reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Bośnia i Hercegowina - trzy kultury, czyli bałkański miszmasz

dodano: 2016-12-05 18:33 | aktualizacja: 2017-04-19 17:45
autor: RO | źródło: SAT Kurier 1/2013

Bośnia i Hercegowina Bośnia i Hercegowina - jeden z kilku krajów po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku. Niepodległość oficjalnie ogłosiła 5 kwietnia 1992 roku. BiH składa się z dwóch autonomicznych jednostek państwowych - Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej. Stolicą jest Sarajewo.  

Bosnia_most_bih


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

CUDOWNE MIEJSCE MEDZIUGORIE 

Medziugorie to miejscowość położona w południowej części Bośni i Hercegowiny. W całości jest zamieszkiwana przez Chorwatów. Jest to szczególne miejsce z uwagi na liczne objawienia Matki Boskiej na tzw. Górze Objawień. Choć objawienia nigdy nie zostały potwierdzone ani zanegowane przez Watykan, miasto do dziś jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w świecie katolickim. Gdy już będziemy w miasteczku, od razu zauważymy dwie charakterystyczne wieże kościoła pod wezwaniem św. Jakuba. Jest to główne centrum życia sakramentalnego i modlitewnego dla miejscowych parafian i odwiedzających pielgrzymów. W sanktuarium odprawiane są Msze św. w różnych językach.
Medziugorie

W pobliżu Medziugorie znajdują się dwa wzniesienia - Góra Objawień (Podbrdo), miejsce pierwszych objawień Matki Bożej i Góra Krzyża (Kriżevac), na której znajduje się krzyż ze zbrojonego betonu o wysokości 8,56 m, wzniesiony przez parafian w 1934 roku. 

MAGICZNE MIASTO MOSTAR 

Mostar leży w południowo-zachodniej Bośni i Hercegowinie, nad rzeką Naretwa, uchodzącą do Morza Adriatyckiego. Jest to miasto wieloetniczne, zamieszkiwane przez Chorwatów, Bośniaków i w niewielkiej części przez Serbów. Cechą charakterystyczną Mostaru są kolorowe tureckie domy i orientalny zapach niosący się nad straganami na wąskich uliczkach. Gdy udamy się w to miejsce, koniecznie musimy zobaczyć XVI-wieczny kamienny Stary Most, wybudowany w 1566 roku na znak pojednania Wschodu z Zachodem, chrześcijaństwa z islamem. W czasie wojny w byłej Jugosławii został zburzony przez Chorwatów w 1993 roku, odbudowany 11 lat później. Stary Most jest położony nad Naretwą, rzeką o niesamowicie głębokiej barwie turkusowej. Rzeka ma porywisty nurt, dlatego odradza się wchodzenia do niej.
 
Mostar - budynek z śladami po kulach

Znajdują się jednak śmiałkowie, którzy skaczą do niej z najwyższego punktu mostu (ponad 20 metrów). Robią to od pokoleń, w ten sposób udowadniając swoje męstwo.  
Zrzut ekranowy jednego z kanałów bośniackich - RTRS

Największą świątynią w mieście jest meczet Karadjoz-Bega z 1557 roku - bardzo dobrze widać z niego dużą część miasta. Warto też przespacerować się po najbardziej znanej uliczce Kujundżiluk. Na jednym końcu uliczki można zwiedzić stary dom turecki z 1635 roku. W domu zachowano stary wystrój (kolorowe dywany, ludowe rękodzieła, ubiory, przedmioty codziennego użytku typowej rodziny tureckiej). Idąc uliczką, można spotkać grupy turystów z różnych części świata. Po drodze mijamy też mnóstwo maleńkich sklepików, kramów chowających się w niewielkich kamienicach. Możemy tam kupić antyki, wojenne pamiątki, rękodzieła, itp. Na uwagę zasługuje też zbudowana w nowoczesnym stylu w latach 1975-1980 świątynia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Mostarze. Wnętrze jest ozdobione wspaniałymi witrażami Ivo Dulcico oraz mozaiką Zdenko Grgica. W czasie wojny świątynia uległa zniszczeniu, obecnie jest odbudowywana. 

W Mostarze bardziej niż w Sarajewie widać blizny niedawnej wojny. Szczególnie na przedmieściach, gdzie nie brakuje opuszczonych zabudowań i budynków z widocznymi śladami po pociskach w elewacji. 
Zrzut z kanału Plus

SERBSKA OSTOJA W BANJA LUCE

Banja Luka to cudowne miasto w słonecznej Bośni i Hercegowiny, nieopodal granicy z Chorwacją. Po odwiedzeniu Banja Luki można się przekonać, jak różnorodna potrafi być Bośnia i Hercegowina i jak bardzo różnią się położone niedaleko od siebie inne bośniackie miasta. Różnice wynikają przede wszystkim ze względów etnicznych, bo Banja Luka jest zamieszkana głównie przez Serbów. Nie zobaczymy tutaj zbyt wielu meczetów i nie usłyszymy głośnego śpiewu muezinów nawołujących do modlitwy, ale za to ujrzymy wiele prawosławnych cerkwi i napisów w serbskiej cyrylicy. Będąc w Banja Luce, warto zajrzeć do miejscowych karczm, aby spróbować wyśmienitych dań, takich jak cobanska pljeskavica (stek z siekanego mięsa wołowo-wieprzowego nadziewany serem i wędzonym boczkiem) i gurmanska pljeskavica (kotlet z siekanego mięsa wołowo-wieprzowego, nadziewany serem wędzonym, wędzoną słoniną i ostrą papryką). Są to bardzo obfite i sycące posiłki, dlatego przed zamówieniem poleca się zapytać o ich wielkość. 
 
Kanał Mreza

PRAKTYCZNE PORADY

Podróżowanie po Bośni i Hercegowinie jest bezpieczne. Mieszkańcy są niezwykle otwarci, uśmiechnięci i chętni do pomocy, szczególnie jeśli chodzi o cudzoziemców. Nie powinniśmy się więc dziwić, jeśli pijąc tam herbatę z cytryną zostaniemy spytani, czy wszystko w porządku (w BiH herbatę pije się zazwyczaj podczas choroby). Przestępczość nie jest większym problemem, ale należy uważać na kieszonkowców. Poruszając się po terenach wiejskich, w lasach czy w górach trzeba zachować dużą ostrożność, gdyż oczyszczanie tych terenów z min z czasów wojny wciąż trwa.
 
Kanał Pink BH


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

145 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

49 zł Więcej...