reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Lombardia - urokliwa kraina we Włoszech

dodano: 2017-08-11 13:41
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 7-8/2017

Lombardia Desenzano Lombardia to północna i najbogatsza część Włoch i Europy, jeśli nie świata. To także najbardziej zaludniony oraz najlepiej rozwinięty region Włoch, ze stolicą Mediolanem – drugim miastem Italii po Rzymie. W Lombardii mieszka ponad 10 mln ludzi, przy czym w samym Mediolanie ponad 1,3 mln.

Lombardia Desenzano


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

ANTENY I TELEWIZJA

Anten wszelkiego typu we Włoszech nie brakuje, choć rzadko spotyka się, aby antena była zainstalowana na jakimś zabytku. Zdarza się na starych kamieniczkach, ale raczej na dachu, kominie, a nie na elewacji czy balkonie. Jak wiadomo, we Włoszech działa platforma satelitarna Sky Italia, która zdominowała rynek pay-tv, choć Mediaset, który ma siedzibę w Mediolanie, z usługami Mediaset Premium, depcze jej po piętach. Za nadawanie sygnału radiowego i telewizyjnego publicznych kanałów odpowiada telewizja Rai. Włosi mają bardzo dobrą ofertę bezpłatnych kanałów DVB-T, w tym nie tylko stacje Rai, ale także popularne, komercyjne stacje Canale 5, Rete 4 i Italia 1 w jakości HD. Dlatego Sky Italia i Mediaset Premium nie mają tak łatwo, by zdobywać abonentów pay-tv. Sky Italia po kryzysie w Italii dopiero w zeszłym roku odzyskała część abonentów sprzed 7 lat – ma ich blisko 4,85 mln, czyli prawie tyle co Cyfrowy Polsat. Mediaset Premium ma 2,25 mln abonentów.
 
Antena w miejscowości Fornaci

We Włoszech działa jeszcze jedna platforma satelitarna tivùsat, która osiągnęła poziom ponad 3 mln aktywnych kart kodowych, co oznacza, że z usługi korzysta 9 proc. włoskich gospodarstw domowych. Tivùsat została uruchomiona 31 lipca 2009 r. i nadal rośnie w siłę, zwłaszcza po przejściu z nadawania analogowego na cyfrowe we Włoszech. Dużo kart tivùsat trafia poza Włochy, do włoskich emigrantów i obcokrajowców uczących się włoskiego.
 
Anteny w Lombardii

Rynek włoski nie jest już taki chłonny i analizy na 2020 rok mówią, że Sky będzie miał ledwie 5,16 mln abonentów, a Mediaset Premium aż 3,24 mln. Dużo Włochów woli korzystać z oferty naziemnej DVB-T.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Złącze F PCT 6,8 mm Kompresyjne

Specjalne złącze kompresyjne dla kabla satelitarnego. Złącze to zostało tak...

2 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2021

10 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...