reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Chcesz być szczęśliwy? Oglądaj programy przyrodnicze

dodano: 2017-03-17 12:08
autor: Jakub Sulisz | źródło: BBC Earth

BBC Earth BBC Earth opublikowała wyniki międzynarodowego badania, zatytułowanego The Real Happiness Project, pokazującego pozytywny wpływ programów przyrodniczych na nastrój i samopoczucie widzów. 
 


BBC Earth


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Badanie, przeprowadzone we współpracy z Dacherem Keltnerem, profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley zajmującym się badaniem emocji, potwierdza, że nawet krótkie zaangażowanie w oglądanie programów przyrodniczych prowadzi do znaczącego wzrostu poziomu pozytywnych emocji, takich jak podziw, zadowolenie, radość czy zachwyt. Dzięki badaniu zaobserwowano znaczny spadek poziomu takich emocji, jak nerwowość, niepokój, strach, stres czy zmęczenie.

Dwufazowe badanie przeprowadzone zostało przez BBC Worldwide przy współpracy z profesorem Keltnerem, szefem Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Berkeley. Badanie ilościowe przeprowadzone zostało na grupie 7500 reprezentantów różnych narodowości, od USA, poprzez Wielką Brytanię, Singapur, Indie, po RPA i Australię. Równolegle ekipa podjęła współpracę z pionierskim start-upem Crowd Emotion, który specjalizuje się w rozpoznawaniu emocji, wykorzystując najnowszą technologię mapowania twarzy do zbadania reakcji widza na materiał filmowy. 

Pokazane w badaniu BBC zmiany emocjonalne, zachodzące pod wpływem oglądania tego niezwykłego serialu przyrodniczego są znaczące, dlatego że zachwyt i zadowolenie to podstawa ludzkiego szczęścia. Jeśli ludzie odczuwają podziw, chętniej pozwalają sobie na szczodre gesty, są bardziej empatyczni, a także lepiej znoszą stres – komentuje Profesor Dacher Keltner z University of California, Berkeley. 

W tym badaniu ekscytujący jest fakt, że pokazuje ono, w jaki sposób „Planeta Ziemia II” wpływa na ludzi na poziomie głęboko emocjonalnym. Dla mnie, jako twórcy filmowego, to bardzo satysfakcjonujące odkrycie. Zawsze walczymy o to, by przybliżyć naszych widzów do natury i cudownie jest zobaczyć, że film generuje tak pozytywne emocje i ma tak silny wpływ na nastrój i samopoczucie naszych widzów. Mam nadzieję, że wzbudzając uznanie dla świata natury serial „Planeta Ziemia II” zachęci ludzi także do tego, by pokochali i chronili naturalne środowisko - dodaje Mike Gunton, producent wykonawczy serialu „Planeta Ziemia II”.

Więcej informacji na temat The Real Happiness Project znajduje się na stronie www.realhappinessproject.com
Raport z badania w języku angielskim jest dostępny TUTAJ.

Przebieg badania:

Uczestnicy biorący udział w badaniu ilościowym, zrekrutowani poprzez globalne panele badawcze agencji Lightspeed, mieli za zadanie wypełnić krótki kwestionariusz, badający ich nastrój przed obejrzeniem fragmentów serialu „Planeta Ziemia II”. Reakcje na materiał filmowy obserwowane były na bieżąco i opisywane za pomocą techniki mapowania twarzy. Następnie uczestnicy poproszeni zostali o wypełnienie testów psychometrycznych i kolejnego kwestionariusza, co miało zbadać wpływ materiału filmowego na ich nastrój i poglądy po obejrzeniu filmu. Obok materiału kontrolnego, w badaniu wykorzystywane były także fragmenty filmów oraz programów informacyjnych, co pozwoliło zmierzyć siłę oddziaływania materiału z filmu „Planeta Ziemia II” w stosunku do innych zmiennych.
 
Wyniki:

Uczestnicy oceniali swoje uczucia w skali 0 -10 w każdym z 14 zestawów emocji, bezpośrednio przed i po obejrzeniu materiału badawczego. Wyniki pogrupowano tak, by pokazać średnią globalną dla każdego zestawu emocji przy różnych typach stymulacji. Zamieszczona poniżej analiza odnosi się do zmian globalnej średniej wśród respondentów oglądających materiał przyrodniczy.

Uczestnicy, którzy oglądali materiał „Planeta Ziemia II” wykazali:
 • Znaczący wzrost uczucia podziwu, zdumienia, zdziwienia, zaciekawienia, zainteresowania i chęci poszukiwania; radości, podniecenia i entuzjazmu; zadowolenia, relaksacji i spokoju; rozbawienia, zabawy i śmiechu
 • Znaczący spadek nerwowości, niepokoju i strachu; poziomu stresu i przeciążenia; złości i irytacji; zmęczenia, fatygi i braku energii.
 • Testowane względem grupy kontrolnej wszystkie powyższe wyniki były wynikiem oglądania programów przyrodniczych.  

Analiza demograficzna próby:
 • Na wszystkich poziomach kobiety wykazały większe niż mężczyźni zmiany w emocjach pod wpływem oglądania filmu „Planeta Ziemia II”.
 • Mimo, iż zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn zanotowano znaczący wzrost podziwu, zdumienia i zadziwienia, u kobiet wzrost ten był 35% większy niż u mężczyzn. 
 • Oglądanie programu „Planeta Ziemia II” miało wyraźniejszy wpływ na ludzi młodszych, którzy na początku badania odczuwali wyższy poziom emocji negatywnych. 
 • Młodsi widzowie (16-24) doświadczyli największych ze wszystkich grup wiekowych zmian w 9 na 14 zestawów emocji.
 • Zanotowano u nich największy spadek nerwowości, niepokoju i strachu; poziomu stresu i przeciążenia oraz zmęczenia, fatygi i braku energii ze wszystkich grup wiekowych w każdym z zestawów emocji.
 • Ponadto na początku badania poziom tych emocji był u nich na najwyższym poziomie.

Towarzyszący badaniu przegląd ponad 150 opracowań naukowych, zajmujących się relacją pomiędzy emocjami i naturą pokazał kolejne korzyści płynące z obcowania z naturą:
 • Dostęp do natury, zarówno fizyczny, jak i poprzez oglądanie materiałów filmowych i zdjęciowych, może pomóc ludziom zmagać się ze stresem współczesnego życia.

Łączność z naturą ma wielorakie pozytywne efekty na poglądy i zachowanie ludzi, między innymi:
 • Wzrost uważności, poziomu koncentracji i zdolności kognitywnych.
 • Zmniejszenie poziomu stresu i zwiększenie poziomu uspokojenia.
 • Ludzie doświadczający zbliżenia z naturą są bardziej pro-społeczni i efektywniej pracują w grupie.
 • Istnieje wiele opracowań, wskazujących na to, jak ważna jest przyroda dla naszego zdrowia fizycznego.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SX88+ SE WLAN HEVC HD Multistream

Najnowsza wersja satelitarnego odbiornika Octagon SX88+ SE HD z WLAN,...

279 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

1 990 zł Więcej...

Antena Famaval 80SP ceglasta

Portugalska antena podświetlana firmy Famaval 80cm, do odbioru wiązek satelitów...

79 zł Więcej...
reklama