reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ryga i okolice - co warto zobaczyć?

dodano: 2017-01-03 17:07 | aktualizacja: 2023-02-17 22:23
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 12/2016

Łotwa Ryga Łotwa, oficjalnie Republika Łotewska, to państwo położone w Europie Północnej, nad wschodnim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Jest to jeden z trzech krajów bałtyckich, obok Litwy i Estonii. Graniczy również z Rosją i Białorusią. Łotwa ma powierzchnię prawie pięć razy mniejszą niż Polska, a jej liczba ludności jest niewiele większa od liczby ludności… Warszawy. Około 60% mieszkańców Łotwy stanowią Łotysze, a resztę – głównie Rosjanie. Językiem urzędowym jest łotewski, a dominującą religią jest chrześcijaństwo. Największymi poza Rygą miastami Łotwy są: Dyneburg, Lipawa, Jełgawa i Jurmała.

Łotwa Ryga


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Telewizja

Latvijas Televīzija (LTV) rozpoczęła emisję w 1954 roku, a po 20 latach przeszła na nadawanie w kolorze. Łotewski nadawca publiczny oferuje dwa kanały – LTV1 i LTV7 (dawniej LTV2), które są dystrybuowane m.in. przez satelitę Astra 4A (4,8°E), znanego dawniej pod nazwą Sirius 4, kodowane w systemie VideoGuard dla platformy Viasat. Pierwszą pozycją wyemitowaną 6 listopada 1954 roku w KVN był film fabularny „Mājup ar uzvaru” z 1947 roku. W tym czasie w Rydze tylko 20 osób posiadało telewizory, o przekątnej… 7”, więc oglądalność była z początku znikoma. Regularne transmisje rozpoczęto dwa tygodnie później.
 
Anteny satelitarne w Rydze

W 2007 roku rozpoczęto nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, a trzy lata później wyłączono sygnał analogowy. Oferowanych jest sześć multipleksów (ich operatorem jest spółka Lattelecom), z czego tylko MUX 1 (z kanałami LTV1, LTV7, LNT i TV3 Latvia) jest ogólnodostępny, a pozostałe są szyfrowane w systemie Conax. Co ciekawe, ze względu na swój płatny charakter, łotewska oferta DVB-T/MPEG-4 jest bardzo bogata i różnorodna. Obejmuje szereg kanałów od zagranicznych nadawców, w tym Eurosport, National Geographic Channel, MTV, Cartoon Network, Discovery Channel, Fox czy nawet erotyczną stację Hustler TV. Najbardziej popularną platformą satelitarną na Łotwie jest Viasat, której operatorem jest szwedzki koncern MTG. Ze względu na to, że jedną czwartą mieszkańców Łotwy stanowią Rosjanie, popularne są również inne oferty DTH, takie jak rosyjska Trikolor TV.

Wieża radiowo-telewizyjna

Ryska wieża radiowo-telewizyjna została wzniesiona na wyspie na Dźwinie. Prowadzone wcześniej prace geologiczne wykazały, że fundamenty wieży muszą znajdować się na głębokości około 25 m, co znacznie zwiększyło szacowane koszty i czas, jaki był potrzebny na jej uruchomienie. Budowa wieży o wysokości 368,5 m rozpoczęła się w 1979 roku i trwała łącznie aż dziesięć lat. Konstrukcję wstępnie ukończono w 1984 roku, ale potrzebny był kolejny rok na wyposażenie wieży i dopiero w grudniu 1985 roku uruchomiono z niej pierwsze, testowe transmisje telewizyjne. Regularną emisję zainaugurowano rok później. Wszystkie prace budowlane i montażowe ukończono dopiero w 1989 roku. Wieża jest otwarta dla zwiedzających – na wysokości 97 m znajduje się ogromny taras widokowy, na który można wjechać za pomocą windy. Niestety nie pomyślano o żadnych dodatkowych atrakcjach dla turystów, choć potencjał tego miejsca jest ogromny. Dobrym pomysłem byłoby otwarcie restauracji, podobnej do tej, jaka mieści się w wileńskiej wieży telewizyjnej na Litwie. Widok z wieży w Rydze jest imponujący, a przy pomocy aparatu z dużym zoomem optycznym można zrobić ciekawe zdjęcia np. starówki.
 
Wieża radiowo-telewizyjna w Rydze

Choć to Ryga i jej okolice są największą atrakcją Łotwy, to warto wybrać się także na zachód, w okolice Lipawy, gdzie można nieco odpocząć od miejskiego zgiełku i ulec powabowi wybrzeża Bałtyku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

289 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

529 zł Więcej...