reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kanał V4 TV od TVP ma ruszyć w 2018 roku

dodano: 2017-02-15 19:57 | aktualizacja: 2017-02-15 21:35
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TV4 V4 Grupa Wyszehradzka TVP 15 lutego br. Telewizja Polska włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Wyszehradzkiego, emitując w swoich kanałach (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Polonia, TVP Historia i TVP Info) specjalne materiały poświęcone współpracy państw z Europy Środkowej. W związku z obchodami na antenie TVP Info gościł Marcin Stefaniak, pełnomocnik zarządu TVP do spraw telewizji wyszehradzkiej (V4 TV), projektu mediowego, który ma przybliżać Europejczykom kraje regionu (więcej tutaj).

Grupa Wyszehradzka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Z Krakowa po angielsku. TVP współtworzy kanał telewizji wyszehradzkiej

Dzień Wyszehradzki upamiętnia rocznicę podpisania przez prezydentów Polski, Czechosłowacji i Węgier umowy o utworzeniu Grupy Wyszehradzkiej w dniu 15 lutego 1991 roku na zamku w węgierskim mieście Wyszehrad. Celem ustanowienia święta jest podkreślenie więzów łączących historycznie społeczeństwa i instytucje Polski, Czech, Słowacji i Węgier, a także ich obecnej współpracy. Podobny, choć - jak zapowiada TVP - jeszcze szerszy cel, ma powstająca właśnie telewizja V4 TV - wspólne przedsięwzięcie mediowe państw grupy.

Pomysł w realizacji od roku

- Pomysł po raz pierwszy publicznie ogłosił prezes Jacek Kurski nieco ponad rok temu, kiedy mówił o telewizji, która będzie polską telewizją międzynarodową po angielsku - przypominał w TVP Info Marcin Stefaniak. - Po licznych spotkaniach w gronie państw Grupy Wyszehradzkiej, po ogłoszeniu projektu w Krynicy na forum ekonomicznym okazało się, że niezwykle entuzjastycznie podeszli do tego Węgrzy. Przypomnę, że premier Orban powiedział: „dajcie mi numer konta, następnego dnia wpłacam węgierską część kwoty należnej na stworzenie tego kanału”. Stąd właśnie narodził się pomysł, aby ten kanał uruchomić jak najszybciej i na bazie tych krajów, w tej części Europy - stwierdził.


24 godziny na dobę już w 2018 roku

- Liczymy na to, że w 2018 roku, zgodnie z deklaracją złożoną publicznie, będziemy w stanie uruchomić ten kanał. Mamy bardzo solidnych, bardzo profesjonalnych partnerów, więc liczę na to, że jest to termin, którego dochowamy

- ujawnił Stefaniak.


Jak zapowiada TVP, kanał ma nadawać 24 godziny na dobę w języku angielskim, który umożliwi „uniwersalny” odbiór. Oprócz informacji i publicystyki ważną częścią programu, realizującą misję społeczną, mają być materiały o charakterze wizerunkowym, prezentujące kulturę, historię czy sztukę krajów Grupy Wyszehradzkiej, ale również promujące ich gospodarkę i innowacyjność.
 
15 lutego 2017 roku na antenach TVP obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wyszehradzki, foto: TVP
15 lutego 2017 roku na antenach TVP obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wyszehradzki, foto: TVP


Wspólny projekt, wspólne finansowanie

- Działanie telewizji V4 ma być wspólnie finansowane z budżetów krajów Grupy Wyszehradzkiej - tu nie otwieramy żadnych nowych ścieżek, postępujemy zgodnie z tym, jak działają nasi konkurenci na rynku. Tego typu kanały muszą być utrzymywane z pieniędzy rządowych, no bo inaczej stracą rację bytu. To są kanały, które muszą informować o tym, co jest istotne, co jest racją stanu danych krajów. Dlatego właśnie, w oparciu o te budżety, konstruujemy funkcjonowanie kanału

- podkreślił Stefaniak.


Wspólny kanał państw Grupy Wyszehradzkiej prawdopodobnie oznacza rezygnację przez TVP z planów uruchomienia stacji Poland 24 (więcej tutaj).

W portfolio Telewizji Polskiej są obecnie: TVP1 (SD/HD), TVP2 (SD/HD), TVP HD, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Kultura, TVP ABC, TVP Sport (SD/HD), TVP Seriale, TVP Rozrywka, internetowy TVP Parlament, TVP Info (SD/HD), programy 16 ośrodków regionalnych TVP skupione we wspólnym paśmie TVP3, Biełsat TV (Belsat TV) i kanały wirtualne, takie jak: „TVP Żagle”, „TVP Regionalna - śladami Jana Pawła II”, „TVP - 25 lat wolności”, „TVP Festiwal Dwa Teatry”, „TVP Bieszczady”, „TVP - Zdrowo i ze smakiem”, „ChrzestPolski.tvp” i „TVP Tatry” (w przygotowaniu). W połowie lat 90. ubiegłego wieku, przez krótki czas, TVP nadawała również kanał Tylko Muzyka. Nadawca ma umieścić również swoje stacje w multipleksie ósmym (MUX 8) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) - 3 kanały SD lub 1 SD i 1 HD (więcej tutaj). Na razie nie wiadomo jakie to będą kanały (więcej tutaj i tutaj).

Międzynarodowy Dzień Wyszehradzki na antenach TVP

W środę, 15 lutego br. Telewizja Polska włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Wyszehradzkiego, emitując specjalne materiały poświęcone współpracy państw z Europy Środkowej.

Przez cały dzień na antenach TVP będzie obecne logo okolicznościowe, a kanały Telewizji Polskiej będą nadawać specjalnie przygotowany na tę okazję spot rocznicowy.

Wątek wyszehradzki obecny będzie także w propozycjach programowych TVP. W lifestylowym programie „Pytanie na śniadanie” (w TVP2 i TVP Polonia) kucharze z krajów wyszehradzkich przygotowywali narodowe potrawy swych państw (więcej tutaj). Na antenie TVP Historia zaproszeni przez Piotra Gursztyna goście będą dyskutować w programie „Nowe Ateny” (od godziny 20:30) o historycznym i politycznym znaczeniu współpracy krajów grupy V4. W paśmie wieczornym o godzinie 22:50 TVP1 wyemituje dokument „Niezwykły rok 1989” o przemianach demokratycznych w Polsce, Czechosłowacji i na Węgrzech.

W TVP3 temat zostanie podjęty w programach „Co niesie dzień”, „Dziennik regionów” (więcej tutaj), „Echa dnia” oraz w specjalnym odcinku realizowanego we współpracy ze stacjami z Czech, Słowacji i Węgier programu „Kwartet” (więcej tutaj). Informacje o współpracy krajów Grupy Wyszehradzkiej odnotowane zostaną także w audycjach ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 249 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...