reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Teneryfa - królestwo anten 3-metrowych

dodano: 2016-11-20 15:09 | aktualizacja: 2019-10-16 14:08
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3/2010

Teneryfa_antena_televes_360px.jpg Teneryfa to wulkaniczna wyspa (80 km długości i 50 km szerokości), wchodząca w skład tzw. Kanarów (Wyspy Kanaryjskie - Canarias), która Polakom kojarzy się tylko z jednym - luksusowymi wakacjami dla bogatych („byłem na Kanarach”). To wyspa na Oceanie Atlantyckim, u północno-zachodnich wybrzeży Afryki (300 km), ale jest integralną częścią Hiszpanii i Unii Europejskiej (1000 km). Waluta to euro, ale jest autonomia, niskie podatki, tańsze paliwo i brak VAT-u. Do tego jest największą, najcieplejszą zimą i najludniejszą wyspą Wysp Kanaryjskich. Wulkan na Teneryfie wybuchł ostatnio w 1909 roku.

podklad_teneryfa


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Anteny satelitarne szczególnie widać w turystycznych „przetwórniach” w Playa de Las Americas i Los Gigantes. Tam jest najwięcej turystów z Europy, którzy mają tam domy i apartamenty na emeryturze lub na zimowe miesiące. I tu trzeba wyraźnie wskazać na polski akcent, bo najbardziej widoczne na Teneryfie nie są anteny hiszpańskiej platformy Canal+, ale polskie 3-metrowe anteny offsetowe produkcji firmy Laminas.
 

Zaskoczenie jest tym większe, że czasami na jednym budynku zainstalowane są 2-3 takie duże czasze, głównie do odbioru brytyjskich kanałów Sky UK i BBC/ITV. Odbiór kanałów Sky UK na Teneryfie jest równie utrudniony jak we wschodniej Polsce, bo wiązka Astry - 28,2°E jest skierowana na Wyspy Brytyjskie, a nie Kanaryjskie czy Polskę. Co ciekawe, taka polska 3-metrowa antena na Teneryfie może kosztować nawet 5000 euro, ale chętnych angielskich pubów i indywidualnych osób nie brakuje.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

319 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

369 zł Więcej...

Odbiornik Linux AX 4K Multibox Combo

AX 4K Multibox Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD od...

469 zł Więcej...