reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Poradnik: Instalacja zbiorcza RTV-SAT od podstaw

dodano: 2017-01-10 16:39 | aktualizacja: 2017-01-11 16:29
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 11/2013

antena satelitarna hollex sat kurier Zbiorcza instalacja często sprawia potencjalnym inwestorom dużo problemów z doborem i fachową wiedzą na temat telewizji satelitarnej i naziemnej. Zwykle nie zdają sobie sprawy, jaką wybrać antenę, jakie kanały i z jakiego satelity chcieliby oglądać. Wszystko to potem rzutuje na jakość odbioru. Niestety zdarza się, że inwestor kupuje sam, bez porady czy choćby prostej wyceny firmy tv-sat lub instalatora tv-sat. Wtedy łatwo o błąd lub „przeinwestowanie” - za dużo punktów z gniazdami na zapas lub zbyt wiele satelitów, choć dekodery dedykowane odbiorą góra dwa satelity Eutelsat Hot Bird 13°E i Astra 19,2°E.

Instalacja zbiorcza schemat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pamiętać też należy, że obowiązuje oficjalny przepis, że na dachu budynku wielorodzinnego powinna stać antena 1,2 m lub większa. Taką też antenę satelitarną zaleca się dla instalacji zbiorczej z prawdziwego zdarzenia. Owszem dla domu jednorodzinnego można zastosować mniejszą antenę 1,0-1,1 m chyba, że są tylko dwa telewizory/tunery, to można zainstalować antenę 90 cm z konwerterem Monoblock Twin. Co jest najważniejsze w instalacji zbiorczej, począwszy od góry do końca?
 
Schemat podstawowej instalacji zbiorczej

1. Antena satelitarna

To na pewno najważniejszy element każdej instalacji zbiorczej. Zbyt małej lub uszkodzonej w transporcie anteny satelitarnej nie ma sensu instalować, bo będzie to oznaczać początek nieszczęść. Dla kanałów HD z 13°E normalnie trzeba mieć antenę 80-90 cm, a dla zapasu w „zbiorówce” na pewno coś większego - zaleca się antenę 1,2 m. Do tego trzeba pamiętać o odpowiednio dobranym uchwycie multifeed LNB, gdy trzeba za pomocą tej anteny odebrać sygnał z 1-4 satelitów. Antena musi być stabilnie zamontowana i - jeśli to możliwe - osłonięta od podmuchów wiatru czy nawet opadów deszczu/śniegu. Zaleca się uziemienie zawieszenia/stojaka anteny satelitarnej. Antenę i konwerter powinien ustawić instalator z porządnym miernikiem a nie wskaźnikiem wychyłowym! Zachęcamy do zapoznania się z porównaniem anten stalowych 85-90 cm.

2. Antena naziemna

Jeśli użytkownicy instalacji zbiorczej mają telewizory z wbudowanym tunerem DVB-T/S lub takimi zewnętrznymi tunerami, to koniecznie trzeba zainstalować antenę naziemną skierowaną na nadajniki DVB-T. Czasami wystarczy antena pokojowa, gdy nadajnik jest blisko lub dobrej jakości antena zewnętrzna z filtrem LTE (na przyszłość).

3. Konwerter (LNB)

Do profesjonalnej instalacji zbiorczej stosuje się konwertery Quattro lub rzadziej Quad (bo droższe) z 4 wyjściami, czyli z każdego konwertera z 1 satelity będzie aż 4 kable koncentryczne, więc ich wielokrotność musi potem wejść do domu - trzeba to przewidzieć.

Warto wybrać konwertery Quattro sprawdzonych marek, bo tu chodzi o jakość, sprawność działania przez kilka lat i gwarancję. Jeśli konwerter „padnie” to nie ma żadnego odbioru, chyba że z innego satelity. Ostatnio popularne są konwertery Quattro marki Televes, Black Ultra Inverto, Triax czy Global Invacom.

Przy okazji warto zapoznać się z tekstem o doborze konwertera pojedynczego Single, co może dać pogląd przy wyborze konwertera Quattro lub Quad.

4. Kabel koncentryczny

To z pozoru element instalacji, który wielu wydaje się mało istotny, ale oszczędność w postaci taniego kabla kończy się stratami na sygnale, zwłaszcza przy większych odległościach. Warto kupić kabel koncentryczny z pełnej miedzi, a przynajmniej z żyłą główną z miedzi, a nie tylko powlekany miedzią. Zobacz, jak dobrać kabel koncentryczny.

5. Złączki F

To jeszcze bardziej niepozorny element instalacji zbiorczej, ale istotny, też stawia „opór”. Najlepiej założyć złączki kompresyjne lub samokompresyjne, bo dają gwarancję sprawnego połączenia kabli z konwerterem i multiswitchem.

6. Multiswitch

To element „przyjmujący” sygnał z konwerterów anteny satelitarnej i anteny naziemnej i rozdzielający go na gniazda antenowe w poszczególnych pomieszczeniach. Multiswitch powinien być umieszczony w suchym miejscu (pod dachem - najlepiej w skrzynce), gdzie jest zasilanie 230 V. Zasilacz to jeden z problematycznych elementów multiswitchy, więc warto go dodatkowo zabezpieczyć. Najtańsze są multiswitche 5/4 - jeden satelita i 4 wyjścia po jednym kablu. Najdroższe, to takie z kaskadowym rozdzieleniem sygnału nawet do ponad 100 gniazd. Najpopularniejsze są switche 9/8 i 9/4 - odpowiednio z dwóch satelitów na 8 wyjść i 4 wyjścia. Są też multiswitche 13/4 lub 17/4, czyli 3 lub 4 satelity i 4 wyjścia. Warto zostawić 1-2 wyjścia ekstra, gdyby kiedyś istniała potrzeba zwiększenia liczby gniazd. Multiswitche mają parzystą liczbę wyjść (podzielną przez 4 lub 2) i nieparzystą liczbę wejść (5/9/13/17), bo jedno ekstra to wejście anteny naziemnej dla DVB-T, o ile taka jest potrzebna.

7. Gniazda antenowe

Warto przewidzieć, ile i jakich gniazd powinno być w danym pomieszczeniu. Jak wiadomo, coraz częściej korzysta się z tunerów/dekoderów PVR z dwoma wejściami LNB, co oznacza, że trzeba mieć przynajmniej w salonie podwójne gniazdo RTV-SAT, a jeśli jest jeszcze dodatkowy tuner DVB-T lub drugi/inny dekoder satelitarny, to konieczna jest odpowiednia liczba gniazd. Późniejsze instalowanie kabli i gniazd jest kłopotliwe, a do tego trzeba kupić większy multiswitch z większą liczbą wyjść.

8. Tunery/dekodery + telewizory

Warto dobrze przemyśleć dobór dekoderów dedykowanych i własnych tunerów, ew. telewizorów z wbudowanym tunerem DVB-S/T. Nie ma sensu instalować multiswitcha 13/8 czy 17/8, jeśli dekoder dedykowany od platformy ograniczy faktyczny odbiór do jednego lub dwóch satelitów. Trzeba też pamiętać, że i tak 90% czasu widzowie spędzają oglądając kanały z 13°E. Nie ma też co przesadzać z liczbą gniazd w każdym pomieszczeniu, bo tak naprawdę w jednym gospodarstwie rzadko kiedy korzysta się z więcej niż 1-3 telewizorów. Trzeba się skupić na głównym pomieszczeniu plus te pokoje, które są najważniejsze.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Amiko Multitracker 2 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

549 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

239 zł Więcej...

Kabel HDMI Hybrid optyczny 2.0 50m

Kabel Hybrydowy optyczny HDMI™ 2.0, najnowszy typ kabli obsługujący rozdzielczość...

750 zł Więcej...
reklama