reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Bośnia i Hercegowina - trzy kultury, czyli bałkański miszmasz

dodano: 2016-12-05 18:33 | aktualizacja: 2017-04-19 17:45
autor: RO | źródło: SAT Kurier 1/2013

Bośnia i Hercegowina Bośnia i Hercegowina - jeden z kilku krajów po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku. Niepodległość oficjalnie ogłosiła 5 kwietnia 1992 roku. BiH składa się z dwóch autonomicznych jednostek państwowych - Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej. Stolicą jest Sarajewo.  

Bosnia_most_bih


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

MEDIA PRYWATNE

Rynek medialny Bośni i Hercegowiny kontroluje kilka wiodących kanałów prywatnych: Alternativna TV (ATV) z Banja Luki, stolicy Republiki Serbskiej, TV Hayat, Televizija OBN i TV1-Mreža z Sarajewa, stolicy Federacji BiH i całej BiH, Televizija BN z miasta Bijeljina (Republika Serbska) i Pink BH z siedzibą w Sarajewie i Banja Luce. To najchętniej oglądane kanały przez widzów w BiH.  

TV Hayat została założona w maju 1991 roku, a 24 lutego 1992 roku wystartowała z emisją naziemną w Sarajewie. Jest najstarszą telewizją komercyjną w BiH. Dzisiaj portfolio telewizji obejmuje jeszcze kanał dla bośniackiej diaspory Hayat Plus (Hayat Sat) i dwa kanały muzyczne: Hayat Folk (muzyka ludowa i folk) i Hayat Music (po 50% muzyki zagranicznej i lokalnej). 
Televizija OBN

Televizija OBN wystartowała w 1996 roku z inicjatywy Biura Wysokiego Przedstawiciela ONZ w Bośni i Hercegowinie (OHR), którego celem było zapewnienie neutralnych i niezależnych mediów w BiH. Początkowo stacja była ukierunkowana na ogólne informacje. W 2000 roku stała się własnością prywatną Ivana Ćaleta, chorwackiego biznesmena i byłego właściciela TV Nova. Pod koniec sierpnia 2011 roku spółka Chellomedia, należąca do Liberty Global z siedzibą w USA, nabyła 40% udziałów w telewizji. Alternativna TV powstała podobnie i w tym samym czasie. Rok później stacja przeszła w ręce prywatne. OBN i Alternativna TV to dwie, całkowicie niezależne od siebie wiodące sieci nadawcze.

Radio-televizija BN to kolejny nadawca prywatny w Bośni i Hercegowinie - z programem telewizyjnym BN Televizija wystartował w 1998 roku. Sześć lat później uruchomił transmisję satelitarną dla widzów w Europie, Ameryce Północnej i Australii. W tym celu utworzył BN Sat (ramówka okrojona z większości programów zagranicznych). Widzowie krajów europejskich mogą ten kanał odebrać dzięki satelicie na pozycji 16°E. Siedziba nadawcy znajduje się w mieście Bijeljina w Republice Serbskiej. RTV BN odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym Bośni i Hercegowiny. Dużą oglądalność, zwłaszcza w Republice Serbskiej zapewniają własne produkcje, w tym najbardziej cenione programy informacyjne. 
Hayat

W skład RTV BN wchodzi jeszcze stacja Radio BN i kanał telewizyjny o charakterze muzyczno-rozrywkowym BN Music. Ten ostatni projekt został uruchomiony 2 października 2009 roku. Bodźcem do rozpoczęcia emisji BN Music było ogromne zapotrzebowanie wśród widzów na twórczość wykonawców z byłej Jugosławii, którzy zostawili po sobie niezatarty ślad w historii muzyki w regionie. Oczywiście w ramówce nie brak też hitów współczesnych. 

Pink BH został założony przez serbską grupę medialną Pink Media Group w 2003 roku. Kanał bardzo szybko awansował do grupy największych graczy na bośniackim rynku. W 2005 roku, w porównaniu z innymi stacjami komercyjnymi, odnotował imponujący udział na poziomie 12%. To pozwoliło mu zająć drugie miejsce pod względem oglądalności, zaraz po państwowym FTV. Celem nadawcy Pink BH jest przyciągnięcie do siebie wszystkich grup wiekowych w obu regionach autonomicznych BiH.

TV1-Mreža jest bardzo młodą telewizją komercyjną. Swoją działalność zainaugurowała w sierpniu 2010 roku, wtedy jeszcze jako TV1. Kilka miesięcy później stacja weszła do grupy akcjonariuszy Mreža Plus, sieci telewizyjnej założonej w 2001 roku przez pięć stacji - TV Hayat z Sarajewa, ATV z Banja Luki, TV Tuzla, RTV Mostar i HTV Oscar C z Mostaru. Od tamtej pory TV 1 nadaje nie tylko własne programy, ale też pasma Mreža TV. 
BN

Face TV to najmłodszy kanał telewizyjny, który oficjalnie wystartował w marcu 2012 roku. Jeden z pierwszych kanałów na rynku BiH, dostępnych w formacie wysokiej rozdzielczości (HDTV). Właścicielem i założycielem telewizji jest znany redaktor i publicysta w Bośni i Hercegowinie, Senad Hadžifejzović. Ramówkę wypełniają głównie serwisy informacyjne, publicystyka, programy artystyczne i muzyka. Emisja satelitarna Face TV została uruchomiona w maju 2012 roku z satelity na pozycji 16°E - niestety przekaz w standardowej jakości, który docelowo ma zostać zakodowany w Viaccess. 
FACE

Al Jazeera Balkans to najnowszy projekt międzynarodowej sieci informacyjnej Al Jazeera Network. Kanał został uruchomiony 11 listopada 2011 roku dla widzów nie tylko w Bośni i Hercegowinie, ale też Chorwacji, Czarnogórze, Kosowie, Macedonii, Słowenii i Serbii. Siedziba Al Jazeera Balkans znajduje się w Sarajewie. Mocną stroną kanału są obszerne relacje z najważniejszych wydarzeń z krajów bałkańskich i całego świata. Wiele informacji Al Jazeera Balkans powstaje dzięki wykorzystaniu materiałów telewizyjnych Al Jazeera w języku arabskim i angielskim. 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

145 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 MAXX HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...