reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Więcej kanałów w DVB-T dzięki HbbTV?

dodano: 2017-04-07 12:19 | aktualizacja: 2017-04-07 16:29
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl/Media Briadcast

NTC Święty Krzyż Viva, Comedy Central, TLC i N24 Doku oraz aplikacja radioplayer.de to nowości w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 w Niemczech. Rozszerzenie płatnej oferty freenet TV było możliwe dzięki użyciu technologii HbbTV. Nowe kanały można odbierać na odbiornikach podłączonych do Internetu i obsługujących standard HbbTV dla telewizji hybrydowej. Czy w Polsce takie rozwiązanie również jest możliwe?

NTC naziemna telewizja cyfrowa DVB-T


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Viva, Comedy Central, TLC i N24 Doku oraz aplikacja radioplayer.de są dostępne z poziomu listy kanałów freenet TV - niemieckiej, płatnej oferty DVB-T2. Do ich odbioru potrzebne jest łącze internetowe o szybkości co najmniej 3 Mb/s. Po rozszerzeniu oferty, lista kanałów freenet TV obejmuje już 25 pozycji. Oprócz tego, oferta DVB-T2 w Niemczech obejmuje jeszcze 20 bezpłatnych kanałów HD.

Oferta HbbTV została nazwana przez operatora freenet TV connect. W jej ramach możliwy jest m.in. odbiór dodatkowych kanałów telewizyjnych. Jak wiadomo, pojemność multipleksów naziemnych jest ograniczona, a dzięki wykorzystaniu łącza internetowego, możliwe jest zaoferowanie praktycznie nieograniczonej liczby kanałów, usług i treści. Wszystko to jest osiągalne z poziomu pilota, na ekranie telewizora, obok kanałów nadawanych drogą naziemną. Podobne możliwości oferują telewizory Smart TV z dedykowanymi aplikacjami, ale w przypadku HbbTV to nie producent telewizora, a operator sieci naziemnej decyduje o zawartości oferty. W Polsce takim operatorem jest spółka EmiTel, która zresztą testuje HbbTV w ramach MUX 8 (10 proc. pojemności tego multipleksu jest przeznaczona na usługi interaktywne). Na razie chyba brak jest zainteresowania ze strony nadawców na wejście w tego typu usługi w MUX 8. Ponadto nie do końca jasne jest, czy pojemność na dodatkowe usługi może być wykorzystywana tylko przez nadawców oferujących swoje kanały w MUX 8, czy również przez niezależne podmioty (czy podmioty muszą się starać o jakąś koncesję, czy wystarczy porozumienie z EmiTelem). W ramach testowego portalu HbbTV od EmiTela udostępniono przecież stacje Polskiego Radia (ten nadawca nie ma pozwolenia na emisję w MUX 8). Można to jednak tłumaczyć testowym charakterem usługi HbbTV w MUX 8. Należy dodać, że EmiTel jest pasywnym operatorem MUX 8, bo to regulatorzy medialni decydowali o składzie tego multipleksu.

MUX 8 nie cieszy się zbytnim zainteresowaniem wśród widzów. Składa się na to kilka czynników: trudności z odbiorem (czasami konieczność dokupienia dodatkowej anteny na pasmo VHF, niepełne pokrycie zasięgiem terytorium kraju), słaba promocja ze strony nadawców oraz - zdaniem wielu widzów - mało interesujące treści. Jednym ze sposobów na zwiększenie zainteresowania MUX 8 mogłoby być zaoferowanie widzom dodatkowych treści, właśnie poprzez HbbTV, np. dodatkowych kanałów TVP, usługi VOD czy nawet kanałów dodatkowo płatnych (oglądanie możliwe np. zalogowaniu się). Warto tu zwrócić uwagę, że właściwie wszystkie nowe modele telewizorów obsługują HbbTV. Więcej na ten temat można było dowiedzieć się na konferencji HbbTV Summit 2017.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii HbbTV


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kamera SJCAM SJ8 PRO

980 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox ONE Ultra HD 2xS2X Multistream

Najnowszy i najszybszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy...

1 249 zł Więcej...

Moduł AlphaCrypt TC + karta nc+ TNK 1m

Karta startowa Smart HD+ na 1 miesiąc + do kompletu...

390 zł Więcej...
reklama