reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dumny Budapeszt w blasku grudniowego słońca

dodano: 2017-02-28 16:28 | aktualizacja: 2019-11-10 11:49
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 1-2/2017

Budapeszt - budynek parlamentu Będąc w Budapeszcie, trudno oprzeć się wrażaniu pewnego podobieństwa stolicy Węgier do innych dużych europejskich miast. Analogicznie jak przykładowo w Krakowie czy Pradze największe atrakcje turystyczne można znaleźć w pobliżu rzeki. W tym przypadku przede wszystkim w zachodniej części Budapesztu – Budzie, na prawym brzegu Dunaju. Oczywiście nie ma w tym nic nadzwyczajnego, że najważniejsze zabytki znajdują się właśnie tam. Osadnictwo rządzi się bowiem własnymi prawami. Najpotężniejsze grody były zakładane właśnie w miejscach najbardziej korzystnych strategicznie i komunikacyjnie, czyli w pobliżu rzek czy jezior, będących przede wszystkim źródłem wody, a co za tym idzie – życia i szansy na przetrwanie.

Budapeszt - Most Łańcuchowy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Nieopodal budynku parlamentu można natrafić na budapeszteński pomnik ofiar Holokaustu – buty na brzegu Dunaju, odsłonięty w 2005 roku. Stanowi on pamiątkę po ludziach, którzy zostali tutaj rozstrzelani przez strzałokrzyżowców w 1945 roku. Główną częścią pomnika są żelazne odlewy sześćdziesięciu par butów z tamtego okresu.
 
Buty na brzegu Dunaju – pomnik ofiar Holokaustu
Przy pomniku ofiar Holokaustu

Trudno znaleźć w miejscowych sklepikach widokówkę przedstawiającą Budapeszt nieuwzględniającą mostów na Dunaju. To właśnie one są poniekąd symbolem tego miasta – łączą Budę z Pesztem. Najbardziej rozpoznawane są: Most Elżbiety, Most Łańcuchowy, Most Małgorzaty i Most Wolności.

Most Elżbiety przez długi czas był jedynym mostem łańcuchowym na świecie o przęśle łączącym brzegi rzeki odległe aż 290 metrów. Został zburzony w 1945 roku i ponownie odbudowany w latach 60. ubiegłego wieku.
 
Most Elżbiety

Najstarszym mostem w Budapeszcie jest Most Łańcuchowy, zbudowany w latach 1839-1849. Niestety również został zburzony w czasach II wojny światowej. Odbudowano go w cztery lata – otwarto ponownie w setną rocznicę jego powstania. Charakterystyczne są rzeźby przedstawiające lwy, które niejako czuwają po obydwu krańcach mostu.
 
Most Łańcuchowy, w tle Zamek Królewski

Most Małgorzaty jest najdłuższym spośród czterech wymienionych powyżej mostów – mierzy aż 607 m. Podobnie jak Most Elżbiety i Most Łańcuchowy, nie przetrwał wojny, jednak odbudowano go bardzo szybko ze względu na jego ogromne znaczenie komunikacyjne. Co ciekawe Most Małgorzaty nie biegnie na całej swej długości w linii prostej. W środkowej części, przy wyspie, która rozdziela Dunaj na dwie odnogi, most załamuje się pod kątem 30 stopni.
 
Most Małgorzaty

Most Wolności to z kolei najkrótszy most nad Dunajem w Budapeszcie. Po II wojnie światowej został odbudowany jako pierwszy spośród zniszczonych mostów, w 1946 roku. Stąd też jego nazwa. Niestety ma też inną, nieoficjalną nazwę – most samobójców. Ze względu na jego kratową konstrukcję, bardzo łatwo jest się wspiąć na jego filary, zwieńczone rzeźbami Turuli, czyli mitycznych ptaków.

Charakterystyczne dla Budapesztu są również kolejki. Najbardziej znana, znajdująca się w samym centrum miasta – Budavári Sikló prowadzi spod Mostu Łańcuchowego na wzgórze budańskie. Przejazd nią trwa dosłownie chwilę, ale i tak jest atrakcją turystyczną cieszącą się sporym powodzeniem.

Nieco dłużej, bo 12 minut trwa przejazd kolejką krzesełkową na Górę Jana – najwyższe wzgórze Budapesztu (527 m n.p.m.). Do przebycia jest trasa o długości nieco ponad 1000 m, a różnica wysokości pomiędzy dwiema stacjami wynosi 262 m. Na szczycie Góry Jana wybudowano Wieżę Elżbiety, będącą doskonałym punktem widokowym.

Są jeszcze: kolej zębata Budapesti Fogaskerekű Vasút (oficjalnie linia nr 60) i wąskotorowa kolejka dziecięca Gyermekvasút (linia nr 7). Nazwa tej drugiej pochodzi o tego, że jest obsługiwana przez dzieci, oczywiście pod opieką dorosłych.
 
Kolejka Budavári Sikló na wzgórze budańskie
Kolejka Budavári Sikló


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 279 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...