reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Największe sukcesy i porażki 2016 roku

dodano: 2016-12-28 12:34
autor: Daniel Gadomski | źródło: SAT Kurier 12/2016

porażki sukcesy 2016 Przedstawiamy subiektywny ranking największych sukcesów i porażek w branży płatnej telewizji z ostatnich dwunastu miesięcy. Wzięliśmy pod uwagę zarówno powodzenia lub niepowodzenia poszczególnych przedsięwzięć, jak i pozytywne oraz negatywne zjawiska występujące na rynku.

porażki sukcesy 2016


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
SUKCESY

Lepsze dekodery Cyfrowego Polsatu

Największym sukcesem Cyfrowego Polsatu w mijającym roku była inwestycja w nowe dekodery. Do tej pory to nc+ kusiła klientów zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Zmienił to EVOBOX PVR. Posiada wbudowany moduł Wi-Fi, który pozwala na korzystanie z treści internetowych, dysk twardy 500 GB, możliwość nagrywania trzech programów telewizyjnych jednocześnie. Dekoder został wyprodukowany w fabryce Grupy Cyfrowy Polsat w Mielcu. To dobry krok dla całego rynku, bo konkurencja nie śpi i z pewnością będzie dostarczać klientom kolejne ciekawe rozwiązania technologiczne. W trudnych czasach dla platform cyfrowych dekodery powinny wabić abonentów, podobnie jak nowe telefony komórkowe u operatorów telefonii.
 
Dekoder EVOBOX PVR został nagrodzony statuetką SAT Kurier Awards 2016

TVN24 BiS już w HD rośnie w siłę

W lutym TVN24 Biznes i Świat po raz kolejny zmienił nazwę (wcześniejsze to TVN CNBC Biznes, TVN CNBC). Ograniczono się do skrótu TVN24 BiS. Ta decyzja oraz zatrudnienie w kanale byłych dziennikarzy TVP, takich jak Piotr Kraśko czy Jolanta Pieńkowska, zaowocowała regularnym wzrostem oglądalności. Jak wynika z danych Nielsen Audience Measurement opublikowanych przez Wirtualne Media, w październiku 2016 roku stacja miała 0,38 proc. udziału w rynku telewizyjnym, podczas gdy rok wcześniej 0,31 proc. Skalę sukcesu TVN24 BiS pokazują jednak przede wszystkimi dawne wyniki TVN CNBC. Kanał miał od 0,04 do 0,08 proc. udziału w rynku. Najwyraźniej znacznie więcej Polaków chce oglądać informacje o świecie niż na temat samej gospodarki. W ostatnich miesiącach pomocna w budowaniu popularności stacji była też kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo w listopadzie TVN24 BiS niespodziewanie rozpoczął nadawanie w HD, co jeszcze bardziej podniosło prestiż tego kanału. Potwierdziła to również statuetka SAT Kurier Awards 2016 przyznana tej stacji jako „Kanałowi tematycznemu roku”.
 
Kanał TVN24 BIS nagrodzony statuetką SAT Kurier Awards 2016

Sukces kanałów Eleven

Kiedy Eleven Sports Network uruchomił w 2015 roku Eleven i Eleven Sports, niewielu dawało szansę tym kanałom. Od września br. mamy już trzy kanały pod tą marką, bo do dwóch wcześniej działających dołączył Eleven Extra. Licencje, które miał nadawca, nie mieściły się na dwóch antenach. Sukces stał się możliwy po agresywnych zakupach programowych nadawcy. Nabył m.in. prawa do piłkarskich lig francuskiej, włoskiej czy hiszpańskiej i wyścigów Formuły 1. Stało się to możliwe, bo CANAL+ Sport zdecydował się płacić więcej za polską ligę piłkarską. Z kolei Polsat Sport jest zdeterminowany, aby zachować licencje w innych dyscyplinach, gdzie sukcesy odnoszą Polacy. Eleven nie poszedł w niszę, jak uczynił kiedyś SportKlub. Atrakcyjne prawa sportowe zachęciły nc+ i Cyfrowy Polsat do dołączenia stacji. Być może w przyszłości kanał będzie czymś w rodzaju nowego Eurosportu albo beIN Sports, grupy kanałów stworzonych przez katarską Al Jazeerę, która zupełnie zmieniła układ sił, np. we Francji. Parę miesięcy temu Krzysztof Świergiel, były szef Eurosportu, został szefem zarządzającym Eleven Sports Network na Polskę. To doświadczony menadżer. Poza Eurosportem pracował w firmie Sportfive, przez lata organizującej przetargi na mecze polskiej ligi. Kanały Eleven zostały w ostatnim czasie dwukrotnie nagrodzone. Otrzymały nagrodę SAT Kurier Awards 2016 w prestiżowej kategorii „Najlepszy operator lub nadawca” oraz Tytanowe Oko podczas XI Festiwalu Kanałów Tematycznych organizowanego przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej (zrzeszającej operatorów kablowych).
 

Duże inwestycje w nowych kanałach DVB-T

Aż 23,1 mln zł miało kosztować uruchomienie telewizji WP, której debiut odbył się 2 grudnia. Atutem stacji mają być informacje i publicystyka. Zatrudniono m.in. Macieja Orłosia, Igora Sokołowskiego, Kamilę Biedrzycką-Osicę i Małgorzatę Serafin. Poza newsami kanał pokaże też np. imprezę sylwestrową z Wrocławia. Również 2 grudnia nadawanie rozpoczęła związana z Agorą telewizja Metro. Ma charakter lifestyle’owy. Stąd programy o zdrowym stylu życia „Pokonaj siebie” czy „Dochodowy remont”. Nie zabraknie filmów fabularnych, ale newsów nie będzie, bo zdaniem Agory ten rynek jest zbyt konkurencyjny. W kwestii newsów nie próżnują natomiast Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, które już 9 listopada uruchomiły Nową TV. Na antenie m.in. program informacyjny „24 godziny” z interesującego studia prowadzony przez Beatę Tadlę i Jarosława Kulczyckiego. Nie brakuje też seriali paradokumentalnych i fabularnych jak nieemitowane w Polsce odcinki „Mody na sukces”. Już 25 października rozpoczął nadawanie Zoom TV, którego tworzy m.in. Polska Izba Komunikacji Elektronicznej, zrzeszająca operatorów kablowych. Wprawdzie pojawiają się programu typu „Bliżej! Magazyn reporterów” (produkowany przez łódzką Toyę i poznańską WTK), ale nadal pozostaje niedosyt treści regionalnych i lokalnych. Nadrabiają go programy produkcji Onetu z udziałem Jarosława Kuźniara, Bartosza Węglarczyka, Tomasza Jachimka i Łukasza Grassa.
 
Maciej Orłoś prowadzącym program informacyjny w telewizji WP


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Single Televes LNB

Ostatni model pojedynczego konwertera Universal hiszpańskiej firmy Televes. Charakterystyczna pomarańczowa...

39 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GoSAT GS250T2 H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GoSAT dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...