reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać ukraińskie kanały?

dodano: 2017-06-06 10:39 | aktualizacja: 2017-06-06 11:20
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 3-4/2017

Jak odbierać ukraińskie kanały W związku z trudną sytuacją na Ukrainie i trwającymi tam walkami, nie brakuje osób, które zdecydowały się na opuszczenie najbardziej niebezpiecznych obszarów i ucieczkę, także do Polski. Do redakcji dociera coraz więcej pytań – i od samych obywateli Ukrainy, przebywających w kraju, jak i od instalatorów – co do możliwości wykonania instalacji satelitarnej na potrzeby odbioru ukraińskich kanałów TV. Czy jest to trudne? Jaki sprzęt jest potrzebny i jaki rozmiar anteny satelitarnej zapewni poprawny odbiór?

Jak odbierać ukraińskie kanały


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

PROPONOWANA INSTALACJA ANTENOWA

1. 85-90 cm: 9°E + 4,8°E + 4°W

W tym momencie (stan na marzec 2017 roku) do odbioru ukraińskich kanałów satelitarnych najrozsądniejsze wydaje się przygotowanie instalacji antenowej opartej o 3 pozycje satelitarne: 9°E (Eutelsat 9B), 4,8°E (Astra 4A) i 4°W (Amos 2/3/7). Pierwsza nie jest aktualnie wyjątkowo atrakcyjna jeśli chodzi o stacje FTA, ale obecność platformy XtraTV oraz zaangażowanie operatora Eutelsat mogą zachęcić innych nadawców. Tak wykonana instalacja wydaje się być najbezpieczniejszą i najbardziej przyszłościową, gdyż nic nie wskazuje, aby którakolwiek inna pozycja satelitarna miałaby się stać kluczową dla ukraińskich widzów.

Jako główną pozycję należy obrać 4,8°E, gdyż w tej sytuacji unikniemy „podwójnego zezowania”, czyli zakładania konwertera zezującego do zezującego oraz nie doprowadzimy do sytuacji, w której konwerter zezujący będzie ustawiony na pozycję odległą o znaczną ilość stopni od centralnej. Teoretycznie ustawiając antenę na 9°E zyskalibyśmy sygnał, ale odbyłoby się to kosztem satelitów Amos, gdzie zez byłby rozstawiony na aż 13° od pozycji centralnej. Straty w takim przypadku byłyby znaczące.
 

Od 4,8°E do 9°E mamy tylko 4,2°, co oznacza, że wskazane jest zastosowanie konwerterów z wąskimi promiennikami, aby nie zderzyć się z problemem braku możliwości zbliżenia do siebie LNB w wystarczający sposób. Warto także zwrócić uwagę dobierając antenę i/lub uchwyt na zez/multifeed, aby plastikowe uchwyty nie były zbyt szerokie, bo też mogą utrudnić odpowiednie zbliżenie LNB do siebie.
 

Między 4,8°E, a 4°W jest natomiast 8,8°, to trochę więcej niż w popularnych zezach montowanych w Polsce na Hot Bird-a 13°E i Astrę 1 19,2°E, montaż nie powinien być jednak problematyczny. Choć nie jest potrzebny konwerter z wąskim promiennikiem, to można taki rozważyć – identyczny jak dla pozycji 4,8°E i 9°E, aby zachować zgodność np. pod względem poboru prądu (i aby nie wyglądało to nieprofesjonalnie).
Do tego należy dobrać przełącznik DiSEqC 4/1, zostawiając jedno wejście w rezerwie. Przełączniki 3/1 są dostępne, ale mało popularne (co wynika ze sposobu implementacji DiSEqC – trójportowy przełącznik nie zmniejsza kosztów produkcji, musi być wykonany jak 4/1), więc nie ma większego sensu specjalnie takiego poszukiwać, z pewnością nie będzie lepszy. Zalecany jest odbiornik HD, gdyż poszczególne kanały stopniowo migrują do emisji w MPEG-4/H.264 oraz pojawiają się pierwsze stacje w HD. Ostatnio migrację do H.264 przeprowadził operator SatTelecom korzystający z transpondera na satelicie Astra 4A (4,8°E).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Adapter DisplayPort (męski) na HDMI (żeński) UGREEN 4K

Adapter (przejściówka) DisplayPort (męski) na HDMI (żeński) UGREEN 4K

49 zł Więcej...

Odbiornik GiGaBlue UHD X3 4K

Najnowszy odbiornik marki GigaBlue - tani odbiornik 4K z głowicami...

750 zł Więcej...

Moduł DeltaCam Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...
reklama