reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Poradnik: Instalacja zbiorcza RTV-SAT od podstaw

dodano: 2017-01-10 16:39 | aktualizacja: 2017-01-11 16:29
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 11/2013

antena satelitarna hollex sat kurier Zbiorcza instalacja często sprawia potencjalnym inwestorom dużo problemów z doborem i fachową wiedzą na temat telewizji satelitarnej i naziemnej. Zwykle nie zdają sobie sprawy, jaką wybrać antenę, jakie kanały i z jakiego satelity chcieliby oglądać. Wszystko to potem rzutuje na jakość odbioru. Niestety zdarza się, że inwestor kupuje sam, bez porady czy choćby prostej wyceny firmy tv-sat lub instalatora tv-sat. Wtedy łatwo o błąd lub „przeinwestowanie” - za dużo punktów z gniazdami na zapas lub zbyt wiele satelitów, choć dekodery dedykowane odbiorą góra dwa satelity Eutelsat Hot Bird 13°E i Astra 19,2°E.

Instalacja zbiorcza schemat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pamiętać też należy, że obowiązuje oficjalny przepis, że na dachu budynku wielorodzinnego powinna stać antena 1,2 m lub większa. Taką też antenę satelitarną zaleca się dla instalacji zbiorczej z prawdziwego zdarzenia. Owszem dla domu jednorodzinnego można zastosować mniejszą antenę 1,0-1,1 m chyba, że są tylko dwa telewizory/tunery, to można zainstalować antenę 90 cm z konwerterem Monoblock Twin. Co jest najważniejsze w instalacji zbiorczej, począwszy od góry do końca?
 
Schemat podstawowej instalacji zbiorczej

1. Antena satelitarna

To na pewno najważniejszy element każdej instalacji zbiorczej. Zbyt małej lub uszkodzonej w transporcie anteny satelitarnej nie ma sensu instalować, bo będzie to oznaczać początek nieszczęść. Dla kanałów HD z 13°E normalnie trzeba mieć antenę 80-90 cm, a dla zapasu w „zbiorówce” na pewno coś większego - zaleca się antenę 1,2 m. Do tego trzeba pamiętać o odpowiednio dobranym uchwycie multifeed LNB, gdy trzeba za pomocą tej anteny odebrać sygnał z 1-4 satelitów. Antena musi być stabilnie zamontowana i - jeśli to możliwe - osłonięta od podmuchów wiatru czy nawet opadów deszczu/śniegu. Zaleca się uziemienie zawieszenia/stojaka anteny satelitarnej. Antenę i konwerter powinien ustawić instalator z porządnym miernikiem a nie wskaźnikiem wychyłowym! Zachęcamy do zapoznania się z porównaniem anten stalowych 85-90 cm.

2. Antena naziemna

Jeśli użytkownicy instalacji zbiorczej mają telewizory z wbudowanym tunerem DVB-T/S lub takimi zewnętrznymi tunerami, to koniecznie trzeba zainstalować antenę naziemną skierowaną na nadajniki DVB-T. Czasami wystarczy antena pokojowa, gdy nadajnik jest blisko lub dobrej jakości antena zewnętrzna z filtrem LTE (na przyszłość).

3. Konwerter (LNB)

Do profesjonalnej instalacji zbiorczej stosuje się konwertery Quattro lub rzadziej Quad (bo droższe) z 4 wyjściami, czyli z każdego konwertera z 1 satelity będzie aż 4 kable koncentryczne, więc ich wielokrotność musi potem wejść do domu - trzeba to przewidzieć.

Warto wybrać konwertery Quattro sprawdzonych marek, bo tu chodzi o jakość, sprawność działania przez kilka lat i gwarancję. Jeśli konwerter „padnie” to nie ma żadnego odbioru, chyba że z innego satelity. Ostatnio popularne są konwertery Quattro marki Televes, Black Ultra Inverto, Triax czy Global Invacom.

Przy okazji warto zapoznać się z tekstem o doborze konwertera pojedynczego Single, co może dać pogląd przy wyborze konwertera Quattro lub Quad.

4. Kabel koncentryczny

To z pozoru element instalacji, który wielu wydaje się mało istotny, ale oszczędność w postaci taniego kabla kończy się stratami na sygnale, zwłaszcza przy większych odległościach. Warto kupić kabel koncentryczny z pełnej miedzi, a przynajmniej z żyłą główną z miedzi, a nie tylko powlekany miedzią. Zobacz, jak dobrać kabel koncentryczny.

5. Złączki F

To jeszcze bardziej niepozorny element instalacji zbiorczej, ale istotny, też stawia „opór”. Najlepiej założyć złączki kompresyjne lub samokompresyjne, bo dają gwarancję sprawnego połączenia kabli z konwerterem i multiswitchem.

6. Multiswitch

To element „przyjmujący” sygnał z konwerterów anteny satelitarnej i anteny naziemnej i rozdzielający go na gniazda antenowe w poszczególnych pomieszczeniach. Multiswitch powinien być umieszczony w suchym miejscu (pod dachem - najlepiej w skrzynce), gdzie jest zasilanie 230 V. Zasilacz to jeden z problematycznych elementów multiswitchy, więc warto go dodatkowo zabezpieczyć. Najtańsze są multiswitche 5/4 - jeden satelita i 4 wyjścia po jednym kablu. Najdroższe, to takie z kaskadowym rozdzieleniem sygnału nawet do ponad 100 gniazd. Najpopularniejsze są switche 9/8 i 9/4 - odpowiednio z dwóch satelitów na 8 wyjść i 4 wyjścia. Są też multiswitche 13/4 lub 17/4, czyli 3 lub 4 satelity i 4 wyjścia. Warto zostawić 1-2 wyjścia ekstra, gdyby kiedyś istniała potrzeba zwiększenia liczby gniazd. Multiswitche mają parzystą liczbę wyjść (podzielną przez 4 lub 2) i nieparzystą liczbę wejść (5/9/13/17), bo jedno ekstra to wejście anteny naziemnej dla DVB-T, o ile taka jest potrzebna.

7. Gniazda antenowe

Warto przewidzieć, ile i jakich gniazd powinno być w danym pomieszczeniu. Jak wiadomo, coraz częściej korzysta się z tunerów/dekoderów PVR z dwoma wejściami LNB, co oznacza, że trzeba mieć przynajmniej w salonie podwójne gniazdo RTV-SAT, a jeśli jest jeszcze dodatkowy tuner DVB-T lub drugi/inny dekoder satelitarny, to konieczna jest odpowiednia liczba gniazd. Późniejsze instalowanie kabli i gniazd jest kłopotliwe, a do tego trzeba kupić większy multiswitch z większą liczbą wyjść.

8. Tunery/dekodery + telewizory

Warto dobrze przemyśleć dobór dekoderów dedykowanych i własnych tunerów, ew. telewizorów z wbudowanym tunerem DVB-S/T. Nie ma sensu instalować multiswitcha 13/8 czy 17/8, jeśli dekoder dedykowany od platformy ograniczy faktyczny odbiór do jednego lub dwóch satelitów. Trzeba też pamiętać, że i tak 90% czasu widzowie spędzają oglądając kanały z 13°E. Nie ma też co przesadzać z liczbą gniazd w każdym pomieszczeniu, bo tak naprawdę w jednym gospodarstwie rzadko kiedy korzysta się z więcej niż 1-3 telewizorów. Trzeba się skupić na głównym pomieszczeniu plus te pokoje, które są najważniejsze.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel AnkaSat ANK SK-CU G120 1m

Bardzo dobrej jakości koncentryczny kabel satelitarny AnkaSat ANK SK-CU G120...

2 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X - Netflix

Nowość - Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X -...

389 zł Więcej...

Kabel Cablink 5xGI-18S biały 5m

Włoski, 5-żyłowy przewód koncentryczny 75 Ohm Cablink 5xGI-18S biały 5m...

55 zł Więcej...
reklama