reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Linux: Picony - jak dodawać, zmieniać i aktualizować?

dodano: 2017-08-10 13:36 | aktualizacja: 2019-09-23 15:28
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 5-6/2017

picony Poruszając temat odbiorników linuksowych w magazynie lub też szukając informacji o nich w sieci, czasami możemy natknąć się na nazwę „picony” lub niekiedy spolszczane „pikony”. Co to w zasadzie jest i jak można tym zarządzać?

picony


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
PICONY? CO TO JEST?

Picony to przede wszystkim coś dla estetów i fanów graficznych ozdobników – poziom zaawansowania grafiki ekranowej w odbiornikach linuksowych jest obecnie już bardzo wysoki. Na tyle, że można tworzyć samodzielnie skórki z wykorzystaniem zaawansowanych formatów grafik, z przeźroczystościami. W dobie mocnych procesorów nawet cięższe OSD nie obciąża zbytnio urządzenia.

Picony mogą uzupełnić kompozycję graficzną OSD – są to niewielkich rozmiarów obrazki indywidualne dla każdego serwisu na liście kanałów w tunerze opartym o oprogramowanie E2. Najczęściej twórcy zestawów picon umieszczają na nich logotypy kanałów, często na tle pasującym do konkretnej skórki OSD, co w efekcie stanowi ładną, spójną całość, upiększa interfejs i w jakimś stopniu ułatwia nawigację, bo wzrokowo wygodniej jest rozpoznać stację po jej charakterystycznym znaku graficznym.

Picony jako pierwsze pojawiły się właśnie w odbiornikach linuksowych opartych o system E2, ale ten pomysł rozpowszechnił się także nawet na niektóre modele dekoderów operatorów platform. Logotypy stacji widać np. w tunerach nc+ przy wpisywaniu numeru kanału z pilota oraz są użyte w wielu miejscach w nowym dekoderze Evobox PVR Cyfrowego Polsatu.
 

Picona to skrót a angielskiego Provider Icon. Przyjęło się, że picony to logotypy kanałów, ale niekoniecznie tak musi być – mogą to być dowolne grafiki, które będą reprezentować kanał – to już zależy od naszej inwencji twórczej. Ważne są rozmiary grafik i trzeba tu wziąć pod uwagę dwie kwestie. Z jednej strony, im większy rozmiar, tym lepsza jakość, z drugiej – lepsza jakość spowoduje, że plik wynikowy będzie zajmować więcej miejsca, a nie każdy odbiornik dysponuje wystarczającą ilością pamięci (picony można umieszczać także na zewnętrznej pamięci USB).
Dodatkowo, różne skórki mogą mieć określone wymagania co do rozmiarów i np. zbyt duże pliki wyświetlać tylko we fragmencie, a zbyt małe – nie wypełnią całego miejsca na bannerze informacyjnym przy zmianie kanałów w odbiorniku.

Redakcja zaprezentuje efekty na odbiorniku Vu+ Uno 4K z oprogramowaniem OpenATV 6.0 i domyślną skórką MetrixHD oraz VTi 11 z domyślną skórką Vu HD 1080p.

Przyjęło się kilka standardowych rozmiarów picon do różnych zastosowań: 400x170, 330x198, 220x132, 220x94, 100x60, 70x53, 50x30, 40x30 i 40x24.

Takie można najczęściej spotkać w gotowych paczkach oraz jeśli chcemy sobie wykonać grafiki samodzielnie, to takich rozmiarów należy się trzymać. Oczywiście do odbiornika nie trzeba wgrywać wszystkich, zresztą nawet nie byłoby to możliwe, bo nazwy plików pokrywają się i wzajemnie by się wykluczały – wybieramy najbardziej odpowiadający nam rozmiar, zarazem poprawnie wyświetlający się w wybranej skórce. Najlepiej dojść do tego metodą prób i błędów lub spróbować poszukać informacji w sieci, czy do danej skórki nie ma konkretnych zaleceń w tej kwestii.

Posiadacze odbiorników z większymi kolorowymi wyświetlaczami TFT/LCD mogą musieć dobrać rozmiar także zgodnie z tym, jak picona będzie się na koniec prezentować na wyświetlaczu i także może to zależeć od skórki. Aby nie komplikować opisu – nie będziemy zajmować się dopasowywaniem picon do wyświetlacza.

Pliki należy zapisywać w plikach PNG. Obsługiwane są 32-bitowe oraz 8-bitowe grafiki, przy czym w drugim przypadku rozmiar pliku będzie mniejszy kosztem jakości (256 kolorów).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...