reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Vu+ Ultimo 4K - test odbiornika

dodano: 2017-03-27 14:03
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 1-2/2017

Vu+ Ultimo 4K Tak, jak zapowiadaliśmy w wydaniu magazynu SAT Kurier 12/2016, na początek roku na rynek trafił odbiornik Vu+ Ultimo 4K, będący aktualnie najpotężniejszym i najlepiej wyposażonym tunerem gotowym do odbioru Ultra HD. Wystarcza, że napiszemy, iż można mieć w nim nawet… 18 głowic, to już zapewne wywoła zaskoczenie, a to tylko mały urywek jego możliwości.

Vu+ Ultimo 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Za dużymi możliwościami idzie niestety i wysoka cena. Za podstawową wersję z jedną głowicą FBC (dwa wejścia sygnału satelitarnego, 8 tunerów) trzeba zapłacić ponad 2400 zł. Za kolejny tuner FBC trzeba dopłacić ponad 300 zł. Dlatego jest to zdecydowanie sprzęt dla osób posiadających zasobniejszy portfel, a jednocześnie sam producent – firma CERU z Korei, podlegająca Marusys, oferuje tańsze modele, z góry zakładając, że nie każdy może potrzebować aż tak bogatego wyposażenia. Czy warto wydać aż tyle?

WYGLĄD I WYPOSAŻENIE

Odbiornik jest dostarczany w sporych rozmiarów pudełku, a w zasadzie to można powiedzieć: pudle. W środku poza Vu+ Ultimo 4K znajdziemy skróconą instrukcję szybkiej instalacji w kilku wersjach językowych (angielska, niemiecka, hiszpańska, włoska, czeska, brak polskiej) oraz pudełko, w którym ukryto akcesoria. Wśród nich jest zewnętrzny zasilacz 12 V, 5 A wraz z kablem zasilającym, przewód HDMI ok. 1,5 m, pilot zdalnego sterowania z kompletem baterii AAA oraz śrubki, przewód SATA i gumowe dystanse pozwalające na montaż dysku twardego wewnątrz odbiornika.

Pilot zdalnego sterowania jest identyczny jak dodawany do wszystkich innych modeli odbiorników Vu+, klasyczny czarny o standardowych wymiarach, dobrze leżący w dłoni. Nie zdecydowano się dodać droższej wersji ze srebrnymi klawiszami sterującymi ani też pilota QWERTY – z klawiaturą. Można je dokupić osobno i współpracują z Ultimo 4K bez zastrzeżeń.

Rozmiar pudełka tłumaczy wielkość odbiornika – jest on sporym „meblem” – 380 mm x 77 mm x 290 mm. Pewnie nie mógłby być dużo niższy, bo sam wyświetlacz umieszczony na panelu przednim nie jest mały – 4’’, w środku zostaje też miejsce na HDD (możliwa instalacja 2,5’’, ale też klasycznych dużych 3,5’’), w efekcie za wiele się go zmniejszyć nie dało.

Obudowa odbiornika jest w kolorze czarnym z nielicznymi szarymi i białymi elementami – jednym z nich jest napis „Vu+ Ultimo 4K” na panelu przednim po lewej. Dalej w prawo jest czujnik podczerwieni dla pilota zdalnego sterowania (odbiornik wspiera obsługę zewnętrznego czujnika, który można podłączyć, ale nie ma go w zestawie), dioda informująca o obecności zasilania będąca za razem przyciskiem dotykowym standby, wspomniany wyświetlacz 4’’, a po prawej jest klapka, za którą schowano port USB 2.0, dwa czytniki kart i dwa gniazda na moduły CAM CI/CI+.
Wyświetlacz jest wielofunkcyjny i może służyć do różnych celów, wliczając nawet wyświetlanie obrazu TV (to kolorowy LCD), a jeśli na smartfonach można oglądać wideo, to i na wyświetlaczu też się da:) Standardowo np. na oprogramowaniu VTi pokazywane są ikony świadczące o np. emisji w 16:9, HD lub obecności dźwięku AC3, zegar z aktualnym czasem, logotyp (jeśli załadowane są pikony) oraz tytuł aktualnie emitowanej audycji EPG wraz z paskiem informującym o tym, ile jeszcze zostało do końca (ale bez czasu zakończenia z EPG).

Na ścianie tylnej jest komplet złącz, od lewej są trzy gniazda dla tunerów, domyślnie „wypełnione” jest tylko to opisane jako A i ma wbudowaną satelitarną głowicę FBC (dwa wejścia sygnału satelitarnego, 8 tunerów), kolejne głowice można dokupić i zainstalować samodzielnie, przy czym tylko w gnieździe A i B mogą być zainstalowane tunery FBC (i tylko takie), natomiast w gnieździe C może być zainstalowana klasyczna pojedyncza lub podwójna głowica. Z FBC dostępne są obecnie albo tunery satelitarne, albo kablowe (brak naziemnych). Dalej na ścianie tylnej umieszczono analogowe wyjście dźwięku L/P (Cinch), zaraz obok wyjście cyfrowe – optyczne S/PDIF, wyjście HDMI, obok niego wejście HDMI (uwaga – po podłączeniu pozwala na nagrywanie z zewnętrznego źródła, ale w rozdzielczości 720p), port Ethernet 1 Gbit i dwa porty USB 3.0, port RS-232 w formie gniazda RJ-11 (jednocześnie może posłużyć do podłączenia zewnętrznego czujnika podczerwieni) oraz gniazdo zasilacza wraz z mechanicznym wyłącznikiem.
 
Panel tylny odbiornika Vu+ Ultimo 4K

Poza tym, co widać na pierwszy rzut oka, gdy patrzy się na urządzenie, to Vu+ Ultimo 4K posiada także dodatkowe możliwości – jest wbudowane Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n/ac, gotowe do pracy w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz oraz Bluetooth v4.0 z trybem HS (tryb High Speed), który może posłużyć np. do skorzystania z bezprzewodowych klawiatur z touchpadami.

Warto zajrzeć „pod maskę”, bo wyposażenie od strony sprzętowej imponuje. Sercem odbiornika jest czterordzeniowy procesor ARM Broadcom BCM7444S – jeden z najmocniejszych w rodzinie Broadcom dla Ultra HD, z rdzeniami taktowanymi zegarem 1,5 GHz. Do tego do dyspozycji są: aż 3 GB pamięci RAM oraz 4 GB pamięci Flash eMMC.
 
Vu+ Ultimo 4K od środka


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

289 zł Więcej...