reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Odkrywkowa kopalnia złota „The Super Pit"

dodano: 2017-02-15 20:21 | aktualizacja: 2017-04-11 15:11
autor: Gerard Malan | źródło: podrozezantena.pl

Gerard Malan The Super Pit W Australii interesująca jest wycieczka do jednej z największych kopalni odkrywkowych na południowej półkuli, popularnie nazywanej The Super Pit. Od roku 1893, kiedy dokonano pierwszego odkrycia samorodków złota w tym miejscu, wydobyto stamtąd ponad 1550 ton złota. Kopalnia jest położona około 600 km na wschód od Perth - stolicy Australii Zachodniej, obok miasteczka Kalgoorlie-Boulder.

Gerard Malan The Super Pit


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Tak zwany Fimiston Open Pit, czyli widoczna na zdjęciach „dziura w ziemi” ma długość 3,5 km i szerokość 1,5 km oraz ponad 600 m głębokości. Co roku przyciąga tysiące turystów do Super Pit, choć kopalnia pracuje 365 dni w roku przez 24 godziny na dobę. Przewiduje się, że czas wydobycia rudy z tej kopalni ma zakończyć się w 2019 roku. Wtedy odkrywka ma osiągnąć głębokość około 700 m. Po zakończeniu eksploatacji w Fimiston Open Pit obecne plany zakładają dalsze przetwarzanie składów rudy o niższej zawartości złota aż do 2029 roku. Jednak plany co do tej kopalni mogą się jeszcze zmienić, bo zależą od rentowności opartej na kosztach i cenie złota.
 
Drogi wewnątrz odkrywki

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji złotonośnych pól jest tzw. Super Pit Lookout, który przyciąga tysiące mieszkańców i turystów każdego roku. Możliwość obejrzenia z tego punktu widokowego działającej kopalni i szansa na obejrzenie kontrolowanego wybuchu jest jednym z obowiązkowych punktów wycieczki w ten rejon.

Pierwszy punkt widokowy Super Pit był ogrodzonym terenem z małą platformą widokową zbudowaną 100 m na południe od oryginalnej kopalni turystycznej Hainault, w pobliżu Boulder. Potem punkt widokowy został przeniesiony na inne miejsce i znajduje się na szczycie ulicy Outram w Boulder (poza autostradą Goldfields, 6,4 km na południe od ulicy Hannan).

Punkt widokowy Super Pit jest otwarty od godz. 7:00 rano do godz. 19:00. Aby uzyskać informacje na temat czasu wybuchu, trzeba kontaktować się z kopalnią.
 
Urobek rudy wożą takie malutkie autka


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Podróże z anteną


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO White

Vu+ ZERO - najnowszy model marki Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

550 zł Więcej...

Mini PC Android HiMedia Q30

Mini PC na systemie Android 7.0 Nougat z procesorem 4...

399 zł Więcej...
reklama