reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Włoska Sardynia z rajskimi plażami

dodano: 2016-11-16 18:57 | aktualizacja: 2019-10-16 14:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 5/2013

flaga_sardynia Włoska wyspa Sardynia jest mało znana w Polsce, a szkoda. Bardziej popularna turystycznie jest Sycylia. Na Sardynię można dolecieć z Polski w niecałe 2,5 godz. samolotem tanich linii Ryanair lub Alitalią przez Rzym lub Mediolan. Są bezpośrednie loty z Krakowa do Cagliari, zaczynające się już z końcem marca i trwające do końca października. Najlepiej wybrać się tam w miesiącach przedsezonowych - w maju lub czerwcu, ewentualnie we wrześniu lub październiku, bo słonko i ciepło dopisuje, a plaże nie są tak zatłoczone, jak w szczycie sezonu (w sierpniu Włosi zamykają firmy i jadą na obowiązkowe urlopy). Przed sezonem ceny hoteli i kwater są dużo niższe - naprawdę można zaoszczędzić.

Sardynia_basen_760


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rajska Sardynia to wyspa położona w środkowym obszarze Morza Śródziemnego, około 200 km od Włoch i 14 km na południe od francuskiej Korsyki. To obszar typowo górzysty - jej najwyższym szczytem jest Punta La Marmora - 1834 m n.p.m. Stolicą Sardynii jest Cagliari - tu jest też największe lotnisko i port, gdzie trafiają turyści. Tu jest też większy port wojenny marynarki włoskiej. Na Sardynii są cztery duże lotniska oraz dobrze rozwinięta sieć kolejowa i drogowa.

Językami używanymi na Sardynii są włoski i sardyński (sardo). Można porozumieć się po angielsku, gorzej po niemiecku czy francusku (to przy Korsyce) - może lepiej po hiszpańsku. Język sardyński to taka mieszanka słów łaciny, włoskiego, greckiego, arabskiego, hiszpańskiego i katalońskiego. Co ciekawe, w samej Italii sardo jest uznawany za dialekt włoskiego, ale językoznawcy spoza Włoch uważają sardyński za odrębny język. Sardo posługuje się 97% mieszkańców wyspy - ponad 1 mln. Co ciekawe, każda z 8 prowincji ma własną gwarę, np. w Sassari czy Cagliari. Sardyńczycy mówią po włosku dlatego, że muszą porozumiewać się między sobą. W górach mówią swoją gwarą sardo i trudno ich zrozumieć. Polskę znają zwykle przez papieża Jana Pawła II, rzadziej Zbigniewa Bońka.
 
Rajska plaża na Sardynii

KLIMAT

Sardyński klimat jest typowo śródziemnomorski, z łagodnymi zimami oraz gorącymi i suchymi latami. Wartości ekstremalne latem czasami sięgają ponad 40°C (czasami z bardzo wysoką wilgotnością powietrza), co bywa uciążliwe. Zimą, tylko w szczególnych okolicznościach, rzadko kiedy, temperatura spada poniżej zera (śnieg tylko w górach). Uciążliwe mogą być częste wiatry, w szczególności mistral i sirocco. Tak było podczas mojej podróży na Sardynię w kwietniu, gdy temperatury były prawie jak w Polsce, ale na Sardynii nad morzem dotkliwie wiał zimny wiatr mistral. Wcześniej Sardynię dotknęło małe tsunami - sztorm, który wyrzucił ogromne ilości śmieci i roślinnych pozostałości. Częściowo zniszczone zostały plaże i infrastruktura hotelowa. Latem w ciągu dnia jest bryza morska z sirocco (po sardyńsku: s’imbattu), która obniża temperaturę i sprawia, że jest całkiem znośnie.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...