reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Problemy przy produkcji silników rakiety Proton

dodano: 2017-01-25 16:57 | aktualizacja: 2017-01-26 13:59
autor: Jerzy Kruczek | źródło: roskosmos/telesat-news.net/Kommiersant

Proton_M_przed_360px.jpg Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos została zmuszona do wycofania do Zakładów Mechanicznych w Woroneżu wszystkich silników drugiego i trzeciego stopnia rakiet nośnych Proton M. Ten incydent może mieć poważny wpływ na terminy startów rakiet Proton M z kosmodromu w Bajkonurze. Ostatnio przekładany był start rakiety Proton M z amerykańskim satelitą Echostar 21, który miał odbyć się 31 stycznia (poleci jak dobrze pójdzie w lutym). Ten start był przekładany już 7 razy!

Roskosmos
proton_M_start_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według gazety „Kommiersant", podczas testowania jednego z silników II stopnia rakiety Proton M odkryto pewne problemy. W szczególności stwierdzono, że zamiast użycia elementów z metali szlachetnych użyto komponentów, które są mniej odporne na wysoką temperaturę. W rezultacie, wszystkie silniki II i II stopnia, które zostały wyprodukowane w ciągu ostatnich kilku lat, postanowiono wysłać na miejsce produkcji, czyli do Zakładów Mechanicznych w Woroneżu.

Sytuacja ta już zainteresowała przedstawicieli FSB i Komitetu Śledczego, którzy próbują dojść do tego, w jaki sposób materiały zostały zastąpione, jeśli dokumentacja silników jest w porządku.

Należy zwrócić uwagę, że przegląd kilkudziesięciu silników do Protona M może znacząco wpłynąć na przebieg startów tej rakiety z Bajkonuru. Co najmniej 8 takich startów jest zagrożonych, a w niektórych przypadkach chodziło o szybkie wyniesienie danego satelity na orbitę. Najgorzej jest z dwoma startami - z amerykańskim Echostarem 21 (10.2°E) i satelitą AsiaSat 9 (122.0°E), bo reszta to rosyjskie satelity Express, które polecą albo i nie. 

Zakłada się, że w tej sytuacji pierwszy start rakiety nośnej Proton M odbędzie się dopiero w okresie letnim, co pociągnęłoby za sobą konsekwencje finansowe i utrata wiarygodności, co w przyszłości może mieć wpływ na to, że tą rakietą nie będą wynoszone komercyjne satelity spoza Rosji, bo nikt nie będzie ryzykował startu pół roku po terminie z umowy.

Roskosmos wskazuje, że najważniejsza jest pełna i kompleksowa kontroli każdego elementu silnika, bo ewentualna katastrofa z tego powodu byłaby bardzo kosztowna.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...