reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Z anteną przez Polskę - Bieszczady

dodano: 2017-04-20 15:35 | aktualizacja: 2017-04-21 11:41
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 9/2015

Bieszczady Osobom, dla których najlepszą formą wypoczynku podczas urlopu jest aktywność fizyczna, z powodzeniem polecić można wycieczkę w góry. Jeśli ktoś dodatkowo chce uniknąć tłoku na szklakach, powinien wybrać się w regiony mniej uczęszczane przez turystów. Takim regionem z pewnością są Bieszczady, cenione przede wszystkim przez miłośników dzikiej przyrody i osoby, które chcą odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.

Bieszczady Manhattan


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Szlakiem pełnym mistycyzmu do źródeł Sanu
 

Drugiego dnia pogoda była dużo lepsza. Przywitało mnie błękitne, prawie bezchmurne niebo. Tego dnia wyruszyłam do źródeł rzeki San. Jednak najpierw trzeba było dostać się jakoś do Bukowca, a z Wetliny to ponad 50 km. Nie było innego wyjścia, jak podjechać samochodem, ale droga, szczególnie pod koniec trasy, była dość wyboista. W pewnych momentach jazda z prędkością większą niż 20-30 km/h byłaby szaleństwem, chyba że autem terenowym. Ze względu na wspomniane wcześniej nierówności na drodze, która jest asfaltowa tylko do pewnego miejsca, dojazd trwa długo i jest nużący. W końcu dotarłam do parkingu w Bukowcu (miejsce postojowe kosztuje 12 zł za cały dzień), by zaraz wyruszyć w pieszą wycieczkę. Przy okazji dodam, że wejście na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego kosztuje 6 zł od osoby za cały dzień. Możliwe jest też kupienie karnetu w cenie 18 zł do wykorzystania w dowolne cztery dni w ciągu tygodnia. Szlak z Bukowca do źródeł Sanu ma około 22 km długości, przez co wycieczka może być męcząca dla osób nieprzyzwyczajonych do dłuższych tras pieszych. Trzeba to wziąć pod uwagę przed wyruszeniem w drogę.
 
Rusałka pawik – gatunek motyla często występującego w Bieszczadach

Do pierwszego punktu wartego odwiedzenia na tej trasie jest 2,5 km. Jest nim cmentarz w Beniowej, wyludnionej po polskiej stronie granicy z Ukrainą wsi. Droga jest bardzo przyjemna, pośród pachnących łąk, pełnych różnorodnych roślin, nad którymi latają barwne motyle i nad którymi niesie się odgłos cykania koników polnych. Beniowa, a raczej to, co pozostało z tej wsi, jest miejscem pełnym mistycyzmu. Znajduje się tam cerkwisko z pozostałościami cmentarza. Miejsce to jest ogrodzone, a pomiędzy nagrobkami rosną drzewa. Najbardziej charakterystycznym elementem okolicznego krajobrazu jest mająca prawie 200 lat lipa, będąca od wielu lat pomnikiem przyrody.
 
200-letnia lipa w Beniowej

Z cerkwi zachowała się podmurówka z łamanego kamienia oraz kute, żelazne krzyże z kopuł, które teraz są wbite w ziemię. Zachowała się również bryła z piaskowca, w kształcie łodzi, z wyrytym rysunkiem ryby. Jak czytamy na planszy informacyjnej, jest to prawdopodobnie podstawa pod chrzcielnicę z poprzedniej cerkwi. Z kolei na cmentarzu w Beniowej przetrwało zaledwie kilkanaście nagrobków. Najciekawsze formy mają dwa bezimienne kamienie nagrobne, na których wykute zostały przedstawienia dzbana i kwiatu.
 
Podstawa pod chrzcielnicę i żelazne krzyże z kopuł istniejącej kiedyś w Beniowej cerkwi

Historia Beniowej sięga lat 30. XVI wieku. W szczytowym okresie rozwoju mieszkało tam ponad 600 osób, głównie grekokatolików. W 1945 roku mieszkańcy Beniowej zostali wysiedleni na Ukrainę, a wieś została całkowicie spalona przez oddziały UPA w czasie tzw. akcji żniwnej. Obecnie w ukraińskiej Beniowej znajduje się tylko kilka rodzin.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K wersja DVB-T2/C

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

649 zł Więcej...

Odbiornik Opticum HD AX502

Odbiornik HD cyfrowy HDTV PVR Ready marki Opticum wyposażony w...

219 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88+ HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

319 zł Więcej...
reklama