reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Anteny satelitarne - 10 pytań i odpowiedzi

dodano: 2017-03-24 10:55 | aktualizacja: 2017-03-24 12:38
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 1-2/2017

Anteny satelitarne 10 pytań i odpowiedzi W Polsce przez ostatnie 27 lat zainstalowano ponad 7,5 mln anten satelitarnych. Zdecydowana ich większość pochodzi od platform, a niektóre pamiętają jeszcze Wizję TV. Najwięcej jest podświetlanych anten małych rozmiarów – głównie 60 cm (Wizja TV, Cyfra+), 70 cm (Cyfrowy Polsat) oraz 80 cm (n, Cyfra+, nc+ i Cyfrowy Polsat). Większe czasze to zwykle własny zakup użytkownika.

Anteny satelitarne 10 pytań i odpowiedzi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kończy się era kanałów SD w kompresji MPEG-2, bo większość z nich przeszła do sprawniejszej MPEG-4 i jakości uznawanej za HD. Istotny jest też sposób transmisji w standardzie DVB-S2/8PSK, zamiast DVB-S/QPSK, co skutkuje tym, że anteny powinny być o rozmiar większe, bardzo precyzyjnie ustawione przez zawodowego instalatora, a konwerter dobrze dobrany. Jeśli występują jakieś problemy, to użytkownicy dzwonią i pytają...

1. Jaki typ anteny satelitarnej jest najlepszy?

Wszystko zależy od potrzeb użytkownika, czyli od tego, co taka antena ma odbierać. Antena antenie nie jest równa. Kiedyś to była duża antena paraboliczna 1-1,5 m i to najlepiej obrotowa, bo mnóstwo ciekawych, niekodowanych kanałów – jeszcze wtedy analogowych – było „rozłożonych” na wielu satelitach. Potem powstały polskie stacje i platformy cyfrowe, które były skumulowane na dwóch pozycjach – Eutelsat 13°E i Astra 19,2°E. Zmniejszyły się rozmiary anten i ich rodzaj na dużo mniejsze offsety, nawet 40-60 cm. W tym czasie była moda na odbiór z anten 70-80 cm z dwóch pozycji dzięki multifeedowi – popularnemu „zezowi”. Popularny był konwerter Monoblock na antenie 80-90 cm. To wyszło nawet na dobre tym, co mają takie czasze, bo teraz choć większość polskich kanałów jest z jedynie słusznej pozycji 13°E, to pogorszyły się warunki odbioru, bo DVB-S2/8PSK wymusza minimalnie większą anteną dla HD przy gorszej pogodzie i opadach. Dlatego polecamy w tej chwili anteny 85-100 cm dla instalacji indywidualnych i antenę min. 1,2-1,3 m dla instalacji zbiorczej. Można w pewnych warunkach instalacyjnych założyć antenę płaską, ale ze świadomością co i po co! Jest przejściowa moda na droższe anteny w całości aluminiowe, np. Fuba, bo wielu użytkowników już przejechało się na tanich, niezabezpieczonych przed rdzą „stalówkach”. W niepamięć poszły anteny obrotowe, bo to i kłopotliwe i instalatorów nie ma już prawie, co to mieli pojęcie, jak to zainstalować. I banalna sprawa – brakuje pozycjonerów i siłowników w Europie – w Chinach powoli zaprzestają ich produkcji i sprowadzać się ich nie opłaca.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...