reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Teneryfa - królestwo anten 3-metrowych

dodano: 2016-11-20 15:09 | aktualizacja: 2019-10-16 14:08
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3/2010

Teneryfa_antena_televes_360px.jpg Teneryfa to wulkaniczna wyspa (80 km długości i 50 km szerokości), wchodząca w skład tzw. Kanarów (Wyspy Kanaryjskie - Canarias), która Polakom kojarzy się tylko z jednym - luksusowymi wakacjami dla bogatych („byłem na Kanarach”). To wyspa na Oceanie Atlantyckim, u północno-zachodnich wybrzeży Afryki (300 km), ale jest integralną częścią Hiszpanii i Unii Europejskiej (1000 km). Waluta to euro, ale jest autonomia, niskie podatki, tańsze paliwo i brak VAT-u. Do tego jest największą, najcieplejszą zimą i najludniejszą wyspą Wysp Kanaryjskich. Wulkan na Teneryfie wybuchł ostatnio w 1909 roku.

podklad_teneryfa


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Z miasteczka Los Gigantes podziwiać można niezwykłą panoramę z ogromnymi, wznoszącymi się na wysokość ponad 600 m klifami skalnymi, opadającymi wprost do oceanu.

Będąc na Teneryfie warto pojechać do miejscowości Masca. Prowadzi tam górska droga - bardzo kręta i wąska. Panorama naprawdę zapiera dech w piersiach. Droga kończy się w małej wiosce, gdzie podobno 100 lat temu żyli piraci. Można coś kupić z lokalnych wyrobów, zjeść, wypić kawę, a przez ten czas zachwycać się widokami, np. palm i kaktusów na stokach gór. Jednak chyba najtrudniej dostać się drogą lądową do uroczych zakątków latarni Punta de Teno. Autokary tam wcale nie jeżdżą, a kierowców indywidualnych ostrzega się na wielojęzycznych tablicach przy drodze, że jadą tam na własną odpowiedzialność (wiszące skały, mocno wiejący wiatr), a czasami drogę zamyka policja.

Jeśli ktoś dojedzie do Punta de Teno, to są tam najlepsze warunki do nurkowania na Teneryfie. Polecić można uroczą miejscowość Garachico z nadmorskim zameczkiem Castillo de San Miguel, obok są naturalne baseny utworzone z lawy wulkanicznej. Można próbować kąpać się w nich wraz z kolorowymi rybkami pływającym w krystalicznie czystej wodzie. W Garachico jest regionalny, „dwupalmowy” hotel La Quinta Roja, przerobiony z średniowiecznego budynku (www.quintaroja.com). 
 
Wygasły wulkan Teide

Drugim, po wulkanie del Teide, znakiem rozpoznawczym Teneryfy jest Dragon Tree, czyli Drzewo Smocze. Wznoszące się na wysokość 15 m, mające 20 m obwodu i ważące ponad 140 t. Jest ono najprawdopodobniej najstarszym drzewem na Ziemi. Jego wiek, według naukowców, to około 1000 lat. Widzieliśmy ten najstarszy okaz smoczego drzewa, który rośnie na Teneryfie, a tubylcy jego wiek oceniają na oko nawet na 2500-3000 lat!
 
Smocze drzewo


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

129 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...