reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Linux: Picony - jak dodawać, zmieniać i aktualizować?

dodano: 2017-08-10 13:36 | aktualizacja: 2019-09-23 15:28
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 5-6/2017

picony Poruszając temat odbiorników linuksowych w magazynie lub też szukając informacji o nich w sieci, czasami możemy natknąć się na nazwę „picony” lub niekiedy spolszczane „pikony”. Co to w zasadzie jest i jak można tym zarządzać?

picony


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

JAK AKTUALIZOWAĆ PICONY?

Wyobraźmy sobie sytuację – kanał TVP HD zmienił parametry przekazu. Ku naszemu sporemu zaskoczeniu, po wyszukaniu go z nowego transpondera albo nie mamy logotypu wcale, albo nagle widzimy przy nim ku zaskoczeniu logotyp… nSport+. Jak to się stało? W pierwszym przypadku, jeśli nie mamy nic – to sprawa jest jasna, brak picony o takim identyfikatorze referencji nadawcy. W drugim przypadku logo nSport+ mogło się pojawić, jeśli mieliśmy wgrany dość stary zestaw picon. Tak się złożyło, że TVP HD pojawiło się na tp. 110 na dokładnie tej samej wartości SID, na której jeszcze w 2016 roku obecna była wersja SD kanału nSport+ i stąd ta zaskakująca picona. Analogicznie może zdarzyć się z nową emisją TVP Info HD – pokazała się na miejscu, na którym w przeszłości był History w SD, później przez chwilę promocyjnie Eleven Extra HD, więc któryś z tych logotypów może wskoczyć, jeśli mamy zestaw akurat z okresu, gdy jedna z tych stacji tam była.
 

Jak sobie z tym poradzić? Wiadomo, że logotyp TVP HD jako picona gdzieś już jest – przypisany do starych parametrów. To oznacza, że jest pod jakąś inną nazwą – innym identyfikatorem referencji nadawcy.

Jeśli korzystamy z dreamboxEDIT – najprościej zgrać listę, znaleźć TVP HD ze starych parametrów (o ile nie skasowaliśmy go – jeśli jest usunięty, to trzeba poszukać picony po podglądzie w katalogu, do którego dreamboxEDIT pobiera lokalnie picony), zapamiętać fragment referencji nadawcy, kliknąć prawym przyciskiem myszy na „nowy” TVP HD i wybrać przypisanie picony, wskazując plik ze starą nazwą.

Jeśli natomiast robimy to po FTP, to trzeba tylko zmienić nazwę pliku – stary identyfikator referencji nadawcy zamienić na nowy, czyli w praktyce zamienić:
1_0_1_3B62_12C_13E_820000_0_0_0.png
na:
1_0_1_1138_2AF8_13E_820000_0_0_0.png

Na końcu niezależnie od metody – restartujemy GUI i voilà – nowa picona jest już na swoim miejscu, TVP HD przestał być kanałem
nSport+. Jeśli nie robimy picon samodzielnie, to pozostaje czekać aż autor paczki wstawi aktualizację i wtedy podmienić całą zawartość naszego katalogu picon na nową wersję.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q + DVB-T/T2/C Tuner

Zestaw Homatics BOX Q z DVB-T/T2/C Dongle to najpotężniejszy odtwarzacz...

469 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Mini PC Android Openbox ForTe2 z tunerem 4K DVB-T2 H.265

Openbox ForTe2 DVB-T2 H.265 4K to urządzenie multimedialne 4K na...

349 zł Więcej...