reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kanada zbuduje kosmodrom dla ukraińskich rakiet

dodano: 2017-03-20 17:36
autor: Janusz Sulisz | źródło: Maritime Launch Services (MLS)

cyclone_4m_360px.jpg Kanada ma zamiar zbudować własny kosmodrom do startów rakiet. Firma Maritime Launch Services (MLS) potwierdziła istnienie planów budowy komercyjnego kosmodromu w prowincji Nowa Szkocja na wschodnim wybrzeżu Kanady. Budowa nowego kosmodromu rozpocznie się w przyszłym roku, a jej uruchomienie planowane jest na 2022 r.

Canso_kanada_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W Kanadzie zostanie zbudowany port kosmiczny z wykorzystaniem ukraińskich rakiet.

Kanadyjska platforma startowa dla rakiet zostanie zbudowana w pobliżu miasta Canso w Nowej Szkocji (jedna z najbardziej wysuniętych w Atlantyk części terytorium Kanady). Maritime Launch Services (MLS) za zamiar uruchomienia usług komercyjnych startów z wykorzystaniem do 8 rakiet rocznie, które wyniosą satelity na orbitę. Rakieta Cyklon 4M ukraińskiej produkcji, która zamierzają wykorzystać Kanadyjczycy do startów z kosmodromu Canso, mogłaby wynieść na orbitę ładunek o masie startowej do 3350 kg.

Przy budowie kosmodromu samo miejsce musi spełniać szczególne wymagania, które są brane pod uwagę przy analizie opłacalności. Miejsce to powinno być umieszczone w pobliżu rozwiniętej infrastruktury transportowej, w celu ułatwienia dostaw rakiet i ładunku do pola startowego. Z drugiej strony takie obiekty powinny znajdować się z dala od zaludnionych obszarów, w celu uniknięcia ewentualnych negatywnych skutków w razie katastrofy. Ponadto kosmodrom powinien zapewnić wymaganą trajektorię do wysyłki ładunku na pożądaną orbitę. Im bliżej równika, tym mniej paliwa trzeba na wyniesienie na tę samą orbitę.

Nowa Szkocja to nie jedyne miejsce, rozważane przez MLS. Przed decyzją o wyborze Canso w Nowej Szkocji, firma MLS zbadała 14 różnych miejsc w Ameryce Północnej, w tym także po jednym miejscu w Meksyku i w Stanach Zjednoczonych. Jednak w wyniku zainteresowania i wsparcia ze strony władz lokalnych w Kanadzie pomógł firmie MLS zdecydować na korzyść Canso. Leży ono bliżej równika niż... Krym.

Rakieta Cyklon 4M ma doskonałą reputację w zakresie bezpieczeństwa. Jużnoje - ukraińska firma, która je produkuje działa na rynku od 62 lat i wyprodukowała w tym czasie 875 rakiet, jak również zbudowała 400 ładunków, które umieszczono w kosmosie. Rakieta Cyklon z powodzeniem wystartował aż 221 razy. Rakiety rodziny Cyklon startują w kosmos od 1969 roku. Cyklon 4 to najnowsza i najmocniejsza rakieta z tej rodziny. Trzystopniowa rakieta korzysta z paliwa NDMG z czterotlenkiem azotu jako utleniaczem.

MLS - to grupa amerykańskich ekspertów przemysłu lotniczego, którzy współpracowali m.in. z NASA. 

To nie jest pierwsza propozycja dotycząca kwestii budowy kosmodromu w Kanadzie. W 2010 roku Kanadyjska Agencja Kosmiczna uznała jako możliwe miejsce dla budowy kosmodromu małą wyspę Cape Breton, który znajduje się w Nowej Szkocji. Kanadyjsko-amerykańskie konsorcjum PlanetSpace też szukało miejsca w Nowej Szkocji na budowę kompleksu startowego, jednak nie było w stanie uzyskać wystarczającego finansowania z NASA w 2008 roku. Z pola startowego w Fort Churchill w Manitobie dawno temu wykonano ponad 3500 startów suborbitalnych, ale w 1985 roku obiekt został zamknięty.

Kosmodrom w Canso - to czysto komercyjny projekt biznesowy, w którego realizację nie jest zaangażowany ani kanadyjski rząd, ani Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA). Nie jest jasne, czy kosmodrom Canso będzie miał jakikolwiek wpływ na przyszłe działania CSA. Jednak Kanadyjczycy, przynajmniej nie będą musieli jechać daleko od domu, by oglądać starty rakiet.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 229 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...