reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Prezydent podpisał nowelę ustawy o OZE

dodano: 2017-08-16 12:42
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVN24BIS.pl/wnp

OZE_wiatraki_solarkurier_360px.jpg Prezydent Duda nie zawetował ustawy o OZE - odnawialnych źródłach energii. Podpisał ją, a jej wejście w życie może dla konsumentów oznaczać oszczędności rzędu kilkudziesięciu złotych rocznie. Niestety dla firm z branży wiatrakowej oznacza to falę bankructw. Firmy te apelowały do Andrzeja Dudy o zawetowanie projektu ustawy.

psew.pl
wiatraki


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Główne założenie noweli ustawy to rezygnacja ze stałej wartości tzw. opłaty zastępczej i powiązanie jej z rynkowymi cenami świadectw pochodzenia energii z niektórych OZE.

Istotna jest zmiana w noweli ustawy o OZE, gdzie jest mowa o rezygnacji ze stałej wartości tzw. opłaty zastępczej, wynoszącej 300,03 zł/MWh i powiązanie jej z rynkowymi cenami świadectw pochodzenia energii z niektórych OZE - zielonych certyfikatów (zwykle chodzi o wiatraki) oraz błękitnych certyfikatów (biogaz rolniczy). Opłata ma wynosić 125 proc. średniej ceny danych certyfikatów z poprzedniego roku, ale nie więcej niż 300,03 zł/MWh.

Przypomnijmy, że firmy sprzedające prąd muszą wykazać, że energia, którą dystrybuują pochodzi w odpowiednim poziomie z odnawialnych źródeł. Żeby to wykazać, muszą kupić od przedsiębiorstw produkujących energię z OZE odpowiedni certyfikat. Jeżeli sprzedawca prądu nie wykupi certyfikatu, to musi uiścić tzw. opłatę zastępczą. Ma to być forma państwowego wsparcia dla przedsiębiorców produkujących ekoenergię.

Czy będą niższe rachunki za prąd?
Obniżka opłaty zastępczej może nieznacznie wpłynąć na wysokość rachunków za prąd. To, co obecnie koncerny energetyczne płacą producentom ekoenergii po prostu pobierają na rachunkach od konsumentów. Do rachunków za prąd dolicza się około 3,50 zł/mies. Teoretycznie po wejściu w życie noweli ustawy o OZE stawka powinna się zmienić. Powinno w praktyce oznaczać to, że miesięcznie zapłacimy średnio 1 zł na OZE, co w rocznie daje 30 zł oszczędności dla ostatecznego konsumenta.

I byłoby fajnie, gdyby nie możliwość bankructw firm mających wiatraki zbudowane za bankowe kredyty. Państwowe wsparcie dla ich właścicieli będzie na bardzo niskim poziomie. Szacunki mówią, że w wyniku nowelizacji ustawy o OZE przychody farm wiatrowych spadną o jedną trzecią. Problem mogą mieć mali producenci energii z OZE. Mówi się też, że nowelizacja ta zablokuje rozwój farm wiatrowych na Bałtyku.

Niestety jest jeszcze problem, który wnosi ta nowelizacja.
Polska nie spełni żadnych warunków, do których się zobowiązaliśmy, a chodzi o to, że 15 proc. energii w 2020 roku powinno pochodzić z OZE. Nie spełnimy tych wymagań Unii Europejskiej, bo zielona energia odnawialna została odstawiona na bok, kosztem państwowej energetyki opartej na węglu. I dzieje się tak mimo tego, że Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów Europie, głównie przez smog z opalania węglem.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 LITE HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...