reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Największe sukcesy i porażki 2016 roku

dodano: 2016-12-28 12:34
autor: Daniel Gadomski | źródło: SAT Kurier 12/2016

porażki sukcesy 2016 Przedstawiamy subiektywny ranking największych sukcesów i porażek w branży płatnej telewizji z ostatnich dwunastu miesięcy. Wzięliśmy pod uwagę zarówno powodzenia lub niepowodzenia poszczególnych przedsięwzięć, jak i pozytywne oraz negatywne zjawiska występujące na rynku.

porażki sukcesy 2016


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Platformy bardziej internetowe...

Platforma nc+ konsekwentnie rozwija swoją usługę nc+ GO. Obecnie na żywo można oglądać 94 kanały telewizyjne za pośrednictwem laptopa, smartfona czy tabletu. Platforma wystartowała też z usługą Unlimited TV, która umożliwia oglądanie telewizji przez aplikację nc+ GO lub przez stronę ncplusgo.pl bez zużywania limitu transferu danych. Cyfrowy Polsat nie mógł być gorszy i wprowadził w marcu usługę Cyfrowy Polsat GO z 80 kanałami na żywo. Konkurencja planuje zaoferować swoje usługi bez konieczności instalowania anteny satelitarnej. To ma być ukłon dla młodych osób, które nie chcą oglądać telewizji na telewizorze, tylko na przykład na ekranie komputera. Głównym mankamentem usług typu GO jest ciągle brak niektórych kanałów znanych z oferty satelitarnej czy naziemnej. Na przykład najważniejszych kanałów telewizji publicznej, czyli TVP1, TVP2.

...i zwiększają pole działania

Skoro nie można dużo więcej zarobić na płatnej telewizji, to trzeba próbować w innych dziedzinach. Z takiego założenia wyszły najwyraźniej dwie polskie platformy cyfrowe. Cyfrowy Polsat rozpoczął sprzedaż artykułów gospodarstwa domowego. Wszystko dzięki usłudze SmartDOM, która oferowała telewizję, Internet, energię elektryczną, ale również usługi telekomunikacyjne, bankowe i ubezpieczeniowe. W ramach programu rabatowego smartDOM można kupować np. pralki, lodówki czy kuchenki. Konkurencyjna nc+ nie próżnuje. – Płać abonament nc+ z konta Bank Zachodni WBK i zyskaj nawet 290 zł! – chwali się we wpisie facebookowym, który ma zachęcać do założenia konta w znanym banku. Wychodzenie poza telewizję nie jest domeną platform cyfrowych. Sieć kablowa Multimedia Polska sprzedaje na przykład usługi gazowe.

Coraz mniej kanałów SD

Kolejne telewizje rezygnują z emisji w standardowej rozdzielczości, zastępując ją drogą satelitarną wysoką rozdzielczością. Tak w ostatnich miesiącach postąpił m.in. TV Puls, TVN24 BiS, Polsat Viasat History, Polsat Viasat Explore, 13 Ulica. Z kolei w naziemnej telewizji pojawił się TVP Info HD. Słychać też zapowiedzi kolejnych nadawców. W wysokiej rozdzielczości dostępna jest również Superstacja, która od dawna produkuje już w HD. Na początek ma się pojawić w ofercie wybranych operatorów kablowych. Jak tak dalej pójdzie, to niedługo nie będzie już kanałów w standardowej rozdzielczości. Przełączając stacje w dekoderze nc+, przez bardzo długo nie można na takie trafić, szczególnie na początku listy programów.

UPC kupuje Multimedia Polska

Sieć kablowa UPC Polska podpisała przedwstępną umowę zakupu akcji spółki Multimedia Polska, trzeciego co do wielkości operatora kablowego na polskim rynku. Wartość transakcji ustalona została na 3 mld złotych. Na koniec czerwca br. sieć UPC Polska miała 1,43 mln klientów, a Multimedia Polska miało 835 tys. klientów. Dzięki transakcji będziemy mieli zatem w kraju silnego drugiego operatora płatnej telewizji, po Cyfrowym Polsacie. Pytanie, czy przejęć i fuzji będzie na tym rynku więcej. Na razie nc+ nie jest na sprzedaż, więc do fuzji dwóch polskich platform cyfrowych wciąż daleko.

Mamy najwięcej kanałów muzycznych w Europie

Tylu kanałów muzycznych nie mają ani Niemcy, ani Francuzi, którzy zawsze słynęli z tej tematyki. U nas ciągle przybywają nowe, w kolejnych gatunkach. Mamy: Viva Polska, MTV Polska, VH1 Polska, Eska TV, 8TV, Power TV, Stars.TV, 4fun.tv, 4fun Gold Hits, 4fun Dance, VOX Music TV, Kino Polska Muzyka, Muzo TV, Polo TV, Disco Polo Music, Nuta TV, a od marca także Hip Hop TV. Co ważne, znaczna część z tych kanałów nie jest kodowana. Na rynku brakuje jeszcze stacji dla fanów rocka, ale w ofercie nc+ możemy znaleźć MTV Rocks. W Polsce jest też produkowany ogólnoeuropejski MTV Live HD, gdzie możemy znaleźć m.in. koncerty.

Nowi gracze IPTV

Konkurencja zawsze pozytywnie wpływa na rynek i klientów. Wygląda na to, że prawdziwą konkurencją dla Cyfrowego Polsatu i nc+ będą operatorzy internetowej telewizji. Na razie ta dziedzina dopiero raczkuje, ale wraz z poprawiającą się jakością łącz internetowych to się zmieni.
Już w listopadzie do sklepów Saturn i Media Markt trafiła usługa TNTV. To rozwiązanie prepaidowe, które ma być adresowane do osób, które chcą uzupełniać ofertę naziemnej telewizji cyfrowej o dodatkowe treści dostępne w Internecie. W tym przypadku chodzi m.in. o kanały sportowe pod szyldem Eleven i filmowe Filmboxa. Nie ulega wątpliwości, że takich graczy na polskim rynku będzie coraz więcej. Netflix też nie powiedział ostatniego słowa i stale zwiększa liczbę filmów i seriali z polskimi napisami, lektorem lub dubbingiem. Niewykluczone, że powstaną całe platformy cyfrowe oparte o Internet. Stanie się tak, tylko jeśli uda się rozwiązać kwestię praw autorskich, często nie obejmujących Internetu.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

339 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...