reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Aruba, Bonaire, Curaçao, czyli wyspy ABC

dodano: 2017-04-04 12:58 | aktualizacja: 2019-10-16 14:06
autor: JJ/JS | źródło: SAT Kurier 4/2011

wyspy ABC Wyspy ABC (Aruba, Bonaire, Curaçao) leżą w odległych od Polski tzw. Małych Antylach, niedaleko od Wenezueli w Ameryce Południowej. Polakom najbardziej kojarzy się Curaçao, zapewne przez znany likier o takiej samej nazwie. Bajkowe klimaty i swoją podróż opisał dla SAT Kuriera jeden z czytelników. Interesujące, że w Polsce trudno znaleźć turystyczny przewodnik po wyspach ABC.

wyspy ABC


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Bonaire - dzika i najmniej zaludniona

Bonaire to bliźniacza wyspa Aruby i, podobnie jak ona, leży u wybrzeży Wenezueli, wchodząc w skład Małych Antyli. Obok właściwej wyspy Bonaire leży tzw. Małe Bonaire - mniejsza i niezamieszkana wysepka o powierzchni zaledwie 6 km². Na podstawie reformy konstytucyjnej Królestwa Niderlandów, 10 października 2010 roku Antyle Holenderskie przestały istnieć, a Bonaire stało się... holenderską „gminą zamorską”, która mogłaby zostać włączona do... Unii Europejskiej, jeżeli by tego chciała.

Nazwa Bonaire pierwotnie pochodzi od słowa Bonay. Z hiszpańskiego i holenderskiego stopniowo zmieniono jego pisownię na Bojnaj i Bonaire, co oznaczało „dobre powietrze”. Faktycznie, na Bonaire jest nieco lepsze powietrze niż na Arubie czy Curaçao.
 
Antena na Bonaire

Na południu Małe Antyle od Ameryki Południowej oddziela... Rów Bonaire. Powierzchnia wyspy Bonaire wynosi 288 km², czyli jest nieco większa od Aruby, co niektórych może zaskoczyć. Za to jest dużo mniejsza od Curaçao. Wyspę zamieszkuje zaledwie 14 tysięcy mieszkańców, co można zauważyć przy jej zwiedzaniu. Stąd bardziej przyjazny krajobraz i pewna pustka w terenie. Na Arubie jest 10 razy więcej mieszkańców, nie mówiąc o turystach - tam jest tłoczno, a tu pustawo. Niedaleko stolicy wyspy Bonaire, Kralendijk, znajduje się Port Lotniczy Flamingo, który został rozbudowany przez US Army w 1945 roku. Można tam dolecieć 15-osobowymi samolotami z bagażami na plecach (dosłownie) z sąsiedniej Aruby lub Curaçao. Na Bonaire dominuje uprawa aloesu i agawy sizalskiej.
 
Las dużych anten

NURKOWANIE - NAJLEPIEJ NA BONAIRE
Wyspa Bonaire otoczona jest rafą koralową, która jest łatwo dostępna od brzegów wzdłuż zachodniej i południowej strony. Całe wybrzeże Bonaire zostało uznane za rezerwat morski z ochroną lokalnych ryb. Rafa koralowa wokół niezamieszkałej wyspy Małej Bonaire jest wyjątkowo dobrze zachowana - zwraca uwagę nurków i żeglarzy. Na Bonaire wśród raf koralowych można znaleźć koniki morskie.
 
Anteny i różowa elewacja...

Bonaire jest znana na świecie i stale zaliczana do najlepszych miejsc do nurkowania. Lac Bay, po wschodniej stronie wyspy, jest rajem dla windsurferów. Atlantis Beach, w zachodniej części wyspy Bonaire, jest idealnym miejscem dla kitesurfingu. Ciekawostką Bonaire są tablice rejestracyjne samochodów opatrzone logo raju dla nurków - Divers Paradise (w języku angielskim).
 
Antena na Bonaire

TELEWIZJA
Na Bonaire działa telewizja FTV - Flamingo TV od  TV11 Flamingo Broadcasting Network, ale podobnie jak Tele Aruba nie nadaje z satelity, a jedynie naziemnie i kablowo. Testowano już emisję w HDTV, a także kolejny kanał NOS TV. Stacja FTV ma swoją stronę internetową: www.flamingotv.com
 
Antena nadawcza Flamingo Television

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ameryka Płn. i Płd.


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...