reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Linux: Picony - jak dodawać, zmieniać i aktualizować?

dodano: 2017-08-10 13:36 | aktualizacja: 2019-09-23 15:28
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 5-6/2017

picony Poruszając temat odbiorników linuksowych w magazynie lub też szukając informacji o nich w sieci, czasami możemy natknąć się na nazwę „picony” lub niekiedy spolszczane „pikony”. Co to w zasadzie jest i jak można tym zarządzać?

picony


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

TAJEMNICZE NAZWY PLIKÓW

Z początku przerażać mogą dziwne nazwy plików picon. Chodzi tu o to, że odbiornik musi umieć powiązać piconę z konkretnym kanałem, najlepiej jednoznacznie. W tym celu nazwa pliku opiera się na tzw. referencji nadawcy – jest to ciąg wartości, z początku niezrozumiały, ale w gruncie rzeczy bardzo prosty, przykładowo:

1_0_1_3D5A_2C88_13E_820000_0_0_0.png

1 – typ referencji, stała wartość
0 – flagi, stała wartość
1 – typ serwisu, 1 to kanał TV, 2 to stacja radiowa
3D5A – wartość szesnastkowa odpowiadająca za Service ID kanału na transponderze (SID)
2C88 – wartość szesnastkowa odpowiadająca za identyfikator transpondera (TID)
13E – wartość szesnastkowa odpowiadająca za identyfikator sieci (NID)
820000 – wartość szesnastkowa odpowiadająca za pozycję satelitarną (82 = 130, C0 = 192, itp.)
0 – nadrzędny SID (zwykle nieużywane, 0)
0 – nadrzędny TID (zwykle nieużywane, 0)
0 – nieużywane (zawsze 0)


Jaki kanał kryje się pod tą nazwą? Jest to Telewizja WP (w systemie dziesiętnym SID 15706, TID 11400, NID 318).
No i teraz oczywiście gdybyśmy chcieli ręcznie nadawać te nazwy jedna po drugiej, przeliczając SID, itp., to wielokrotnie byśmy się pomylili. Na szczęście są sposoby na ułatwienie sobie życia.

Jeśli chcemy samodzielnie nazywać picony i samemu wgrywać je do odbiornika poprzez FTP, to najprościej jest skorzystać z bezpłatnego programu dreamboxEDIT, o którym wspominaliśmy w magazynie SAT Kurier już nie raz. Służy on do zarządzania listą kanałów na komputerach PC.

Aby w prosty sposób uzyskać ciąg odpowiadający za referencję nadawcy, należy pobrać listę z odbiornika (musi być podłączony do lokalnej sieci, w dreamboxEDIT podajemy jego IP w konfiguracji i w oknie transferu wybieramy „Pobierz pliki z Dreamboxa”), a następnie – mając podgląd na nią w oknie – klikamy prawym przyciskiem myszy na kanał, dla którego piconę tworzymy i z menu kontekstowego wybieramy „Kopiuj referencje nadawcy do schowka”. I gotowe – wystarcza, że ten ciąg wkleimy przy zapisie naszej picony i po wgraniu do odbiornika przez FTP automatycznie będzie ona przypisana do kanału.

Gdy popatrzymy w to samo menu kontekstowe, to zauważymy także, że i tam są opcje dotyczące picon – „Przypisywanie Pikon do nadawcy” oraz „Usuwanie Pikon od nadawcy”. DreamboxEDIT także obsługuje przesyłanie picon, ale trzeba przeprowadzić pewną dodatkową konfigurację w tym celu.

Jeśli chcielibyśmy skorzystać ze wsparcia picon w dreamboxEDIT, to należy przejść do konfiguracji, tam na zakładce Profil sprawdzić ustawienie „Ścieżka do Pikonów w dreambox” (domyślnie jest ustawiona na zewnętrzną pamięć USB, jeśli chcemy zapisywać picony w pamięci flash odbiornika trzeba, to zmienić na /usr/share/enigma2/picon) oraz należy zajrzeć na zakładkę Kolor i tam zaznaczyć opcję „Pobierz i pokaż pikony dla nadawców w liście Zbiorów”, wybrać rozmiar, jaki będzie używany do wyświetlania w oknie głównym programu (bez związku z faktycznym rozmiarem picon wysyłanych do odbiornika, kwestia czysto wizualna, picony w oknie głównym pojawią się po restarcie programu) i zalecamy też zmienić Lokalny katalog Pikon na ścieżkę inną niż katalog Program Files z uwagi na potencjalne problemy mogące wynikać z ograniczeń kont użytkowników w systemach Windows od Vista wzwyż (tzw. UAC).

Poza plikami z „dziwnymi” nazwami pochodzącymi od referencji nadawców, jeden plik się wyróżnia, mając nazwę picon_default.png. To specjalna grafika, którą odbiornik użyje, jeśli nie będzie miał picony dla konkretnego kanału.

Można sobie przygotować uniwersalną grafikę, która pojawi się np. dla nowych kanałów. Rozmiary oraz jakość powinny być takie, jak dla pozostałych plików graficznych picon.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...

Konwerter Twin Fuba DEK 217 LTE

Markowy, podwójny konwerter Universal Twin Fuba o współczynniku szumów 0,1dB...

125 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...