reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Z anteną przez Polskę - Bieszczady

dodano: 2017-04-20 15:35 | aktualizacja: 2017-04-21 11:41
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 9/2015

Bieszczady Osobom, dla których najlepszą formą wypoczynku podczas urlopu jest aktywność fizyczna, z powodzeniem polecić można wycieczkę w góry. Jeśli ktoś dodatkowo chce uniknąć tłoku na szklakach, powinien wybrać się w regiony mniej uczęszczane przez turystów. Takim regionem z pewnością są Bieszczady, cenione przede wszystkim przez miłośników dzikiej przyrody i osoby, które chcą odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.

Bieszczady Manhattan


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Tarnica – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów

Ostatniego, piątego dnia wyprawy postanowiłam wejść na najwyższy po polskiej stronie Bieszczadów szczyt – Tarnicę, należący zresztą do Korony Gór Polski. Tym razem wyruszyłam z Wołosatego, położonego na południe od Ustrzyk Górnych. Podejście niebieskim szlakiem na Przełęcz pod Tarnicą (1285 m n.p.m.) nie należy pod koniec do najłatwiejszych, ale jeśli ktoś nie czuje się na siłach może po prostu iść wolniej i robić częste przerwy na odpoczynek. Nikt przecież nikogo nie goni. W związku z tym, że jestem miłośnikiem gór i nie było to dla mnie pierwsze takie podejście, wyprzedziłam wszystkich po drodze, by zrobić sobie przerwę na posiłek dopiero na przełęczy. Po krótkim odpoczynku, weszłam w kilka minut na Tarnicę (1346 m n.p.m.). Na szczycie znajduje się żelazny krzyż ustawiony w 1987 roku na pamiątkę pobytu tutaj ks. Karola Wojtyły. Powrót czerwonym szlakiem przez Przełęcz Goprowską, Halicz i Przełęcz Bukowską był bardzo przyjemny i wszystkim gorąco polecam tę trasę – przed oczami rozciągają się wspaniałe panoramy. Dopiero ostatni odcinek szlaku jest dość monotonny, bo idzie się nim dość długo (około jeden i pół godziny) pośród drzew. Ciekawostką po drodze jest... ekologiczna toaleta. Na czym polega jej niezwykłość? Nieczystości zostają przerobione na kompost przy wykorzystaniu... specjalnej odmiany dżdżownic.
 
Żelazny krzyż na Tarnicy – najwyższym szczycie polskich Bieszczadów

Telewizja w Bieszczadach

Ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu, odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w Bieszczadach jest dość utrudniony. MUX 1 z kanałami TV Trwam, TVP ABC, Stopklatka TV, Fokus TV, TTV, 8TV, Polo TV i ATM Rozrywka jest dostępny z obiektów RTCN Krosno/Sucha Góra i RTON Solina/g. Jawor, na kanale 52. MUX 2 z kanałami TVN, Polsat, TV4, TV Puls, TVN7, Super Polsat, TV6 i Puls 2 jest osiągalny z tych samych obiektów, na kanale 32, natomiast MUX 3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Rzeszów, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Info i TVP Rozrywka) można odbierać z obiektu RTCN Krosno/Sucha Góra, a także z kilkudziesięciu nadajników doświetlających, na kanale 29. Alternatywną dla niedostępnej w niektórych lokalizacjach telewizji naziemnej jest telewizja satelitarna. Zresztą praktycznie na każdym domku można wypatrzyć charakterystyczne „talerze”. Czasami jest ich nawet po kilka na jednym budynku. Zaobserwować można zarówno standardowe anteny oferowane przez Cyfrowy Polsat czy platformę nc+ (choć z przewagą tych od Cyfrowego Polsatu), a także modele oferowane przez niezależnych producentów. Udało nam się zauważyć również antenę dla Internetu satelitarnego Tooway operatora Eutelsat, o czym wspomniane było we fragmencie tekstu o pokazowej zagrodzie żubra. Popularne w tym regionie są także anteny Laminas produkowane z kompozytów epoksydowo-szklanych. Firma ma swoją siedzibę w Miejscu Piastowym – 5 km na południe od Krosna.
 
Anteny w Wetlinie – od lewej Golden Interstar i Cyfrowego Polsatu
 
Antena satelitarna Laminas 1,2 m z polarmountem w Cisnej

Warto jeszcze na koniec dodać, że w lipcu 2014 roku Telewizja Polska uruchomiła na Platformie Hybrydowej TVP aplikację TVP Bieszczady z informacjami, filmami i zdjęciami przedstawiającymi i opisującymi ten region Polski. Dodatkowo w ramach TVP Stream uruchomiony został specjalny kanał telewizyjny. Jak poinformował potem nadawca, TVP Bieszczady miał nawet milion odsłon i 100 tys. użytkowników dziennie.
Żeby nie skłamać, przyznam się na koniec, iż mimo tego, że miałam dostęp do telewizji, nie oglądałam jej ani przez chwilę. I to jest właśnie magia Bieszczadów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SX88+ HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

319 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2 390 zł Więcej...

Inteligentny kabel 3m iHDMI

Kierunkowy kabel HDMI-HDMI dł. 3m - dobrze działa z dekoderami...

229 zł Więcej...
reklama