Wyspy ABC (Aruba, Bonaire, Curaçao) leżą w odległych od Polski tzw. Małych Antylach, niedaleko od Wenezueli w Ameryce Południowej. Polakom najbardziej kojarzy się Curaçao, zapewne przez znany likier o takiej samej nazwie. Bajkowe klimaty i swoją podróż opisał dla SAT Kuriera jeden z czytelników. Interesujące, że w Polsce trudno znaleźć turystyczny przewodnik po wyspach ABC.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Bonaire - dzika i najmniej zaludniona
Bonaire to bliźniacza wyspa Aruby i, podobnie jak ona, leży u wybrzeży Wenezueli, wchodząc w skład Małych Antyli. Obok właściwej wyspy Bonaire leży tzw. Małe Bonaire - mniejsza i niezamieszkana wysepka o powierzchni zaledwie 6 km². Na podstawie reformy konstytucyjnej Królestwa Niderlandów, 10 października 2010 roku Antyle Holenderskie przestały istnieć, a Bonaire stało się... holenderską „gminą zamorską”, która mogłaby zostać włączona do... Unii Europejskiej, jeżeli by tego chciała.
Nazwa Bonaire pierwotnie pochodzi od słowa Bonay. Z hiszpańskiego i holenderskiego stopniowo zmieniono jego pisownię na Bojnaj i Bonaire, co oznaczało „dobre powietrze”. Faktycznie, na Bonaire jest nieco lepsze powietrze niż na Arubie czy Curaçao.
Na południu Małe Antyle od Ameryki Południowej oddziela... Rów Bonaire. Powierzchnia wyspy Bonaire wynosi 288 km², czyli jest nieco większa od Aruby, co niektórych może zaskoczyć. Za to jest dużo mniejsza od Curaçao. Wyspę zamieszkuje zaledwie 14 tysięcy mieszkańców, co można zauważyć przy jej zwiedzaniu. Stąd bardziej przyjazny krajobraz i pewna pustka w terenie. Na Arubie jest 10 razy więcej mieszkańców, nie mówiąc o turystach - tam jest tłoczno, a tu pustawo. Niedaleko stolicy wyspy Bonaire, Kralendijk, znajduje się Port Lotniczy Flamingo, który został rozbudowany przez US Army w 1945 roku. Można tam dolecieć 15-osobowymi samolotami z bagażami na plecach (dosłownie) z sąsiedniej Aruby lub Curaçao. Na Bonaire dominuje uprawa aloesu i agawy sizalskiej.
NURKOWANIE - NAJLEPIEJ NA BONAIRE
Wyspa Bonaire otoczona jest rafą koralową, która jest łatwo dostępna od brzegów wzdłuż zachodniej i południowej strony. Całe wybrzeże Bonaire zostało uznane za rezerwat morski z ochroną lokalnych ryb. Rafa koralowa wokół niezamieszkałej wyspy Małej Bonaire jest wyjątkowo dobrze zachowana - zwraca uwagę nurków i żeglarzy. Na Bonaire wśród raf koralowych można znaleźć koniki morskie.
Bonaire jest znana na świecie i stale zaliczana do najlepszych miejsc do nurkowania. Lac Bay, po wschodniej stronie wyspy, jest rajem dla windsurferów. Atlantis Beach, w zachodniej części wyspy Bonaire, jest idealnym miejscem dla kitesurfingu. Ciekawostką Bonaire są tablice rejestracyjne samochodów opatrzone logo raju dla nurków - Divers Paradise (w języku angielskim).
TELEWIZJA
Na Bonaire działa telewizja FTV - Flamingo TV od TV11 Flamingo Broadcasting Network, ale podobnie jak Tele Aruba nie nadaje z satelity, a jedynie naziemnie i kablowo. Testowano już emisję w HDTV, a także kolejny kanał NOS TV. Stacja FTV ma swoją stronę internetową: www.flamingotv.com