reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wrocławski Scanway zbuduje satelitę Scansat

dodano: 2017-08-16 13:30
autor: Janusz Sulisz | źródło: interia.pl/kosmonauta.net

Wrocławski Scanway satelita Scansat Firma Scanway z Wrocławia otrzymała grant w ramach programu „Szybka Ścieżka” na budowę małego satelity obserwacyjnego o wysokiej rozdzielczości.

Wrocławski Scanway satelita Scansat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
ScanSat ma trafić na orbitę o wysokości 400 km w 2020 roku. Pracę nad sprzętem będą realizowane we Wrocławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Satelita zostaniez budowany przez firmę Scanway, założoną przez absolwentów Politechniki Wrocławskiej, mających za sobą już szereg projektów kosmicznych.

ScanSat będzie małym satelitą zbudowanym na bazie CubeSata o trzech jednostkach (tzw 3U). W najszerszej krawędzi satelita będzie miał 34 cm długości. Twórcy z firmy ScanWay zapewniają, że mimo małych rozmiarów możliwości obserwacyjne nie będą ustępować satelitom komercyjnym czy rozwijanym przez rządowe agencje kosmiczne. Do prowadzenia obserwacji zastosowany ma zostać sensor odbierający fale od 350 do 12 000 nanometrów w pełni zbudowany przez firmą Scanway.
 

Projekt rozwijania ScanSata będzie wspierany przez Centrum Badań Kosmicznych PAN, które zostało wyłonione w ramach przetargu do przeprowadzenia:
  • testów wibracyjnych w poszukiwaniu częstotliwości rezonansowych oraz testów w zakresie sinus i random dla eksperymentalnego czujnika optycznego,
  • testów termicznych eksperymentalnego czujnika optycznego (tzw. testy thermal vacuum cycling),
  • testów kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) eksperymentalnego czujnika optycznego.
ScanSat to kolejny projekt budowy satelity w Polsce.
Pierwszym polskim satelitą był testujący technologie deorbitacyjne PW Sat 1 zrealizowany przez studentów Politechniki Warszawskiej ze wsparciem CBK PAN. Drugim i trzecim satelitą były astronomiczne BRITE-PL LEM i BRITE-PL Heweliusz. Następnym polskim satelitą na orbicie będzie studencki PW Sat 2. Celem misji będzie przetestowanie rozwiązań deorbitacyjnych. Satelita zostanie wyniesiony na pokładzie rakiety Falcon 9 na przełomie 2017/2018. 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

259 zł Więcej...