reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Bośnia i Hercegowina - trzy kultury, czyli bałkański miszmasz

dodano: 2016-12-05 18:33 | aktualizacja: 2017-04-19 17:45
autor: RO | źródło: SAT Kurier 1/2013

Bośnia i Hercegowina Bośnia i Hercegowina - jeden z kilku krajów po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku. Niepodległość oficjalnie ogłosiła 5 kwietnia 1992 roku. BiH składa się z dwóch autonomicznych jednostek państwowych - Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej. Stolicą jest Sarajewo.  

Bosnia_most_bih


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

TELEWIZJA W BOŚNI

Większość anten satelitarnych w Bośni i Hercegowinie jest skierowanych na pozycję 16°E. Satelita oferuje największy wybór kanałów z krajów byłej Jugosławii. Wiele z nich jest dostępnych w multiregionalnej platformie satelitarnej Total TV. Jak ukształtowany jest rynek telewizyjny Bośni i Hercegowiny? Jakie kanały oglądają mieszkańcy tego państwa? Co ciekawego jest w ich ofercie?

W artykule wymieniono najważniejsze stacje telewizyjne z siedzibą w Bośni i Hercegowinie. Niektóre w łatwy sposób mogą być odbierane przez widzów w Polsce. 

MEDIA PUBLICZNE

Nadawcą państwowym w Bośni i Hercegowinie jest Radio-Televizija Bosne i Hercegovine (BHRT). W swoim portfolio posiada kanał telewizyjny BHT 1 i radiowy BH Radio 1. Dodatkowo, w dwóch autonomicznych jednostkach państwowych BiH działalność radia i telewizji nadzorują kolejne instytucje. Dla Federacji Bośni i Hercegowiny funkcjonuje Radio-televizija Federacije Bosne i Hercegovine (RTVFBiH) z kanałem Federalna TV (FTV) i stacją Radio FBiH, z kolei dla Republiki Serbskiej Radio-Televizija Republike Srpske (RTRS) z Televizija RTRS i Radio RS.
 
TV1

RTVBiH nadaje w języku bośniackim i chorwackim, natomiast RTRS w serbskim. Zgodnie z ustawą o telewizji i radiofonii w Bośni i Hercegowinie, BHRT ma obowiązek współpracować z nadawcami RTVFBiH i RTRS. Partnerstwo polega na zapewnieniu rzetelnych informacji i programów najwyższej jakości nie tylko dla obywateli w kraju, ale także za granicą. Porozumienia muszą też ściśle przestrzegać RTVFBiH i RTRS. 
TV1

Zaletą mediów państwowych jest wyjątkowo dobrana oferta programowa, która ma wspomóc realizację misji publicznej. Ramówka państwowego BHT1 składa się z programów edukacyjnych (15%), sportowych (15%), muzyczno-rozrywkowych (11%), dokumentalnych (10%) i dziecięco-młodzieżowych (10%). 
 
FACE

Resztę stanowią programy informacyjne, publicystyczne i inne. W znacznej części są to produkcje krajowe. BHT1 pełni funkcję kanału międzynarodowego (jest dystrybuowany przez satelitę w Ameryce Północnej i Australii). Oficjalnego przekazu dla widzów w Europie nie ma. Kiedyś emisje realizowano równolegle w przekazie SCPC z pozycji orbitalnych 16°E i 12,5°W, ale z powodów finansowych zostały wyłączone. Kanał pozostaje do dziś w platformie Total TV i mogą go oglądać tylko abonenci.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Linux AX 4K Multibox Combo

AX 4K Multibox Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD od...

449 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

145 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

549 zł Więcej...