reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Miesiąc z Tadeuszem Łomnickim w TVP Kultura

dodano: 2017-02-06 17:01
autor: Jerzy Kruczek | źródło: TVP

Tadeusz Łomnicki 22 lutego minie 25 lat od śmieci Tadeusza Łomnickiego, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Zmarł na scenie Teatru Nowego w Poznaniu podczas próby do „Króla Leara” Szekspira. Rocznica ta stała się okazją do przypomnienia kilku ról Łomnickiego, zachowanych w Teatrze TV.

Tadeusz Łomnicki TVP Kultura


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W pierwsze 3 wtorki lutego o godz. 20:20 w TVP Kultura będzie można zobaczyć:

7 lutego – „Pożegnanie z Marią” wg Borowskiego w reż. Jerzego Antczaka
Archiwalny spektakl z 1966 roku, w którym Łomnicki zagrał rolę narratora Tadeusza, a partnerowali mu m.in. Ewa Wiśniewska (w roli tytułowej), Zbigniew Zapasiewicz, Jan Świderski oraz Ida Kamińska (to zaledwie jedna z dwóch ról tej wybitnej aktorki w Teatrze TV). Dużym walorem przedstawienia jest oprawa dźwiękowa autorstwa Eugeniusza Rudnika, pioniera muzyki elektronicznej w Polsce.

14 lutego – „Szalbierz” Spiró w reż. Tomasza Wiszniewskiego
Spektakl z 1991 roku, w którym Łomnicki zagrał postać Wojciecha Bogusławskiego. Sztuka znakomitego węgierskiego pisarza opowiada o gościnnych występach ojca sceny narodowej w prowincjonalnym Wilnie. Dzieje się to już w czasie, gdy sztuka i teatr straciły suwerenność, uzależniając się całkowicie od władzy politycznej. W ujęciu Spiró, Bogusławski nie jest postacią jednoznaczną. To aktor nie tylko na scenie, ale i w życiu. Tadeuszowi Łomnickiemu w spektaklu partnerowali m.in. Jan Peszek, Anna Dymna, Jerzy Grałek, Jan Nowicki, Henryk Bista, Jerzy Binczycki, Olaf Lubaszenko.

21 lutego – „Ostatnia taśma” Becketta w reż. Antoniego Libery
Rejestracja spektaklu, który swoją premierę miał w Teatrze Studio w Warszawie w 1986 roku (premiera telewizyjna w 1989 r.) i stał się jednym z najwybitniejszych dokonań Tadeusza Łomnickiego. Wspaniała, oszczędna, zbudowana głównie na mimice kreacja Łomnickiego działa wciąż hipnotyzująco. „Jakże fascynujący jest Łomnicki, kiedy jako Krapp próbuje z jakąś przekorną mściwością przyłapać na gorącym uczynku swoje własne, dawniejsze ‘ja’, jakże cudownie wsłuchuje się w stare taśmy, jakże mistrzowski jest w każdej scenie, w każdej minucie trwania sztuki. W każdym geście, mimice i pomrukiwaniu, które określa właściwie wszystko: i komizm, i żal, i tęsknotę, i poczucie nieuchronności przemijania. W każdym pochyleniu głowy i zamyśleniu. W każdym drobnym kroczku jakim biega po pokoju. A scena z jedzeniem banana, to przecież oddzielne studium" - pisała recenzentka „Życia Warszawy”.

Ponadto 22 lutego TVP Kultura wyemituje film telewizyjny z główną rolą Tadeusza Łomnickiego: „Listy naszych czytelników” w reż. Stanisława Latałły, którego scenariusz został zainspirowany słuchowiskiem Zbigniewa Herberta. Również tego dnia pokazany zostanie film dokumentalny Marka Nowakowskiego – „Biegiem, biegiem”, zapis ostatnich miesięcy życia Tadeusza Łomnickiego, zarejestrowany podczas prób do „Króla Leara” w Teatrze Nowym w Poznaniu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...