reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Od 2020 rosyjskie rakiety bez ukraińskich elementów

dodano: 2017-03-08 09:40
autor: Janusz Sulisz | źródło: Roskosmos

soyuz_ros_start_360px.jpg Roskosmos od 2020 roku zacznie rezygnować z ukraińskich silników i systemów sterowania dla rosyjskich rakiet Soyuz FG, by skorzystać ze zmodyfikowanych rakiet Soyuz 2.1a, wyposażonych w całości w rosyjskie systemy sterowania i silniki.

soyuz_ros_start_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wcześniej niektóre media podały, że ​Roskosmos podobno już od 2019 roku nie będzie się stosować ukraińskiego systemu sterowania podczas wynoszenia załogowego statku kosmicznego na stację ISS. Jednak dopiero w 2020 roku planowo nastąpi przejście z rakiet Soyuz FG na rakiety Soyuz 2.1a.

Rakieta nośna Soyuz FG została opracowana na podstawie rakiety Sojuz - U. Rakiety tego typu były używane od 1973 do 2017 roku. Jej silniki stosują zaawansowaną głowicę mieszającą (ros. Forsunochnyye Golovki - stąd jego nazwa - FG). System sterowania rakiet powstał w ukraińskiej spółce „Korporacja Kommunar".

Rosyjska rakieta nośna Soyuz 2.1a to rakieta trójstopniowa klasy średniej, która jest również wersja zmodyfikowana (etap modernizacji - 1a) rakiety nośnej Soyuz U. Podczas modernizacji rakiet stworzono całkowicie nowy system sterowania cyfrowego, który jest oparty na nowoczesnych zasadach zarządzania i nowych, rosyjskich elementach. System został stworzony w Jekaterynburgu w NPO Automation im. akademika Semikhatova. Jako główne ogniwo systemu zarządzania rakiety Soyuz 2.1a wykorzystywany jest szybki komputer pokładowy o większej pamięci RAM.

Oprócz nowego już rosyjskiego systemu sterowania, zapewniono precyzyjne wyniesienie ładunków przy pomocy Soyuza 2.1a. Silniki zostały zainstalowane z wykorzystaniem zaawansowanych dysz na pierwszym i drugim stopniu rakiety. Będzie też nowy system telemetrii. W wyniku tego masa startowa rakiety Soyuz 2.1a przy starcie na wysokość 200 km wzrosła o 250-300 kg.


 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2021

10 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...