reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - Western Australia

dodano: 2016-10-23 15:10 | aktualizacja: 2017-04-19 17:46
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2016

AU_kangur Kilka lat temu na łamach SAT Kuriera pisaliśmy już o Australii w ramach cyklu „Podróże z anteną”. Teraz wracamy do Australii, bo tak naprawdę jest to ogromny i mało znany kraj – najmniejszy kontynent, ale jaki! Tym razem przenosimy się do Western Australii, czyli do zachodniego stanu, którego stolicą jest Perth. To czwarta metropolia Australii (liczba mieszkańców Perth to ponad 2 mln, podczas gdy łączna liczba mieszkańców Australii Zachodniej to... 2,6 mln). Do Polski jest ponad 13 tys. km i leci się tam z międzylądowaniem ponad 16 i pół godziny.

AUMoloBasseltonDuzy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

W Australii jest tzw. safety, czyli wszędzie jest pełno tablic ostrzegawczych (snake, shark, cliff, etc.), więcej niż trzeba, ale przynajmniej ma się świadomość, że istnieje potencjalne zagrożenie. Plaże są nie tylko puste, ale też bardzo czyste. Na publicznych nie wolno palić papierosów i pić alkoholu. Nie spotyka się tam znanych z polskich plaż parawanów i parasolek – jest przestrzeń i swoboda. Jeśli jest lifeguard, czyli miejscowi ratownicy, to są bardzo dobrze wyposażeni. Patrolują plaże z aut 4x4 i śmigłowców.
 
Kangur w bojowej postawie


Pierwsze kangury widzieliśmy w Perth na cmentarzu, a także w specjalnym parku, gdzie turystom pokazuje się nie tylko zwierzęta (koala, kangury, wombaty, węże, żaby i papugi), ale także jak doi się krowy i goli owce. Chińscy turyści byli zachwyceni, jakby w cyrku byli, ale nam podobały się zupełnie inne rzeczy - dzikie zwierzęta.
 
Australijskie klimaty na farmie przerobionej na camping

Na północ od Perth jest coraz mniej zabudowań i coraz bardziej puste plaże. Już 150 km na północ prawie nie ma drzew, tylko busz. Warto tam odwiedzić Moore River w okolicy Guilderton, gdzie jest wpływająca do Oceanu Indyjskiego rzeka, ale nie ma ona dojścia do tego oceanu, bo między wodą słodką i morską jest obłędna plaża – zjawiskowe miejsce, bo raz można kąpać się w falach oceanu, a 20 metrów dalej jest słodka zatoczka rzeki, po której można pływać kajakiem.
 

Na północ od Perth jest dużo plaż dla kitesurferów, psów i... koni, każda osobno oddzielona od siebie. Jest jeszcze jedno ciekawe miejsce, czyli wydmy białego piasku pod Lancelin, gdzie odbywa się typowy offroad po wydmach oraz jeżdżenie na deskach po piasku. Wyobraźmy to sobie, że po Słowińskim Parku koło Łeby jeżdżą setki aut 4x4.
 
Kemping z anteną satelitarną w roli głównej


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Australia i Oceania


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Tivusat: Black card + CAM w UHD

Najnowsza karta Tivusat tzw. Black card z modułem CAM v.1.4...

790 zł Więcej...

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...