reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać ukraińskie kanały?

dodano: 2017-06-06 10:39 | aktualizacja: 2017-06-06 11:20
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 3-4/2017

Jak odbierać ukraińskie kanały W związku z trudną sytuacją na Ukrainie i trwającymi tam walkami, nie brakuje osób, które zdecydowały się na opuszczenie najbardziej niebezpiecznych obszarów i ucieczkę, także do Polski. Do redakcji dociera coraz więcej pytań – i od samych obywateli Ukrainy, przebywających w kraju, jak i od instalatorów – co do możliwości wykonania instalacji satelitarnej na potrzeby odbioru ukraińskich kanałów TV. Czy jest to trudne? Jaki sprzęt jest potrzebny i jaki rozmiar anteny satelitarnej zapewni poprawny odbiór?

Jak odbierać ukraińskie kanały


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

2. 85-90 cm: 4,8°E + 4°W
(preferowana na południowym-zachodzie)

Jako że sygnał wiązki Nordic-Baltic satelity Eutelsat 9B jest wyraźnie słabszy na południowym-zachodzie kraju, a przy układzie zezującym dodatkowo stracimy przez wzgląd na fakt, że konwerter fizycznie „widzi” i korzysta tylko z części czaszy, redakcja jest zmuszona zalecić, aby pominąć 9°E. Skutkiem ubocznym będzie utrata możliwości skorzystania z oferty platformy XtraTV (jeśli ktoś sobie zorganizuje dostęp i będzie ją opłacać) i utrata jednego, nie powtarzającego się na innych pozycjach satelitarnych kanału FTA (NLO TV, na 4,8°E jest obecny, ale szyfrowany w BISS, na 9°E przynajmniej 8 marca był FTA).
 

Ogólne założenie pozostaje bez zmian. Czasza o średnicy 85-90 cm zapewni w większości przypadków zapas sygnału na gorsze warunki atmosferyczne. Główna pozycja może być w tym przypadku dowolna, z uwagi na trudne do przewidzenia praktyczne warunki odbioru satelity Amos 7 można rozważyć ustawienie 4°W jako głównej pozycji i zez na 4,8°E, ale z zastrzeżeniem, że gdyby kiedyś pozycja 9°E zyskała na atrakcyjności, to dołożenie „zeza” będzie wymagało przestawienia anteny na 4,8°E (aby nie zezować na odległą pozycję, gdyż zwiększa to straty i sprawia, że instalacja jest wykonana nieoptymalnie, marnując potencjał czaszy).

Do tego wystarczy dobrać solidny przełącznik DiSEqC 2/1 i efekt końcowy zapewni dostęp do większości ukraińskich kanałów TV FTA.
W przypadku, gdyby ktoś był już abonentem XtraTV i dostęp do kanałów byłby kwestią krytyczną (w końcu konieczne jest opłacanie abonamentu, szkoda ponosić koszty nie mogąc oglądać stacji z oferty), to zwłaszcza na południowo-zachodnich krańcach zalecamy rozważyć zbudowanie instalacji w wersji 1 w oparciu o większą antenę, np. Triax TD110 lub któryś z modeli 120 cm, upewniając się wcześniej co do dostępności uchwytów multifeed.

Zalecenie dot. odbiornika pozostaje bez zmian w stosunku do pierwszej propozycji instalacji (HD).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

509 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

279 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...