reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Teneryfa - królestwo anten 3-metrowych

dodano: 2016-11-20 15:09 | aktualizacja: 2019-10-16 14:08
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3/2010

Teneryfa_antena_televes_360px.jpg Teneryfa to wulkaniczna wyspa (80 km długości i 50 km szerokości), wchodząca w skład tzw. Kanarów (Wyspy Kanaryjskie - Canarias), która Polakom kojarzy się tylko z jednym - luksusowymi wakacjami dla bogatych („byłem na Kanarach”). To wyspa na Oceanie Atlantyckim, u północno-zachodnich wybrzeży Afryki (300 km), ale jest integralną częścią Hiszpanii i Unii Europejskiej (1000 km). Waluta to euro, ale jest autonomia, niskie podatki, tańsze paliwo i brak VAT-u. Do tego jest największą, najcieplejszą zimą i najludniejszą wyspą Wysp Kanaryjskich. Wulkan na Teneryfie wybuchł ostatnio w 1909 roku.

podklad_teneryfa


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Biznes się tu kręci, choć wyraźnie widać objawy kryzysu - dużo lokali jest do wynajęcia lub sprzedaży, a w sklepach mało kupujących turystów. Klimat jest fantastyczny, bo nawet gdy leje i wieje w styczniu to za chwilkę wychodzi słońce i jest ciepło. Wtedy spokojnie można kąpać się w oceanie, choć to nie Morze Czerwone. Czasami bywa bardzo wietrznie. Zdarzały się tam już huraganowe wiatry, które zresztą dały tak doskonałą opinię polskim antenom z Laminasu, bo bezproblemowo wytrzymały one silne podmuchy wiatru. W styczniu 2010 r. przez Teneryfę przeszła niespodziewana fala ulew i nagłego sztormu na oceanie. 

Morski klimat niestety szkodzi stalowym antenom i konstrukcjom, które nie są cynkowane - wszystkie czasze rdzewieją na potęgę, ale polskie anteny z laminatu szklano-epoksydowego są najładniejsze wśród tego lasu anten.
 

Co ciekawe, poza turystycznymi rejonami anten satelitarnych jest dużo mniej. Za to więcej jest anten naziemnych dla telewizji cyfrowej DVB-T. Przeszło połowa anten naziemnych to charakterystyczne, żółte anteny hiszpańskiego producenta Televes. Bardzo trudno znaleźć na Teneryfie dystrybutora platformy Canal+, a tym bardziej anteny z takim logo. Najwięcej zamontowano anten 80-90 cm, czyli tak, jak w Polsce, głównie skierowanych na Hot Birda 13°E, Astrę 19,2°E lub Hispasata 30°W (co ciekawe to rzadziej niż na Astrę!).
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GoSAT GS250T2 H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GoSAT dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...