reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać ukraińskie kanały?

dodano: 2017-06-06 10:39 | aktualizacja: 2017-06-06 11:20
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 3-4/2017

Jak odbierać ukraińskie kanały W związku z trudną sytuacją na Ukrainie i trwającymi tam walkami, nie brakuje osób, które zdecydowały się na opuszczenie najbardziej niebezpiecznych obszarów i ucieczkę, także do Polski. Do redakcji dociera coraz więcej pytań – i od samych obywateli Ukrainy, przebywających w kraju, jak i od instalatorów – co do możliwości wykonania instalacji satelitarnej na potrzeby odbioru ukraińskich kanałów TV. Czy jest to trudne? Jaki sprzęt jest potrzebny i jaki rozmiar anteny satelitarnej zapewni poprawny odbiór?

Jak odbierać ukraińskie kanały


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

EUTELSAT 9B (9°E)

Tu z zapewnieniem odbioru może być najtrudniej. Eutelsat 9B posiada liczne wiązki i jest gotowy do pracy z różnymi dla osobnych transponderów o tej samej częstotliwości. Dla kanałów ukraińskich stosowana jest wiązka Nordic-Baltic, która rewelacyjnie „oświetla” Polskę południowo-wschodnią, a jednocześnie bardzo szybko słabnie na południowym-zachodzie, gdyż ma wycięcie przeznaczone na zabezpieczenie wiązki włoskiej.
 
Mapka pokrycia – wiązka Nordic-Baltic satelity Eutelsat 9B

Do połowy lutego 2017 testowano jednoczesną pracę transponderów o tej samej częstotliwości w wiązce Nordic-Baltic i włoskiej. Ostatecznie przekaz w wiązce włoskiej wyłączono, co może poprawić sytuację na południowym-zachodzie Polski, ale docelowo trzeba mieć na uwadze, że wznowienie emisji czegokolwiek w wiązce włoskiej, jeśli będzie się pokrywać z przekazem w wiązce Nordic-Baltic (ta sama częstotliwość i polaryzacja), to na południowy-zachód za linią Zakopane-Zielona Góra sprawi to kłopoty.

Rozkład wiązki Nordic-Baltic jest nietypowy, precyzyjnie dostosowany do zapotrzebowań, w efekcie najlepsze warunki do odbioru w kraju mają mieszkańcy Polski południowo-wschodniej (i ogólnie całego wschodu) i północno-zachodniej. Czasze 60-80 cm powinny być wystarczające. Na południowy-zachód za linią Tarnów-Warszawa-Bydgoszcz sugerujemy 90 cm, choć na krańcach (Wałbrzych, Jelenia Góra) nawet to może okazać się niewystarczające, szczególnie gdy pojawi się jakaś emisja w wiązce włoskiej na tych samych parametrach.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

149 zł Więcej...

Konwerter Octo Opticum Robust

Konwerter typu Universal marki Opticum o wsp. szumów ... 0,1dB...

119 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A ceglasta

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...
reklama