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Liczy 1,26 mln mieszkańców, czyli pod względem liczby ludności plasuje się pomiędzy Warszawą a Krakowem. Natomiast wielkością zdecydowanie jest zbliżona do stolicy Polski, mając 496 km2 powierzchni.

Praga Most Karola


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jednocześnie Praga jest miastem bogatym, o wysokim standardzie życia i to nie tylko na tle innych czeskich miast, ale również w skali całej Europy. PKB per capita, czyli produkt krajowy brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca, Pragi wyniósł w 2013 roku 173 proc. średniej unijnej.

Z kolei w międzynarodowym rankingu „Quality of Living” na 2015 rok, opublikowanym przez firmę doradczą Mercer i obejmującym 230 miast z całego świata, Praga znalazła się na 68. miejscu, przed Warszawą (79) i Wrocławiem (100) – jedynymi polskim miastami ujętymi w zestawieniu najlepszych miejsc do życia. Ponadto, według tego rankingu, Praga okazała się najlepszym miejscem do życia w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Stolica Czech jest uznawana za jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Zachwyca przede wszystkim zabytkowe centrum z unikalną panoramą na Zamek na Hradczanach, który według księgi rekordów Guinnessa jest największym pod względem zajmowanej powierzchni zabytkowym zamkiem na świecie. Historyczne centrum Pragi, które każdego roku przyciąga miliony turystów z całego świata, zostało w 1992 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Zamek na Hradczanach po zmroku

Według rankingu Euromonitor International, obejmującego 100 najczęściej odwiedzanych przez turystów miast na świecie w 2013 roku, Praga uplasowała się na 21. miejscu, przed między innymi Mediolanem (24), Moskwą (26), Amsterdamem (27), Wiedniem (28), Wenecją (29), Warszawą (42) czy Krakowem (70). Spośród europejskich miast wyżej znalazły się tylko Londyn (4), Paryż (5), Stambuł (11) i Rzym (14).

Hipotez na temat etymologii nazwy miasta jest wiele. Według jednej z nich, pochodzi ona od słowa práh (próg) – progu rzecznego, brodu w okolicy dzisiejszego Mostu Karola, który umożliwiał ludziom przekraczanie rzeki. Inne wytłumaczenie wskazuje, że nazwa miasta wiąże się zarówno z prażeniem (pražením) – traktowaniem ogniem zboża, metali czy lasów, jak i z jałowym (vyprahlým) wzgórzem, ostrogiem nad brodem, na którym zbudowano zamek, czyli na tak zwanej prazje, co oznacza miejsce (lub ziemię) wysuszone (vyprahlé) słońcem. Z kolei według legendy o założeniu Pragi, księżniczka Libusza, posiadająca dar jasnowidzenia, wskazała swoim podwładnym, stojąc nad brzegiem Wełtawy, by miasto założyć tam, gdzie znajdą człowieka ciosającego próg (práh) dla swojego domu. „Widzę miasto wielkie, którego sława sięgać będzie gwiazd” – prorokowała. Według legendy, do założenia Pragi miało dojść w VIII wieku.

Praga, dzięki swojej bogatej historii, jest jednym z największych na świecie centrów kulturalnych. Dużą liczbę zachowanych zabytków architektury zawdzięcza stosunkowo niewielkim zniszczeniom w czasie I i II wojny światowej, w przeciwieństwie do wielu innych miast europejskich, w tym Warszawy. Na terenie Pragi znajduje się 49 narodowych zabytków kultury. Listę zaczęto tworzyć w 1962 roku i spośród praskich zabytków znalazło się wtedy na niej 15 pozycji, w tym Zamek na Hradczanach, czeskie klejnoty koronacyjne, Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, Most Karola z posągami, Teatr Narodowy, Muzeum Narodowe, Wyszehrad czy Pomnik Narodowy na Vítkovie z Grobem Nieznanego Żołnierza. Lista jest regularnie uzupełniana o kolejne pozycje.
 
Widok na Pragę ze wzgórza zamkowego

Jak dojechać?

W związku z tym, że Czechy graniczą od północy z Polską, z dostaniem się do Pragi nie ma większych problemów. Jeśli wyrusza się samochodem, należy pamiętać o tym, że w Czechach obowiązują winiety na autostrady i drogi ekspresowe. Można je kupić np. na stacjach benzynowych. Przy czym należy wiedzieć, że walutą obowiązującą w Czechach jest korona czeska (CZK, Kč). Cena winiety dla pojazdu do 3,5 tony wynosi 1500 koron na rok, 440 koron na miesiąc i 310 koron na 10 dni. Za kilkudniową możliwość poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych w Czechach trzeba zatem zapłacić około 50 zł. Lepiej nie ryzykować i kupić winietę, bo kara za jazdę bez ważnej winiety jest dotkliwa i wynosi 1000-2000 koron (ok. 160-320 zł). Co gorsza mandat trzeba będzie uregulować w gotówce u policjanta. Dopuszczalna prędkość jazdy w Czechach wynosi 130 km/h po autostradach, 50 km/h w terenie zabudowanym i 90 km/h poza terenem zabudowanym. Czeska policja bardzo konsekwentnie karze kierowców za przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Z Krakowa do Pragi najszybciej, bo w 5 godzin, dojechać można autostradami A4, A1 i D1. Ta ostatnia jest nazywana przez Czechów „betonowym piekłem” lub „schodami do Brna” – nieprzypadkowo, bo na niektórych jej odcinkach jedzie się po betonowych płytach, co jest niestety odczuwalne. Autostradę D1 zaczęto budować w 1939 roku, podczas okupacji przez III Rzeszę.

Jeśli chodzi o poruszanie się po samym mieście, to do wyboru są między innymi tramwaje, autobusy, a nawet metro. Trzy linie metra mają łączną długość 65,2 km. Łączą się w centrum miasta, dzięki trzem stacjom przesiadkowym. Przemieszczając się samochodem, należy pamiętać o strefach płatnego parkowania.

Gdzie nocować?

W związku z dużym ruchem turystycznym, baza noclegowa w Pradze jest bardzo dobrze rozwinięta. Już od 100 zł za dobę za 2-osobowy pokój można znaleźć całkiem przyzwoite noclegi i to niedaleko centrum. W tę cenę wliczone są już śniadania, a ponadto w pokoju zapewniony jest dostęp do telewizji i Internetu WiFi. Warto dokonać jednak wcześniejszej rezerwacji, bo zainteresowanie tanimi noclegami jest bardzo duże.
 
Widok na miasto spod praskiego metronomu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...