reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Aruba, Bonaire, Curaçao, czyli wyspy ABC

dodano: 2017-04-04 12:58 | aktualizacja: 2019-10-16 14:06
autor: JJ/JS | źródło: SAT Kurier 4/2011

wyspy ABC Wyspy ABC (Aruba, Bonaire, Curaçao) leżą w odległych od Polski tzw. Małych Antylach, niedaleko od Wenezueli w Ameryce Południowej. Polakom najbardziej kojarzy się Curaçao, zapewne przez znany likier o takiej samej nazwie. Bajkowe klimaty i swoją podróż opisał dla SAT Kuriera jeden z czytelników. Interesujące, że w Polsce trudno znaleźć turystyczny przewodnik po wyspach ABC.

wyspy ABC


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Aruba - małe Miami blisko Wenezueli

Aruba to typowo „amerykańska” wyspa. Kasyna i hotele bardzo podobne są do tych w USA, dlatego turystów z Ameryki jest tak wielu, że może to razić. Aruba wygląda jak mini Miami na Florydzie. Nawet terminal na miejscowym lotnisku jest podzielony na ten dla Amerykanów i ten dla reszty świata. Troszkę to przypomina unijne granice - przejście dla mieszkańców Unii i reszty świata.
 
Antena Andrew 1,8 m

Aruba to jedna z wulkanicznych wysp archipelagu Małych Antyli. Leży zaledwie 27 km na północ od Wenezueli. Obejmuje ona powierzchnię 193 km² i zamieszkiwana jest przez 103 tys. mieszkańców. Językami funkcjonującymi są: niderlandzki oraz papiamento. Wszędzie można porozumieć się także po angielsku i hiszpańsku. O niemieckim, francuskim lub... polskim można zapomnieć! Turystów z tych krajów też jest niewielu.

HISTORIA
Wprawdzie Arubę odkrył w sierpniu 1499 roku słynny Amerigo Vespucci, ale pamiętać należy, że pierwotnymi mieszkańcami byli Indianie z plemienia Arawak. Dopiero później władcami byli Hiszpanie, którzy nazywali ją Nową Andaluzją. Od 1636 roku wyspa jest we władaniu administracji Holandii. Podczas II wojny światowej, wraz z Curaçao, Aruba eksportowała paliwa z własnych rafinerii ropy naftowej. Kto by pomyślał, że to te dwie wyspy były głównymi dostawcami paliwa dla aliantów w czasie II wojny światowej? Aruba stała się brytyjskim protektoratem w latach 1940-42 i protektoratem Stanów Zjednoczonych w latach 1942-45. 

Ciekawostką jest fakt z 16 lutego 1942 r. Rafineria ropy na Arubie została wtedy zaatakowana przez niemiecki okręt podwodny U-156.
 

KLIMAT
Aruba leży w klimacie równikowym z niewielką ilością opadów. Dlatego to właśnie aloes jest głównym towarem eksportowym Aruby. Poza tym dochodowe są: górnictwo złota i fosforanu, rafinerie ropy naftowej i turystyka. Najważniejszym czynnikiem przyciągającym amerykańskich turystów (90 proc.) są piaszczyste plaże i wszechobecne lokale/kasyna. Tu także przypływają gigantyczne statki-hotele z turystami z USA - czasami w porcie stoją 4 takie giganty. Ale to nie wszystko, atrakcją jest również bajkowa zabudowa z czasów kolonialnych - kolorowa i urocza. Pomimo że troszkę kiczowata, to wprawia w dobry nastrój.
 
W portach królują wielkie wycieczkowce zwożące tam amerykańskich turystów

CIEKAWOSTKI
Obecnie Aruba to terytorium stowarzyszone z Holandią, w którym głową państwa jest holenderska królowa Beatrix. Aruba nie jest jednak częścią Unii Europejskiej. Oficjalnie, to samorządny kraj członkowski Królestwa Niderlandów. Stolicą jest największe miasto - Oranjestad. Waluta to florin arubański, a tak jak już pisaliśmy, wybierając się na Arubę, warto mieć przy sobie dolary amerykańskie.
 
Tak wygląda architektura na Arubie

TELEWIZJA
Pierwsza analogowa stacja telewizyjna na Arubie ruszyła w dniu 29 września 1963 roku. Początkowo rząd Antyli Holenderskich planował włączyć nadajnik na Arubie, by nadawać Tele Curaçao, stację telewizyjną z sąsiedniej wyspy. Tele Curaçao rozpoczął działalność nieco wcześniej - w lipcu 1960 roku. Co ciekawe, początkowo Tele Aruba nadawał na kanale 12., ale nadajnik z sąsiedniej Wenezueli powodował zakłócenia. Zmieniono więc kanał emisji na 13. - nadal jest to oficjalny kanał Tele Aruba. Teraz jest to stacja komercyjna, w której nadawanych jest 75 proc. programów lokalnych i 25 proc. wielokulturowych. Emisja prowadzona jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, także w Internecie. Celem Tele Aruba jest stworzenie najlepszej stacji telewizyjnej i multimedialnej na Karaibach. Niestety, stacja Tele Aruba nie nadaje sygnału z żadnego satelity! Strona internetowa stacji: www.telearuba.aw
 
Telearuba


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ameryka Płn. i Płd.


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 199 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

199 zł Więcej...