reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Koniec Viva Polska to koniec pewnej epoki

dodano: 2017-08-08 13:20 | aktualizacja: 2017-08-08 13:45
autor: Daniel Gadomski | źródło: satkurier.pl

Viacom Internetional Media Networks VIMN Amerykański koncern Viacom poinformował, że od października Viva Polska zostanie zastąpiona przez MTV Music. Tym samym z rynku znika po 17 latach najstarszy kanał muzyczny. Czy zmiany wyjdą koncernowi na dobre?

VIVA Polska MTV Music


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Viva Polska zadebiutowała w czerwcu 2000 roku. Miesiąc przed MTV Polska.
Choć wcześniej w naszym kraju działały Atomic TV i Tylko Muzyka, to wymyślona przez Niemców marka najdłużej utrzymywała się na rynku. Początki Vivy nie były bogate. Emitowała program od godzin popołudniowych. Z czasem był on jednak wydłużany i pojawiało się coraz więcej programów z udziałem prezenterów. W 2004 roku amerykański właściciel MTV kupił niemiecką Vivę. W Polsce stacja jeszcze przez kilka lat utrzymywała się w czołówce kanałów tematycznych. Później jednak pojawiła się konkurencja w postaci m.in. 4fun.tv czy Eska TV. Viacom zaczął zwiększać liczbę programów rozrywkowych w Vivie, żeby potem powrócić do muzycznych korzeni. Zdało się to na nic, bo w I półroczu 2017 roku kanał miał tylko 0,07 proc. udziału w rynku (dane Nielsen Audience Measurement za Wirtualnymi Mediami).

Czy wprowadzenie MTV Music opłaci się MTV?
Sama nazwa kanału brzmi trochę absurdalnie. Całe MTV zaczynało bowiem jako Music Television. Będziemy mieli zatem Music Television Music. Niekoniecznie przyniesie to nową jakość, choć nadawca zapewnia, że programów interaktywnych i z gwiazdami będzie więcej. Może to się jednak kłócić z zapowiedzią, że będzie więcej samej muzyki. MTV już dawno przestał się kojarzyć wielu młodym ludziom z muzyką. Jest bardziej kojarzony z programami typu „Warsaw Shore”. Najmłodsze pokolenie wyrosło na YouTube i zmiana nazwy to może być zbyt mało, żeby zmienić przyzwyczajenia. Zwłaszcza, że Polska jest krajem, który ma 17 kanałów muzycznych. Chyba najwięcej w Europie. Działania Viacomu sprawiają wrażenie, jakby nie miał pomysłu na rywalizację z polskimi konkurentami.

Ciekawe, co stanie się z niemiecką i austriacką Vivą.
Za Odrą kanał zadebiutował w grudniu 1993 roku. Przez parę lat nadawały jeszcze Viva Zwei (rock, alternatywa) i następnie Viva Plus. To miała być stacja z ambitniejszą muzyką. Przez pewien czas nadawała relacje korespondentów z Londynu czy Los Angeles. Ostatecznie Vivę Plus zastąpił w 2007 roku Comedy Central Deutschland, a następnie miejsce na transponderze przejął Nickelodeon. Istniejąca jeszcze w Niemczech Viva też powoli znika. Obecnie nadaje program między 2 w nocy a 14. Pozostałą część pasma na 19,2°E zajmuje Comedy Central Deutschland. W Niemczech Viacom nie ma jednak realnych konkurentów. Działa kanał Deluxe Music, ale jest adresowany do innej grupy wiekowej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...