reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - Western Australia

dodano: 2016-10-23 15:10 | aktualizacja: 2017-04-19 17:46
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2016

AU_kangur Kilka lat temu na łamach SAT Kuriera pisaliśmy już o Australii w ramach cyklu „Podróże z anteną”. Teraz wracamy do Australii, bo tak naprawdę jest to ogromny i mało znany kraj – najmniejszy kontynent, ale jaki! Tym razem przenosimy się do Western Australii, czyli do zachodniego stanu, którego stolicą jest Perth. To czwarta metropolia Australii (liczba mieszkańców Perth to ponad 2 mln, podczas gdy łączna liczba mieszkańców Australii Zachodniej to... 2,6 mln). Do Polski jest ponad 13 tys. km i leci się tam z międzylądowaniem ponad 16 i pół godziny.

AUMoloBasseltonDuzy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Perth jest jednym z najbardziej odizolowanych, dużych miast na świecie. Najbliższym miastem z populacją ponad 100 tys. jest Adelajda. Perth jest geograficznie bliżej do Dżakarty w Indonezji (3000 km) niż do Sydney (3291 km), Brisbane (3604 km) albo Canberry (3106 km). Dodać można, że pokrycie siecią komórkową w Western Australii to tylko 5%, a na drogi poza miastami lepiej nie wybierać się bez napędu 4x4. Dewizą stanu Australia Zachodnia jest „Cygnis Insignis” (wyróżnia się łabędziami), a w jego herbie i na fladze jest czarny łabędź.

W Europie Australia z całą pewnością jest źle postrzegana pod względem geograficznym.

Wielu Polaków myśli, że Australia to tylko Sydney i Melbourne, a to nieprawda i typowo komercyjne podejście. Wielu myśli, że to taki większy kraj, jak mniej więcej Hiszpania czy Francja. Prawda jest taka, że Europa kontynentalna bez europejskiej części Rosji i Skandynawii spokojnie mieści się na mapie w zarysie Australii. Sama Australia Zachodnia (Western Australia) to prawie pół Europy, a mieszka tu ledwie 2,6 mln mieszkańców (11% populacji Australii). Aż 92% z nich mieszka w południowo-zachodniej części stanu, czyli w okolicach Perth i na południe od stolicy.
 
Zarys Europy wklejony w...Australię daje pogląd, co to znaczy „być w Australii”

Perth to tak naprawdę wiele dzielnic i przyległych miejscowości, które ciągną się 125 km wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego na 50 km w głąb lądu. Podobnie jest z Sydney na drugim krańcu kontynentu. Okolice Perth to jedna wielka, szybko rozwijająca się kolonia imigrantów z całego świata, najwięcej z Azji, ale są też Polacy, których jest około 10 tys. Co ciekawe aż 77% ludności Australii Zachodniej jest pochodzenia europejskiego, a tylko 2-3% rdzennej ludności (aborygeni).

33,2% mieszkańców urodziło się zagranicą i ta liczba szybko rośnie. Co ciekawe ta imigracja jest świetnie zorganizowana i Unia Europejska miałaby się od kogo uczyć. Nie ma tu niechcianych imigrantów w łodziach, bo ci od razu trafiają do obozów – wizy są przydzielane przez Internet bez wbijania do paszportu. Bez wcześniej uzyskanej odpowiedniej wizy (turystycznej, studenckiej lub innej) nie ma szans nielegalnego czy przedłużonego pobytu w Australii. Emigrować mogą młode osoby do 45 roku życia, pod warunkiem, że ich wyuczony zawód jest na co rok publikowanej liście i najważniejsze- znają angielski. A jeśli ktoś naruszy te zasady, to więcej już nie wjedzie. Nie przyjmują też karanych w innych krajach, choć kiedyś Australia była przecież kolonią karną.
 
Nocna panorama City w Perth

Perth powstało jako Swan River Colony (Kolonia Rzeki Łabędziej) w 1829 roku, założona przez osadników brytyjskich i irlandzkich. W morskim porcie w Fremantle stoi nawet pomnik upamiętniający pierwszych osadników. Warto zobaczyć Fremantle wraz z historycznym więzieniem jako taką ciekawostkę i starszą zabudowę, na którą w Europie nikt nie zwróciłby nawet uwagi, ale w Australii jest czczone, bo w tym kraju osiągnięto mistrzostwo jeśli chodzi o turystyczny PR. Teraz Fremantle to takie miejsce na południe od Perth z pubami, restauracjami, co jest magnesem dla tysięcy turystów. Do Fremantle jeździ szybka kolejka, która na północy sięga miejscowości Butler, a na południe aż za Mandurah. Poza tym w Australii najlepiej podróżuje się samochodem, najlepiej z napędem na 4 koła.
Panorama Perth w dzień


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Australia i Oceania


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 101mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 101mm

339 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...