reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Moduły CI/CI+: 10 pytań i odpowiedzi

dodano: 2017-08-18 10:18 | aktualizacja: 2017-08-18 19:05
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 7-8/2017

moduły CAM Użytkownicy dzwonią i pytają... a my piszemy, bo „10 pytań i odpowiedzi” stał się bardzo poczytnym działem i to nie tylko w drukowanym SAT Kurierze, ale także w Internecie, gdzie na portalu satkurier.pl zyskuje drugie życie. Pisaliśmy już w tym poradniku o antenach satelitarnych, konwerterach i antenach dla MUX 8, a teraz czas na moduły CAM, których na rynku polskim może nie ma aż tyle, ale w Unii Europejskiej jest już niezły wybór.

moduły CAM CI poradnik 10 pytań i odpowiedzi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
1. Co to jest moduł CAM?

Moduł CAM (ang. Conditional Access Module), czyli moduł dostępu warunkowego jest małym urządzeniem elektronicznym, zazwyczaj wyposażonym w gniazdo dla dużej karty kodowej lub dwóch kart (dużej i małej SIM – rzadkość), który służy do zdekodowania kanałów płatnej telewizji cyfrowej w tunerze lub telewizorze z gniazdem CI/CI+. Zazwyczaj są one wykorzystywane w platformach satelitarnych, chociaż operatorzy płatnej naziemnej telewizji cyfrowej (Mediaset Premium) i kablowej (UPC) również korzystają z rozwiązań CAM + karta. Kształtem jest dopasowany do wielkości karty PC – używany jako typ interfejsu PCMCIA dla transmisji DVB.

Większość systemów szyfrowania ma rozwiązania oparte na modułach CI lub CI+, choć niektóre z nich utrudniają dostęp do modułów (np. Cisco/NDS VideoGuard) ze względów bezpieczeństwa, bo z modułu można w sposób nielegalny wyjąć tzw. box keys i piracko oferować płatne kanały po sieci. Niektóre zaś oferują takie rozwiązania w modułach profesjonalnych wielostrumieniowych tylko dla kablówek i hoteli.

2. Jakie są rodzaje modułów CAM?

Nie licząc podziału na CI i CI+, to jest wiele podziałów modułów CAM. Najprostszy podział to na moduły jednosystemowe np. tylko na system Conax i wielosystemowe (Conax, Viaccess, Seca, Nagravision) oraz jednostrumieniowe (bez opcji nagrywania drugiego kanału) i wielostrumieniowe (zwykle dla profesjonalnych zastosowań w kablówkach). Są moduły typowo operatorskie z przypisaną kartą, profesjonalne i niezależne czy nawet programowalne według potrzeb użytkownika (DiabloCAM). Są też moduły bezkartowe, z jedną kartą lub dwiema kartami (AlphaCrypt TC), a także moduły z WiFi lub gniazdem na karty pamięci, np. do nagrywania. Produkowane są moduły z różnymi wersjami danego systemu dostępu, co oznacza, że najnowsza karta 6.0 nie będzie pracować w starym module, np. Viaccess 4.0 – francuski dostawca systemu ma takie ograniczenia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...