reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

UHF poniżej 700 MHz dla DVB-T do co najmniej 2030

dodano: 2017-01-27 15:09 | aktualizacja: 2017-01-30 15:41
autor: Janusz Sulisz | źródło: EBU/adtv

NTC Święty Krzyż Europejska Unia Nadawców (EBU) z zadowoleniem przyjęła głos Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego w sprawie długoterminowej przyszłości częstotliwości UHF. Jest to potwierdzeniem porozumienia międzyinstytucjonalnego Unii Europejskiej w sprawie dostępu do pasma UHF poniżej 700 MHz dla nadawców naziemnej telewizji cyfrowej do co najmniej 2030 roku.

EBU
pasmo częstotliwości


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Media publiczne udostępniają swoje kanały w ramach różnych platform - w naziemnej telewizji cyfrowej, na satelicie, drogą kablową czy w sieciach IPTV. Naziemna telewizja cyfrowa, która bazuje na częstotliwości UHF, pozostaje najbardziej efektywnym środkiem mającym na celu zapewnienie, że każdy obywatel ma dostęp do telewizji FTA. Około 250 mln ludzi w Europie odbiera swoje usługi telewizyjne za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej.
 

Wouter Gekiere, zastępca szefa biura w Brukseli w EBU, powiedział: - To porozumienie gwarantuje, że europejscy widzowie mogą nadal czerpać korzyści z odbioru FTA w domu, co jest kluczowe dla utrzymania uniwersalności mediów publicznych. Jednocześnie stawia to Europę w czołówce, jeśli chodzi o zharmonizowane pasmo dla usług mobilnych: 1260 MHz będzie dostępne dla mobilnych sieci szerokopasmowych - to więcej niż w jakimkolwiek innym regionie na świecie.

Simon Fell, odpowiedzialny w EBU za technologie i innowacji, powiedział: - Nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej jest potrzebne. Nie istnieją obecnie żadne inne technologie zdolne do replikacji tych zalet, zarówno dla widzów, jak i nadawców. Nadawanie łączy bezpośrednio ponad 250 mln Europejczyków w ich salonach z europejskim kinem, dokumentami, serialami, wiadomościami i sportem.

Przyjęty tekst oddala pomysł, aby dać dostęp do pasma poniżej 700 MHz operatorom mobilnym, jak pierwotnie zaproponowała Komisja Europejska. Takie podejście spowodowałoby długoterminową niepewność dla przyszłych innowacji i inwestycji w dystrybucji telewizji FTA.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej będą miały również elastyczność jeśli chodzi o zwolnienie pasma 700 MHz na potrzeby zastosowań mobilnych do 2022 a nie 2020 roku, jeśli to konieczne i uzasadnione.

Oczekuje się, że ostateczny tekst decyzji w sprawie wykorzystania częstotliwości 470-790 MHz w UE zostanie opublikowany w kwietniu br., tuż po formalnym zatwierdzeniu przez Parlament Europejski w marcu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

509 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

349 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...