reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ryga i okolice - co warto zobaczyć?

dodano: 2017-01-03 17:07 | aktualizacja: 2023-02-17 22:23
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 12/2016

Łotwa Ryga Łotwa, oficjalnie Republika Łotewska, to państwo położone w Europie Północnej, nad wschodnim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Jest to jeden z trzech krajów bałtyckich, obok Litwy i Estonii. Graniczy również z Rosją i Białorusią. Łotwa ma powierzchnię prawie pięć razy mniejszą niż Polska, a jej liczba ludności jest niewiele większa od liczby ludności… Warszawy. Około 60% mieszkańców Łotwy stanowią Łotysze, a resztę – głównie Rosjanie. Językiem urzędowym jest łotewski, a dominującą religią jest chrześcijaństwo. Największymi poza Rygą miastami Łotwy są: Dyneburg, Lipawa, Jełgawa i Jurmała.

Łotwa Ryga


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Po kilkugodzinnym spacerze, warto nacieszyć oko panoramą Rygi, próbując przy okazji rozpoznać z góry wszystkie te miejsca, w których się już było. Umożliwia to wieżowiec Akademii Nauk Łotwy, który znajduje się na południe od dworca kolejowego, z tarasem widokowym przypominającym ten na PKiN w Warszawie. Wrażania są niesamowite, tym bardziej, że nie ma tu żadnych krat, które zaburzałyby widok na miasto. Raj dla amatorów fotografii.
 
Wieżowiec Akademii Nauk Łotwy w Rydze
 
Widok z wieżowca Akademii Nauk Łotwy na ryską wieżę radiowo-telewizyjną

Teraz coś dla osób poszukujących lokalnych przysmaków. Niedaleko wieżowca Akademii Nauk Łotwy znajduje się zespół hal targowych Centrāltirgus o łącznej powierzchni ponad 72 tys. m2. Co ciekawe, do ich budowy wykorzystano hangary niemieckich sterowców, przeniesione spod Lipawy. Zespół składa się z pięciu hal, kilku mniejszych budynków, magazynów i placu targowego. Sprzedawane tam produkty podzielone są tematycznie – jest osobna hala na mięso i wędliny, osobna na warzywa i owoce, itd.
 
Jedna z hal targowych Centrāltirgus w Rydze

Wieczorem warto przejechać się nad morze, do Jurmały, w okolice ujścia rzeki Lelupa. Morska bryza, piaszczyste plaże i… brak żywego ducha – tym można się cieszyć w połowie czerwca, bo akurat w tym czasie miałam przyjemność odwiedzić Łotwę.
 
Piękne, piaszczyste plaże Jurmały

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...