reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać ukraińskie kanały?

dodano: 2017-06-06 10:39 | aktualizacja: 2017-06-06 11:20
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 3-4/2017

Jak odbierać ukraińskie kanały W związku z trudną sytuacją na Ukrainie i trwającymi tam walkami, nie brakuje osób, które zdecydowały się na opuszczenie najbardziej niebezpiecznych obszarów i ucieczkę, także do Polski. Do redakcji dociera coraz więcej pytań – i od samych obywateli Ukrainy, przebywających w kraju, jak i od instalatorów – co do możliwości wykonania instalacji satelitarnej na potrzeby odbioru ukraińskich kanałów TV. Czy jest to trudne? Jaki sprzęt jest potrzebny i jaki rozmiar anteny satelitarnej zapewni poprawny odbiór?

Jak odbierać ukraińskie kanały


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na wstępie musimy zastrzec, że nie wnikamy w sam konflikt tam trwający ani też nie zamierzamy analizować, który kanał czy nadawca jest bezstronny lub kogo popiera i promuje. Nie leży to w zakresie naszych kompetencji i zainteresowania. Możemy tylko życzyć, aby konflikt pewnego dnia udało się zakończyć i by wszyscy, którzy musieli uciekać, mogli bezpiecznie wrócić do swoich domów.

WARUNKI ODBIORU

W kwestii dostępu do ukraińskiej telewizji mamy dobre wiadomości. Po pierwsze, w przekazie satelitarnym dostępna jest bardzo szeroka oferta bezpłatnych (FTA) kanałów z Ukrainy. Podczas podliczania stanu aktualnego na 8 marca 2017 roku, odrzucając wszelkie duble oraz licząc przypadki emisji w SD i HD jako jeden kanał – dało to nam aż 80 stacji i to o bardzo różnym charakterze, zarówno ogólnorozrywkowych, jak i tematycznych, nie tylko informacyjnych.

Ta liczba robi wrażenie, zwłaszcza jeśli zestawimy to sobie z liczbą kanałów FTA w Polsce – widać je w tabelach FTA kanałów z pozycji 13°E i 19,2°E na stronach 44. i 45. SAT Kuriera, są wyróżnione na samym początku. 8 marca było ich ledwie 19…

Jakby tego było mało – posiadając nieco lepszy sprzęt wspierający odbiór transmisji wielostrumieniowych (m.in. OpenBox SX4/6/9 lub prezentowany przez nas w poprzednim wydaniu Octagon SF4008 E2 4K) mogą dołączyć jeszcze 2-3 kanały, a kolejne 5 jest szyfrowanych w BISS i o ile to nielegalne, to w tym specyficznym przypadku ukraińskich kanałów TV nadawcy z premedytacją wykorzystują ten nieskuteczny system CA i nie zmieniają kluczy od ponad 5 lat, z jednej strony przekonując dostawców treści, że dostęp zabezpieczają, z drugiej ignorując oczywistą nieskuteczność tego zabezpieczenia i publiczną dostępność kluczy (w Polsce taki numer by nie przeszedł). Redakcja nie poleca jednak takich rozwiązań, zwłaszcza, że przy tak bogatej ofercie kanałów FTA nie ma potrzeby kombinować.

Co jakiś czas pojawiają się informacje, że dojdzie do zaszyfrowania kanałów – pojedynczych lub większej części, ale jak na razie do tego nie doszło. Ostatnio w grudniu 2016 roku o końcu emisji FTA wspominał nadawca informacyjnej stacji 112, nieco wcześniej zapowiadano szyfrowanie Kvartal TV – tu zapowiedź zrealizowano i od początku 2017 roku kanał dołączył do platform płatnych. Natomiast o szyfrowaniu większej ilości kanałów po raz ostatni mówiło się w październiku 2016, sugerując możliwy termin na początek 2018 roku (styczeń/luty) za przyczynę tej propozycji podając brak możliwości rozwoju i budowy platform oraz oferowania ciekawszych treści przez brak źródła wpływów poza reklamowymi.
Trudno powiedzieć, czy termin styczeń-luty 2018 zostanie dotrzymany, ale niewątpliwie dążą do tego największe ukraińskie grupy medialne, tj. Inter Media Group, 1+1 Media, Star Light Media i Media Group Ukraine. Odpowiadają one za emisję 1/3 ukraińskich kanałów TV. Dlatego decydując się na instalację trzeba brać pod uwagę, że o ile na razie ofertę można oglądać bez większych przeszkód, to w przyszłym roku sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej.

Ewentualny wpływ może mieć walka operatorów satelitarnych o przyciągnięcie jak największej ilości ukraińskich kanałów TV do siebie. Na przeciw siebie stoją SES (Astra 4A – 4,8°E), Spacecom (Amos 2/3/7 – 4°W) i ostatnio dołączył do tej walki także Eutelsat, skutecznie przyciągając do siebie operatora XtraTV na satelitę Eutelsat 9B (9°E) dysponującego wiązkami kierowanymi także na obszar Ukrainy. Na pewno zyskałby tu ten operator, u którego pozostałoby jak najwięcej stacji FTA. Liderem jak na razie jest zdecydowanie SES.

Tu dochodzimy do kwestii samego odbioru kanałów i tu druga dobra wiadomość – nie dość, że większość stacji jest jak na razie FTA, to ogromna część tej oferty jest dostępna z tylko dwóch pozycji satelitarnych: 4,8°E (Astra 4A) i 4°W (Amos 2/3/7). Odrzucając emisje wielostrumieniowe i szyfrowane w BISS, to 76 kanałów, a decydując się dodać LNB jeszcze na 9°E (Eutelsat 9B) dołączy jeszcze jedna stacja FTA i ew. opcja korzystania z oferty platformy XtraTV. Czyli w zasadzie większość kanałów odliczając pojedyncze przypadki, jest na trzech pozycjach satelitarnych, będących stosunkowo blisko siebie


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Mini PC Android Di-Way AND-4x4 z tunerem 4K DVB-T2 H.265

DI-WAY AND-4X4 DVB-T2 H.265 to urządzenie multimedialne 4K na Androidzie...

349 zł Więcej...

Adapter USB-C 8in1 hub wielofunkcyjny

Adapter 8in1 (przejściówka) USB-C do laptopa na HDMI, 2xUSB3.0, SD,...

199 zł Więcej...