reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - rajski Mauritius

dodano: 2016-11-20 17:40 | aktualizacja: 2019-10-16 14:08
autor: Janusz Sulisz | źródło: podrozezanatena.pl

Mauritius mapka Mauritius to rajska, owalna wyspa na cieplutkim Oceanie Indyjskim o wymiarach 60 km na 47 km, około 900 km na wschód od Madagaskaru. W dalszej części tekstu istotne będzie to, że niedaleko na płd-zach. od Mauritiusa położona jest francuska wyspa Reunion. Mauritius odkryli w 1505 roku Portugalczycy, płynąc do Indii. Nazwa Mauritius (po francusku Maurice) pochodzi od księcia Maurice z Nassau, a nadali ją ...Holendrzy. Wyspę próbowali skolonizować Francuzi, a nawet zmienili jej nazwę na Ile de France (Wyspa Francji). Co zobaczyć na Mauritiusie?

Bajkowa_plaza_Mauritius


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Temperatury w sierpniu to zwykle 19-21°C, ale w styczniu to już 31-33°C. Co prawda czasami powietrze może w lutym mieć 40°C, bywa też duża wilgotność powietrza, do której trzeba się przyzwyczaić, przy czym gorąca nie czuć jak w Egipcie czy Tunezji, bo to w końcu wyspa i jeśli jest się blisko Oceanu to jest bardzo przyjemnie - RAJ!
 
Każdego roku pod koniec lutego wokół jeziora Grand Bassin odbywa się Maha Shivahatree, czyli najważniejsze święto hindusów na Mauritiusie. 300 tys. wiernych ubranych na biało, udaje się na pielgrzymkę, by oczyścić się w „Ganga-Talao”, którego wody są według lokalnej tradycji w kontakcie z wodami Gangesu w Indiach. Podczas 4 dni pielgrzymi przemierzają pieszo cały kraj, by dotrzeć do świętego jeziora. Na ramionach niosą wspaniały Kanwar, lekką konstrukcję bambusową, ozdobioną cienkim papierem, lustrami i obrazami Shivy (członka trójcy hindusów). Wpływy Hindusów na Mauritiusie widać najbardziej. Spotkaliśmy swoisty i bardzo egzotyczny marsz hinduskich pątników, poprzebijanych gdzie się da i ciągnących wózki z figurkami bóstw.
 
Autor przy ogromnej statui Shivy w Grand Bassin

Niewątpliwie najlepiej jest na Mauritiusie przebywać, kiedy u nas jest jesień lub zima, ale trzeba uważać, aby nie trafić na porę deszczową. Między grudniem i kwietniem na kilka dni mogą pojawiać się cyklony i pora deszczowa. Wtedy mocno leje i wieje w nocy, w dzień też, ale mniej z przerwami, ale można się opalać oraz kąpać w oceanie, który ma 28°C - taka „zupka” i to nawet nocą. Pojawienie się tajfunu jest zapowiadane i relacjonowane na bieżąco w lokalnej telewizji, bo czasami, gdy nad Mauritius nadejdzie super cyklon, to może być naprawdę niebezpiecznie, co bywało już w historii, niszcząc doszczętnie wyspę. Autor miał wątpliwą „przyjemność” zaliczyć na Mauriutisie cyklon, który przechodził bokiem w połowie drogi między Reunion i Mauritiusem. Prze 3 dni nie szło wytrzymać od szumiących palm i wiatru - taka typowo barowa pogoda z bólem głowy.
 
Bajkowe pola na Mauritiusie widziane z samolotu


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Afryka


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

279 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...