reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kanał V4 TV od TVP ma ruszyć w 2018 roku

dodano: 2017-02-15 19:57 | aktualizacja: 2017-02-15 21:35
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TV4 V4 Grupa Wyszehradzka TVP 15 lutego br. Telewizja Polska włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Wyszehradzkiego, emitując w swoich kanałach (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Polonia, TVP Historia i TVP Info) specjalne materiały poświęcone współpracy państw z Europy Środkowej. W związku z obchodami na antenie TVP Info gościł Marcin Stefaniak, pełnomocnik zarządu TVP do spraw telewizji wyszehradzkiej (V4 TV), projektu mediowego, który ma przybliżać Europejczykom kraje regionu (więcej tutaj).

Grupa Wyszehradzka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Z Krakowa po angielsku. TVP współtworzy kanał telewizji wyszehradzkiej

Dzień Wyszehradzki upamiętnia rocznicę podpisania przez prezydentów Polski, Czechosłowacji i Węgier umowy o utworzeniu Grupy Wyszehradzkiej w dniu 15 lutego 1991 roku na zamku w węgierskim mieście Wyszehrad. Celem ustanowienia święta jest podkreślenie więzów łączących historycznie społeczeństwa i instytucje Polski, Czech, Słowacji i Węgier, a także ich obecnej współpracy. Podobny, choć - jak zapowiada TVP - jeszcze szerszy cel, ma powstająca właśnie telewizja V4 TV - wspólne przedsięwzięcie mediowe państw grupy.

Pomysł w realizacji od roku

- Pomysł po raz pierwszy publicznie ogłosił prezes Jacek Kurski nieco ponad rok temu, kiedy mówił o telewizji, która będzie polską telewizją międzynarodową po angielsku - przypominał w TVP Info Marcin Stefaniak. - Po licznych spotkaniach w gronie państw Grupy Wyszehradzkiej, po ogłoszeniu projektu w Krynicy na forum ekonomicznym okazało się, że niezwykle entuzjastycznie podeszli do tego Węgrzy. Przypomnę, że premier Orban powiedział: „dajcie mi numer konta, następnego dnia wpłacam węgierską część kwoty należnej na stworzenie tego kanału”. Stąd właśnie narodził się pomysł, aby ten kanał uruchomić jak najszybciej i na bazie tych krajów, w tej części Europy - stwierdził.


24 godziny na dobę już w 2018 roku

- Liczymy na to, że w 2018 roku, zgodnie z deklaracją złożoną publicznie, będziemy w stanie uruchomić ten kanał. Mamy bardzo solidnych, bardzo profesjonalnych partnerów, więc liczę na to, że jest to termin, którego dochowamy

- ujawnił Stefaniak.


Jak zapowiada TVP, kanał ma nadawać 24 godziny na dobę w języku angielskim, który umożliwi „uniwersalny” odbiór. Oprócz informacji i publicystyki ważną częścią programu, realizującą misję społeczną, mają być materiały o charakterze wizerunkowym, prezentujące kulturę, historię czy sztukę krajów Grupy Wyszehradzkiej, ale również promujące ich gospodarkę i innowacyjność.
 
15 lutego 2017 roku na antenach TVP obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wyszehradzki, foto: TVP
15 lutego 2017 roku na antenach TVP obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wyszehradzki, foto: TVP


Wspólny projekt, wspólne finansowanie

- Działanie telewizji V4 ma być wspólnie finansowane z budżetów krajów Grupy Wyszehradzkiej - tu nie otwieramy żadnych nowych ścieżek, postępujemy zgodnie z tym, jak działają nasi konkurenci na rynku. Tego typu kanały muszą być utrzymywane z pieniędzy rządowych, no bo inaczej stracą rację bytu. To są kanały, które muszą informować o tym, co jest istotne, co jest racją stanu danych krajów. Dlatego właśnie, w oparciu o te budżety, konstruujemy funkcjonowanie kanału

- podkreślił Stefaniak.


Wspólny kanał państw Grupy Wyszehradzkiej prawdopodobnie oznacza rezygnację przez TVP z planów uruchomienia stacji Poland 24 (więcej tutaj).

W portfolio Telewizji Polskiej są obecnie: TVP1 (SD/HD), TVP2 (SD/HD), TVP HD, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Kultura, TVP ABC, TVP Sport (SD/HD), TVP Seriale, TVP Rozrywka, internetowy TVP Parlament, TVP Info (SD/HD), programy 16 ośrodków regionalnych TVP skupione we wspólnym paśmie TVP3, Biełsat TV (Belsat TV) i kanały wirtualne, takie jak: „TVP Żagle”, „TVP Regionalna - śladami Jana Pawła II”, „TVP - 25 lat wolności”, „TVP Festiwal Dwa Teatry”, „TVP Bieszczady”, „TVP - Zdrowo i ze smakiem”, „ChrzestPolski.tvp” i „TVP Tatry” (w przygotowaniu). W połowie lat 90. ubiegłego wieku, przez krótki czas, TVP nadawała również kanał Tylko Muzyka. Nadawca ma umieścić również swoje stacje w multipleksie ósmym (MUX 8) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) - 3 kanały SD lub 1 SD i 1 HD (więcej tutaj). Na razie nie wiadomo jakie to będą kanały (więcej tutaj i tutaj).

Międzynarodowy Dzień Wyszehradzki na antenach TVP

W środę, 15 lutego br. Telewizja Polska włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Wyszehradzkiego, emitując specjalne materiały poświęcone współpracy państw z Europy Środkowej.

Przez cały dzień na antenach TVP będzie obecne logo okolicznościowe, a kanały Telewizji Polskiej będą nadawać specjalnie przygotowany na tę okazję spot rocznicowy.

Wątek wyszehradzki obecny będzie także w propozycjach programowych TVP. W lifestylowym programie „Pytanie na śniadanie” (w TVP2 i TVP Polonia) kucharze z krajów wyszehradzkich przygotowywali narodowe potrawy swych państw (więcej tutaj). Na antenie TVP Historia zaproszeni przez Piotra Gursztyna goście będą dyskutować w programie „Nowe Ateny” (od godziny 20:30) o historycznym i politycznym znaczeniu współpracy krajów grupy V4. W paśmie wieczornym o godzinie 22:50 TVP1 wyemituje dokument „Niezwykły rok 1989” o przemianach demokratycznych w Polsce, Czechosłowacji i na Węgrzech.

W TVP3 temat zostanie podjęty w programach „Co niesie dzień”, „Dziennik regionów” (więcej tutaj), „Echa dnia” oraz w specjalnym odcinku realizowanego we współpracy ze stacjami z Czech, Słowacji i Węgier programu „Kwartet” (więcej tutaj). Informacje o współpracy krajów Grupy Wyszehradzkiej odnotowane zostaną także w audycjach ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Książka - Anteny Satelitarne

Książka ANTENY SATELITARNE pod redakcją Janusza Sulisza - redaktora naczelnego...

35 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1 550 zł Więcej...
reklama