reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - rajski Mauritius

dodano: 2016-11-20 17:40 | aktualizacja: 2019-10-16 14:08
autor: Janusz Sulisz | źródło: podrozezanatena.pl

Mauritius mapka Mauritius to rajska, owalna wyspa na cieplutkim Oceanie Indyjskim o wymiarach 60 km na 47 km, około 900 km na wschód od Madagaskaru. W dalszej części tekstu istotne będzie to, że niedaleko na płd-zach. od Mauritiusa położona jest francuska wyspa Reunion. Mauritius odkryli w 1505 roku Portugalczycy, płynąc do Indii. Nazwa Mauritius (po francusku Maurice) pochodzi od księcia Maurice z Nassau, a nadali ją ...Holendrzy. Wyspę próbowali skolonizować Francuzi, a nawet zmienili jej nazwę na Ile de France (Wyspa Francji). Co zobaczyć na Mauritiusie?

Bajkowa_plaza_Mauritius


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kolei nie ma, ale linie autobusowe są, jednak trzeba uważać na ten środek transportu. Może zdarzyć się wesoły autobus, a do tego ruch jest lewostronny (po angielsku!), więc trzeba umieć taki autobus zatrzymać. Można śmiało podróżować autostopem, chętnie zabierają na tzw. „pakę”, uśmiechają się i nic za to nie biorą.
 
Oryginalna antena platformy CanalSat Maurice - teraz już Canal+ Maurice

Sztuka kulinarna to połączenie kuchni kreolskiej, holenderskiej, francuskiej i indyjskiej, choć w hotelu tego można nie zauważyć, gdy przygotowana jest kuchnia pod klientów z Europy. Mnóstwo ryb, krewetek i innych owoców morza, miejscowych owoców, boskich ananasów czy bananów o smaku, którego Polak w naszym kraju nie pozna, ale też jest dużo pikantnych potraw znanych Hindusom. Na Mauritiuse mają też własne, doskonałe piwo, które może nam smakować, ale polecać trzeba smaczny i taniutki rum z trzciny - tylko 100 tzw. rupieci jak na tę mówiliśmy (rupia to waluta na Mauritiusie), czyli jakieś 10 zł za litr.

Anten satelitarnych na Mauritiusie nie brakuje i to w najdziwniejszych miejscach od drewnianych chałup, po luksusowe hotele i rezydencje. W hotelu o polskich kanałach można zapomnieć, bo żaden satelita z polskimi kanałami tam już nie sięga, a polscy turyści są tam mimo wszystko za rzadko spotykani.
 
Sklep dystrybutora CanalSat Maurice w stolicy Port Louis

W temacie telewizji cyfrowej, to na wyspie „rządzi” platforma Canal+ Maurice (dawniej CanalSat Maurice), czyli miejscowy odpowiednik francuskiej platformy Canal (CanalSat), do tego współistniejąc z Canal+ Reunion i Canal+ Madagascar. Struktura działania jest bardzo podobna do francuskiej Canal. Oprócz oferty Canal+ Maurice na Mauritiusie są też anteny pakietu Parabole Réunion,
 
Niezwykły sposób na zabezpieczenie anteny satelitarnej przed ptakami - tylko na Mauritiusie

W hotelu można mieć dostęp do rozpowszechnianych naziemnie 3-4 kanałów lokalnych z Mauritiusa, często uzupełnianych programem z Reunion. Mimo tego, że na Mauritiusie to język angielski jest urzędowym, a rząd „nakazał” powszechną znajomość angielskiego, to wpływy Francji i języka francuskiego są dużo większe i bardzo widoczne nawet w telewizji. Ma się wrażenie, jakby to Francja z wyspy Reunion robiła telewizję w angielskojęzycznym kraju, jakim jest Mauritius. Angielskojęzycznych kanałów jest w hotelowej kablówce bardzo mało: BBC World, CNN i ewentualnie euronews (o ile nie jest po francusku). O polskim kanale tam można zapomnieć, bo europejskich stacji jest tez bardzo mało.

Co interesujące, na tej wyspie jest stosunkowo mało anten dużych rozmiarów na pasmo C, a jeśli już to są to stare, sypiące się siatkowe czasze, które kiedyś musiały być wykorzystywane do odbioru pakietów z RPA czy Indii. W przypadku gwałtownych opadów deszczu podczas cyklonu sygnał z satelity znika i nie ma co oglądać poza kilkoma lokalnymi kanałami emitowanymi naziemnie.

Mauritius to wyspa spokoju, sielskiej atmosfery, doskonałego klimatu do odpoczynku oraz fantastycznych warunków do nurkowania. Wycieczka z Polski na 2 tygodnie (krócej nawet nie ma sensu) nie jest tania, ale warto tam pojechać. Czasami ci, co odwiedzili Mauritius twierdzą, że jest przereklamowany, bo są ładniejsze miejsca na świecie - Malediwy, Hawaje, Tahiti lub Seszele.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Afryka


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

239 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...