reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać ukraińskie kanały?

dodano: 2017-06-06 10:39 | aktualizacja: 2017-06-06 11:20
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 3-4/2017

Jak odbierać ukraińskie kanały W związku z trudną sytuacją na Ukrainie i trwającymi tam walkami, nie brakuje osób, które zdecydowały się na opuszczenie najbardziej niebezpiecznych obszarów i ucieczkę, także do Polski. Do redakcji dociera coraz więcej pytań – i od samych obywateli Ukrainy, przebywających w kraju, jak i od instalatorów – co do możliwości wykonania instalacji satelitarnej na potrzeby odbioru ukraińskich kanałów TV. Czy jest to trudne? Jaki sprzęt jest potrzebny i jaki rozmiar anteny satelitarnej zapewni poprawny odbiór?

Jak odbierać ukraińskie kanały


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

AMOS 2/3/7 (4°W)

Tu sytuacja jest nieco bardziej złożona, bo na tej pozycji stacjonują aktualnie 3 satelity, w tym jeden kończy powoli swoją misję (Amos 2). Wiązki europejskie satelitów Amos 2 i 3 są zbliżone do siebie, przy czym Amos 3 jest nieco mocniejszy. W obydwu przypadkach teoretycznie do odbioru w całym kraju powinny wystarczać anteny o średnicy 60 cm, ale zapewne tworząc instalację 4°W znajdzie się na tzw. zezie z drugiego konwertera, a dodatkowo na północ kraju sygnał nieco słabnie. Dlatego rozsądnie jest postawić w tym przypadku na czasze 80 cm na południu lub 90 cm na północy (zakładając lekki zapas).
 
Mapka pokrycia – wiązka europejska satelity Amos 2
 
Mapka pokrycia – wiązka europejska satelity Amos 3

Amos 7 jest na razie troszkę trudniejszy do oceny, gdyż w momencie przygotowania tekstu emitowano z niego dopiero pierwszą paczkę i testowano konfigurację wiązek. W założeniu zaoferuje dwie różne wiązki – dedykowaną na kraje Europy Środkowej i Wschodniej oraz paneuropejską.

W przypadku tej pierwszej na południe od linii Suwałki-Wrocław wystarczająca powinna być czasza 80 cm (nadal zakładamy stosowanie układu zezującego), na północ – 90 cm. Wiązka paneuropejska powinna natomiast delikatnie lepiej pokrywać obszar kraju. 90 cm zalecamy na północ od linii Suwałki-Bydgoszcz-Szczecin, reszta kraju – 80 cm.

Jak będzie w praktyce – pokażą zapewne najbliższe tygodnie, gdy Amos 7 zadomowi się już na 4°W, a Amos 2 zostanie oddelegowany na zasłużoną emeryturę.
 
Mapka pokrycia – wiązka CEE satelity Amos 7
 
Mapka pokrycia – wiązka paneuropejska satelity Amos 7


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Mini PC Android Openbox AND-95

OPENBOX AND-95 to urządzenie - player 4K, który działa na...

189 zł Więcej...