reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Aruba, Bonaire, Curaçao, czyli wyspy ABC

dodano: 2017-04-04 12:58 | aktualizacja: 2019-10-16 14:06
autor: JJ/JS | źródło: SAT Kurier 4/2011

wyspy ABC Wyspy ABC (Aruba, Bonaire, Curaçao) leżą w odległych od Polski tzw. Małych Antylach, niedaleko od Wenezueli w Ameryce Południowej. Polakom najbardziej kojarzy się Curaçao, zapewne przez znany likier o takiej samej nazwie. Bajkowe klimaty i swoją podróż opisał dla SAT Kuriera jeden z czytelników. Interesujące, że w Polsce trudno znaleźć turystyczny przewodnik po wyspach ABC.

wyspy ABC


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Curaçao - najbrudniejsza z wysp ABC

Curaçao to największa wyspa należąca do Holandii z archipelagu Małych Antyli i tym samym największa z wysp ABC. Ma powierzchnię 444 km². Jej stolicą jest Willemstad, tzw. mały Amsterdam. Curaçao ma jeden z najwyższych standardów życia na Karaibach. PKB na jednego mieszkańca w 2009 roku wyniósł aż 20.500 dolarów. Do tego ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Pomimo tego, pod wpływem światowego kryzysu rośnie emigracja do Holandii i USA. To także wyspa o wysokiej przestępczości. Do niektórych dzielnic stolicy lepiej nie wybierać się w nocy. W przydrożnych barach z piwem są kraty! Curaçao to także najbrudniejsza z wysp ABC.
 
Miejscowy sklep

HISTORIA
Przez Europejczyków została odkryta podczas hiszpańskiej wyprawy w 1499 roku. W 1634 roku Curaçao została zajęta przez Holendrów, a Holenderska Kompania Zachodnioindyjska założyła miasto Willemstad - obecną stolicę. Początkowo wyspa nie miała dużego znaczenia na tle pozostałych i nie była mocno skolonizowana przez europejskie państwa. Później przekonano się, że naturalne położenie zatoki, nad którą zbudowano Willemstad, jest idealnym miejscem handlu. To właśnie handel i... piractwo były największą siłą Curaçao. W 1662 roku Holendrzy stworzyli na wyspie wielkie centrum handlu niewolnikami. Curaçao należało przejściowo do Francji i Anglii. Po upadku Napoleona w 1816 roku wyspa wróciła do Holendrów, którzy w 1863 roku postanowili znieść niewolnictwo.

Tak naprawdę Curaçao zaistniało w historii w 1914 roku, gdy w pobliskiej Wenezueli odkryto ropę naftową. Wtedy Royal Dutch Shell zbudował na wyspie kilka rafinerii, które przy stałym unowocześnianiu działają do obecnych czasów. Tu także buduje się ogromne platformy do wydobycia ropy naftowej z dna morskiego.
 
Platforma wiertnicza na Curaçao

Curaçao jest wyspą niezależną, ma własny rząd od 1 stycznia 1954 roku. 2 lipca 1984 roku ustanowiono flagę i hymn. 8 kwietnia 2005 roku mieszkańcy Curaçao odrzucili w referendum pełną niepodległość na rzecz kraju stowarzyszonego z Holandią w ramach Królestwa Niderlandów. 10 października 2010 roku Antyle Holenderskie przestały istnieć, pomimo że nazwa funkcjonuje po dzień dzisiejszy. Curaçao jest więc osobnym terytorium zależnym Holandii o specjalnym statusie.

FLORA, FAUNA i NURKOWANIE
Flora Curaçao różni się od typowych roślinności wysp tropikalnych. Przeważają kaktusy, kolczaste krzewy, wiecznie zielone drzewa, bo temperatura na ABC nigdy nie spada poniżej 20 °C. Najwyższy szczyt Curaçao, Christoffelberg, mający wysokość 375 m n.p.m., znajduje się w północno-zachodniej części wyspy, w rezerwacie przyrody Curaçao Christoffelpark. Można go zwiedzać pieszo, konno, samochodem lub rowerem.
 
Flamingi na Curaçao

Na wyspie możemy także zaobserwować słone bagna - Salinas, na które przylatują flamingi, dla odpoczynku i by się pożywić. Na wyspie powszechnie spotyka się jaszczurki; jadąc samochodem trzeba uważać na przechodzące przez jezdnię... legwany.
 
Jaszczurka na drodze na Curaçao

W odległości 24 km na południowy wschód na wodach przybrzeżnych Curaçao leży mała, bezludna wyspa Klein Curaçao - Małe Curaçao.
Curaçao słynie z raf koralowych. Plaże po południowej stronie wyspy to popularne miejsca do nurkowania, ale tylko dla profesjonalistów. Niezwykłe dla Curaçao jest to, że dno morskie gwałtownie opada zaledwie kilkadziesiąt metrów od brzegu, więc do rafy można łatwo dotrzeć bez łodzi. Niestety silne prądy i skaliste wybrzeża północnej części wyspy stwarzają niebezpieczeństwo przy pływaniu i nurkowaniu. Wybierają się tam tylko doświadczeni nurkowie przy pomocy łodzi i to tylko wtedy, gdy warunki na to pozwalają.

KLIMAT - KIEDY TAM SIĘ WYBRAĆ?
Curaçao ma dwie pory - suchą, od stycznia do września, i deszczową, od października do grudnia. Temperatury są względnie na stałym poziomie z niewielkimi różnicami w ciągu roku. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą 26,5 °C. Najcieplejszym - wrzesień ze średnią temperaturą 28,9 °C. Średnia minimalna temperatura w ciągu roku  wynosi 25,3 °C. Wyspy ABC, leżą poza pasem największych huraganów, ale od czasu do czasu bywają dotknięte przez tropikalne huragany - ostatnio w 2008 roku. Warto wybrać się tam w styczniu bądź lutym, gdy nie jest gorąco. Najmniej opadów jest w marcu. Radzimy omijać Curaçao podczas pory deszczowej między październikiem i grudniem.

CIEKAWOSTKI
  • Ciekawostką Curaçao są tablice rejestracyjne samochodów opatrzone widokiem stolicy.
  • Od stycznia 2014 r., rakieta Lynx, która ma wystartować z pływającego kosmodromu na oceanie obok Curaçao, ma komercyjnie wynosić na orbitę turystów, ale także oferować starty dla celów badawczych i naukowych. Kto by pomyślał, że z raju turystyki na Karaibach wyspy ABC mogą stać się kolejnym kosmodromem? Pamiętać jednak należy, że wyspy leżą blisko równika - zaledwie 12 stopni na północ, więc to prawie idealne miejsce do tego celu. Do tego  klimat prawie idealny, bez huraganów.
  • Mimo że to raj turystyczny, szczególnie Aruba, to alkohol jest tam stosunkowo drogi. Za butelkę piwa 0,25 l można zapłacić 10-15 dolarów.
  • Najbardziej znanym alkoholem Curaçao jest słodki likier pomarańczowy o niebieskiej barwie, czyli Blue Curaçao. Curaçao używany jest do zabarwiania drinków. Intensywny, niebieski kolor zawdzięcza bezsmakowemu barwnikowi. Co interesujące, kiedyś barwiono go przy pomocy skrzydeł niebieskich ważek z Indii. W latach 70-tych XX wieku  zakazano barwienia likieru, bo ważki te prawie wyginęły.
  • Wyspy ABC są stowarzyszone z Unią Europejską, co umożliwia przedsiębiorstwom, które prowadzą interesy na Arubie, Bonaire i Curaçao, eksport regionalnych produktów na rynki europejskie bez cła. Są również uczestnikiem inicjatywy USA-Karaiby (Caribbean Basin Initiative), co znowu pozwala na preferencyjny dostęp do rynku Stanów Zjednoczonych.
Tablica rejestracyjna na Curaçao

TELEWIZJA
Na wyspie Curaçao odbierać można stację Telecuraçao TV8, która nadaje analogowo naziemnie, bez transmisji satelitarnej. Antilliaanse Televisie Maatschappij jako pierwsza stacja telewizyjna na Antylach Holenderskich została uruchomiona 31 lipca 1960 roku. Teraz stacja znana jest jako Telecuraçao. Założona została z pomocą władz samorządowych przez amerykańskiego biznesmena Geralda Bartella. Można ją oglądać w Internecie: www.telecuracao.com
 
Anteny telewizji TeleCuraçao

Na wyspach jest dużo anten satelitarnych, ustawionych w bardzo różnych kierunkach, począwszy od ogromnych anten parabolicznych na pasmo C (4 GHz) do nowszych i mniejszych anten offsetowych dla płatnych platform. Najwięcej jest amerykańskich anten satelitarnych Andrew z charakterystyczną czerwoną strzałką na czaszy.
 
Duża antena Andrew i malutka dla amerykańskiej platformy DirecTV

Zdjęcia: JJ/MZ


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ameryka Płn. i Płd.


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 599 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...