reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Moduły CI/CI+: 10 pytań i odpowiedzi

dodano: 2017-08-18 10:18 | aktualizacja: 2017-08-18 19:05
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 7-8/2017

moduły CAM Użytkownicy dzwonią i pytają... a my piszemy, bo „10 pytań i odpowiedzi” stał się bardzo poczytnym działem i to nie tylko w drukowanym SAT Kurierze, ale także w Internecie, gdzie na portalu satkurier.pl zyskuje drugie życie. Pisaliśmy już w tym poradniku o antenach satelitarnych, konwerterach i antenach dla MUX 8, a teraz czas na moduły CAM, których na rynku polskim może nie ma aż tyle, ale w Unii Europejskiej jest już niezły wybór.

moduły CAM CI poradnik 10 pytań i odpowiedzi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

3. Lepszy dekoder czy moduł CAM?

Są różne szkoły na ten temat. Moduł w telewizorze zmniejsza liczbę stosowanych pilotów w domu, ale dekoder daje większe możliwości (nagrywanie, VOD i usługi dodatkowe). W Polsce jest tak, że operatorzy pay-tv nie bardzo garną się do modułów, bo jest z tym większy problem techniczny (klienci i instalatorzy sobie z tym nie radzą, nie umieją aktywować, nie mają doświadczenia). Dlatego platformy wolą wciskać swoje dekodery, które czasami mają żenująco niski poziom.

Moduł jest mniejszy, tańszy i łatwiejszy przy logistyce (wysyłka kosztuje mniej) i można go łatwo przewozić, np. z domu na działkę czy do zagranicznego domu. Do tego operatorzy obawiają się piractwa przez moduły, choć częściej piracone są niektóre stare dekodery po amortyzacji. Rynek modułów powinien obejmować zasięgiem minimum 10 proc. klientów platformy, a w Polsce tak nie jest. W wielu krajach wybrani operatorzy postawili prawie wyłącznie na same moduły, bo to jest tańsze rozwiązanie przy pewnych biznesowych założeniach i braku usług dodatkowych (VOD).

4. Czym się różni moduł CI od CI+?

Moduł CI od modułu CI+ wizualnie nie różni się niczym, ale moduł CI+ może nie działać w zwykłych tunerach czy starszych telewizorach z gniazdem CI. Moduł CI+ może nie być widoczny przez taki tuner. Trzeba wcześniej zasięgnąć informacji, czy dany tuner HD, czy telewizor ma odpowiedni typ gniazda i obsługi modułu CI+. Takim klasycznym przykładem są moduły CI+ nc+, gdzie dodatkowo karta jest przypisana do CAM-u i nie można jej przełożyć do innego CAM-u lub czytnika w dekoderze.

Moduł CI+ pozwala na lepszą kontrolę operatora i komunikację z telewizorem (automatyczna lista kanałów danej platformy, jeśli producent telewizora dogadał się z operatorem pay-tv w danym kraju). Taki moduł stwarza jednak czasami więcej problemów technicznych.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

449 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

629 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88+ Optima HEVC HD+IP Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

299 zł Więcej...
reklama