reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nieudany start argentyńskiej rakiety VEX-5A [wideo]

dodano: 2017-04-29 16:43
autor: Janusz Sulisz | źródło: conae.gov.ar

vex_5a_argentyna_360px.jpg 21 kwietnia 2017 podano, że argentyńska, eksperymentalna rakieta VEX-5A wystartowała z pola startowego w Argentynie należącego do Comisión Nacional de Actividades Espaciales (CONAE). Niestety po przerwaniu działania silnika w 8 sekund po starcie, rakieta VEX-5A spadła na ziemię i eksplodowała wokół wyrzutni.

vex_5a_argentyna_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Argentyna nie ma szczęścia do startów rakiet (podobnie jak Brazylia). 15 sierpnia 2014 r. dokonano tam ostatniego startu doświadczalnej rakiety VEX projektu Tronador. Rakieta VEX-1B wystartowała i przeleciała 27 s, osiągając wysokość 2200 m, co pozwoliło sprawdzić układy napędowy i nawigacji, sterowania i kontroli. Test ten został poprzedzony innym, nieudanym startem rakiety VEX-1A, który z powodu zakłóceń nie mógł dokończyć swojej misji.

Kolejna próba nowej rakiety VEX miała w listopadzie 2016 roku, ale start nie odbył.  Ku zaskoczeniu, 20 kwietnia 2017 roku, bez wcześniejsze informacji ogłoszono, że zrealizowano nowy projekt Tronador II przygotowując nową rakietę eksperymentalną VEX-5A

Start kompletnie się nie udał. Zachowanie wszystkich podsystemów podczas lotu były w 100 proc. zgodne  z planem, ale tylko do 8 sekundy lotu. W tym czasie zostało przerwane podawanie paliwa do silnika rakiety, który stracił impet, spadając na stanowisko startowe powodując głośny wybuch i w konsekwencji powodując poważne uszkodzenia.

Zbiorniki paliwa zawierały: 1730 kg ciekłego tlenu, 994 kg kerozyny, 50 kg monometylohydrazyny i 95 kg kwasu azotowego. Środowisko zostało skażone.


 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Obejma kominowa mocna pojedyncza E863A - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin z pojedynczą opaską...

119 zł Więcej...

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...