reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać ukraińskie kanały?

dodano: 2017-06-06 10:39 | aktualizacja: 2017-06-06 11:20
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 3-4/2017

Jak odbierać ukraińskie kanały W związku z trudną sytuacją na Ukrainie i trwającymi tam walkami, nie brakuje osób, które zdecydowały się na opuszczenie najbardziej niebezpiecznych obszarów i ucieczkę, także do Polski. Do redakcji dociera coraz więcej pytań – i od samych obywateli Ukrainy, przebywających w kraju, jak i od instalatorów – co do możliwości wykonania instalacji satelitarnej na potrzeby odbioru ukraińskich kanałów TV. Czy jest to trudne? Jaki sprzęt jest potrzebny i jaki rozmiar anteny satelitarnej zapewni poprawny odbiór?

Jak odbierać ukraińskie kanały


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

EUTELSAT 9B (9°E)

Tu z zapewnieniem odbioru może być najtrudniej. Eutelsat 9B posiada liczne wiązki i jest gotowy do pracy z różnymi dla osobnych transponderów o tej samej częstotliwości. Dla kanałów ukraińskich stosowana jest wiązka Nordic-Baltic, która rewelacyjnie „oświetla” Polskę południowo-wschodnią, a jednocześnie bardzo szybko słabnie na południowym-zachodzie, gdyż ma wycięcie przeznaczone na zabezpieczenie wiązki włoskiej.
 
Mapka pokrycia – wiązka Nordic-Baltic satelity Eutelsat 9B

Do połowy lutego 2017 testowano jednoczesną pracę transponderów o tej samej częstotliwości w wiązce Nordic-Baltic i włoskiej. Ostatecznie przekaz w wiązce włoskiej wyłączono, co może poprawić sytuację na południowym-zachodzie Polski, ale docelowo trzeba mieć na uwadze, że wznowienie emisji czegokolwiek w wiązce włoskiej, jeśli będzie się pokrywać z przekazem w wiązce Nordic-Baltic (ta sama częstotliwość i polaryzacja), to na południowy-zachód za linią Zakopane-Zielona Góra sprawi to kłopoty.

Rozkład wiązki Nordic-Baltic jest nietypowy, precyzyjnie dostosowany do zapotrzebowań, w efekcie najlepsze warunki do odbioru w kraju mają mieszkańcy Polski południowo-wschodniej (i ogólnie całego wschodu) i północno-zachodniej. Czasze 60-80 cm powinny być wystarczające. Na południowy-zachód za linią Tarnów-Warszawa-Bydgoszcz sugerujemy 90 cm, choć na krańcach (Wałbrzych, Jelenia Góra) nawet to może okazać się niewystarczające, szczególnie gdy pojawi się jakaś emisja w wiązce włoskiej na tych samych parametrach.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

369 zł Więcej...

Konwerter Single Televes LNB

Ostatni model pojedynczego konwertera Universal hiszpańskiej firmy Televes. Charakterystyczna pomarańczowa...

39 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...