reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Porto - posmakuj wina i krewetek w krainie Famavala

dodano: 2016-11-20 17:00 | aktualizacja: 2018-05-02 16:33
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier

Porto_most_2017_360px_podrozezantena.jpg Portugalia to dla Polaków kraj raczej obcy i daleki, bo to przecież drugi koniec Unii Europejskiej. Kojarzy się z FC Porto, sanktuarium w Fatimie, wyśmienitym winem porto, a w branży RTV-SAT także z antenami Famaval. Ale to nie wszystko - każdy kolejny pobyt w tym kraju może uzależnić! Podobno dopiero po piątej wizycie można poczuć prawdziwy klimat Portugalii, zauroczyć nie tylko słońcem, zabytkami, ale także ludźmi - zwykle spokojnymi, pogodnymi i uśmiechniętymi, a przede wszystkim lubiącymi dobrze zjeść i napić się wina. Polecamy kuchnię portugalską i brazylijską.

Portugalia_most-_porto_podklad


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kto trafi do Porto już na lotnisku zostanie zaskoczony ogromnym i nowoczesnym budynkiem portu lotniczego, przy którym Okęcie czy Balice to karzełki. Wrażenie robi też stadion piłkarski FC Porto.
 
Stadion piłkarski klubu FC Porto


Równie charakterystyczny jest most Ponte Dom Luís I z 1886 roku nad rzeką Douro, projektu ucznia Gustawa Eiffla. To nad brzegami Douro są wytwórnie słynnego porto, tu stoją urocze barki, którymi spławiano tradycyjnie wino z plantacji do wytwórni porto.
 
Wytwórnia słynnego porto - Sandeman

Warto się tam wybrać na wycieczkę i degustację, nie mówiąc o zakupach najdroższych gatunków, np. z rocznika daty urodzenia podróżnika (najstarsze spotkaliśmy z 1904 roku - butelka kosztuje majątek). Polak zwykle nie zna historii powstania wina porto. Otóż, gdy Anglicy i Holendrzy upodobali sobie tamtejsze winnice, wywożąc do swych krajów portugalskie wino, to często po drodze na morzu nim docierało do celu psuło się.
 
Kiwi, cytryny i pomarańcze rosną sobie na drzewach - ich zapach jest zupełnie inny niż z polskiego sklepu

Anglicy z Portugalczykami wpadli na pomysł lekkiego wzbogacania wina, co wzmocniło trunek. Słodkie i mocne porto tak przypadło do gustu angielskim damom, że porto zrobiło światową karierę.
 
Most w Porto z łodziami do przewożenia wina na rzece


Ten samo równie urokliwie wygląda w nocy - podświetlony robi niesamowite wrażenie, zarówno z dołu, jak i ze wzgórz.
 
Most w Porto oświetlony w nocy


Jeśli chodzi o anteny, to na budynkach w Portugalii jest mnóstwo zainstalowanych anten satelitarnych, choć nie aż tyle co w Polsce. Zaskakuje fakt, że jest dużo anten parabolicznych dla systemów zbiorczych. Poza tym widuje się anteny offsetowe dla platform Meo i Zon ustawionych w kierunku satelity Hispasat - 30°W.
 
Antena satelitarna NOS


50 km od Porto w Vale de Cambra są zakłady produkcyjne firmy Famaval, które produkują anteny satelitarne i stojaki. Rocznie produkuje się ponad 4 mln anten satelitarnych, które są eksportowane do Francji, Włoch, Anglii, Niemiec, Polski, ale także do poza europejskich krajów - Brazylii, Indii, Angoli.
 
Słynny most w Porto na rysunku Mariusza Foltaka z 2012 roku (wisi w firmie Famaval)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Multiswitch Opticum OMS 5/6

Multiswitch Opticum 5/6 rozdziela sygnał z jednego satelity i naziemnej...

150 zł Więcej...

Inteligentny kabel 3m iHDMI

Kierunkowy kabel HDMI-HDMI dł. 3m - dobrze działa z dekoderami...

229 zł Więcej...

Antena Fuba DAT902B LTE

Antena została nagrodzona statuetką SAT Kurier Awards 2015 w kategorii...

110 zł Więcej...
reklama